banner406
banner396
Kurum müdürlüğü mülakatları tamamlandı ve açıklandı. Öğretmenlerin özlük hakkı, toplu sözleşmenin faydası, eğitimin niteliği ve sendikacılıktan ziyade, adam kayırmacılık, üzerine vazife olmayan işlerle uğraş veren malum bir sendika, mülakat sonuçları üzerinde hak gaspı görevini(!) yerine getirdi. İstanbul’da kendileri dışındaki büyük bir çoğunluğu barajın altında bırakan malum sendika zihniyeti, içlerindeki üyelerin yarısına da yapacağını yaptı. Kendi üyeleri içinde de ayrımcılığa giden malum sendika, içlerinde kimin gücü kime yeterse benzeri bir mantıkla, sıralamaya gitmiş… İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne seslenelim. Listeleri neden yayınlamıyorsunuz?

Ellerindeki terazi(!) ile görev teslim edilecek kişilerin puanlamasında ölçüme giden malum sendika, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in 20 Haziran 2014 tarihinde söylemiş olduğu sözlerdeki görevi, Milli Eğitim Müdürleri adına yerine getirdiler.(!)

MEB Müsteşarı 20 haziranda şunları söylüyordu:

“Tarafsızlık insani bir haslet değildir. Her insan bir taraftır. Tarafımız iyi, doğru ve adil olandan yana olmaktır. Okul yöneticilerini seçmek için taraf olacaksınız. Adil olacağına, doğru ve iyiyi yapacağına inandığınız kişiler için, taraf olacaksınız. Okullara yönetici seçerken yöneticileri lütfen iyiyi ve doğruyu yapacağına inandığınız adayların arasından seçin. Hiçbir siyasi ve toplumsal baskıyla hareket etmeyin. Siz bu anlamda dik durursanız biz de arkanızda duracağız ve sizi destekleyeceğiz.” dedi. 

İyi, doğru ve adil olanı kendine göre yorumlamış olanlar; MEB Müsteşarının tarifi(!) üzerinden hareket ederek, eğitimi bir kenara, eğitim yöneticiliğinin sorumluluğunu diğer bir kenara bırakarak, sadece koltuk sevdasında olduklarını ispatladılar…

Kendilerini muhafazakar, İslamcı, bir siyasi partinin arka bahçesi olduğu izlenimini verdiren, yetkili sendika olarak toplu sözleşmenin öneminden öte, siyasilerin görevi olan bütün işlerde, ilk önce hükümetin icraatlarında(!) oyunun provasını yapanlara, islam dininin konuya yaklaşımını örneklendirelim. 

İslam dini işin ehline verilmesi ile ilgili konuya şöyle yaklaşıyor.

İslâmiyetten önce Kâbe ile ilgili bazı hizmetler belli kişiler tarafından yürütülüyordu. Peygamberimiz Mekke'yi fethettiği gün Kâbe'nin anahtarlarını Osman b. Talha b. Abdüddar taşıyordu. Peygamberimiz bu zatı çağırtarak Kâbe'yi açmasını emretti. Orada hazır bulunan Peygamberimizin amcası Hz. Abbas, eskiden sorumluluğunda bulunan hacılara su dağıtma görevi ile beraber Kâbe anahtarlarının da kendisine verilmesini istedi. Bunun üzerine nisa 58 âyet-i kerimesi nazil oldu. Peygamberimiz de Kâbe'nin anahtarlarını eskiden beri taşıyan Osman b. Talha'ya vererek:

- Ey Ebû Talha evlâdı, atalarınızdan kalma olan Kâbe kapıcılığı sizde kalmak üzere, işte anahtarlarını alınız, bunu, haksızlık yapmadan hiç kimse sizden alamaz, buyurdu ve anahtarlarını eskiden olduğu gibi aynı sahibine tekrar verdi.

Bir başka örnekle konuyu biraz daha açalım.

Ebu Zer (R.A.) diyor ki: Peygamberimize:

- Ey Allah'ın Resulü, beni bir yere idareci olarak tayin etmez misin? Dedim. Bunun üzerine Peygamberimiz (A.S.V.) eliyle omzuna vurdu ve :

-Ebu Zer, sen zayıf bir adamsın, idarecilik bir emanettir, Şüphesiz hakkı verilmediğinde bu emanet kıyamet gününde hüsran ve perişanlık getirir. Ancak onu hakkıyla alan o hususta üzerine düşeni yapan müstesnadır," buyurmuştur. Ve Ebu Zer gibi bir sahabeyi böyle bir yükün altına sokmak istememiştir. 

Biz bilmiyormuşuz liyakatlı(!) olanlar bir sendikada toplanmış. Zayıfken, güçlü olmaya bir sendikanın üyeliği ile başladığını zannedenlere şunları da ifade edelim. Birileri bir görevi yürütecektir. Ancak, “HAK” olanı, sadece dar bir bakışla ele alırsanız, dünyanız sendikanın üyeleri, evreniniz partinin seçmenleri kadar olur….
Bu ülkede bir gecede hiç hak etmezken 800 kişiye müdürlük verildi. Kim tarafından? Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından. Ve   sadece malum olunan sendikanıza. Hepsi ehliyetli miydi? Okullarına fayda getiremeden, ehliyetli olma yolunda ilerlerken(!) eski görevlerine geri döndüler. 500’e yakını mahkemeler tarafından yavaş yavaş iptal edildi. Kalanlara ya dava engellediniz veya dün size bugün bize, gel sana da müdürlük verelim diyerek geçiştirdiniz. Kaybedilen zamanı, eğitimin planlı yürütülmesinde katkınızı(!) unutmayacağız. 

Emanetin büyüğünü taşıyorsunuz. Haksız aldınız beyler. Bu ülkede müdür yardımcılığını, müdürlüğünü hakkıyla yapmış, yapabilecek olanları ekarte ettiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Onlar onurlu bir şekilde görevlerine devam ederler. Madem sistemi kendinize yontacaktınız, sınav kazanmış olanları bu şekilde mülakatla kandırmayacaktınız. Unutmayın, okulları yöneterek öğrencilere dürüstlüğü, demokrasiyi, sınavda kopya çekmemeyi  anlatacaksınız… Aklınıza mülakatlarda yapılan sahtekarlıkları getiriniz.

Kul hakkı yediniz, yürüteceğiniz görevde, ortaya çıkacak fesat durumunun sorumlusu olduğunuzu belirtirim. Sizin düşüncenizin üstünde bir düşünce var. Ve her şeyi yoluna koyarken, yapılan haksızlıkları göz ardı etmez. Ve ne demişler; yanlış hesap Bağdat’tan döner…  
Ve keşke şunu öğrenseydiniz:

“Din adına hareket etmeyi göze almadan önce, İslam dininin adaletini, hakkaniyetini, işin ehline verilmesi kuralını bilseydiniz…”
Kimse bugününe bakmamalı, iyi haline güvenmemeli, kimsenin hakkı kimsede kalmaz, gün olur devran döner, sözlerinin etkisini bir arada barındıran bir atasözümüz var bilir misiniz?

“Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.”
maligezici@aes.org.tr 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Josef 2014-10-31 05:47:32

tek çare kurum yöneticilerinin okullaşması ile olur bitirsin okulunu girsin sınavına otursun koltuğuna gerek isyan eden gerekse koltuğa oturacak olan müdürlerin kaçı hakederek o koltuğa oturuyor yada oturmuş ki allah koltuk peşine düşürmesin yaranı...

Avatar
Bu Zulüm yıkılır bir gün 2014-10-31 06:19:59

bravo

Avatar
çıkacak sizden 2014-10-31 09:22:37

madem ak partili müdürler atayacaktınız, vasıfsız, pısırıkları okulların başına getirecektiniz ne gerek vardı mülakat tiyatrosuna. ilçe milli eğitimdeki silahşörleriniz oturur ilçe parti başkanları ile seçerdi. yıllarca okullarda hizmet etmiş okulunu evinden üstün tutmuş insanların emeğini haklarını bir kalemde sildiniz tiyatrolarınıza alet edip birde başarısız diye onurları ile oynadınız. allah bu zulüm ve adaletsizliğinizi öbür dünyaya bırakmayacaktır. yakında göreceksiniz ki ya sizden ya çoluğunuz çocuğunuzdan ya malınız mülkünüzden ya da karınız kızınızdan bu acımasızlıklarınız çıkacaktır. ebs nin 98 alan müdürleri içiniz huzurlu mu? biz hak ettik

Avatar
çıkacak sizden 2014-10-31 09:28:55

madem ak partili müdürler atayacaktınız, vasıfsız, pısırıkları okulların başına getirecektiniz ne gerek vardı mülakat tiyatrosuna. ilçe milli eğitimdeki silahşörleriniz oturur ilçe parti başkanları ile seçerdi. yıllarca okullarda hizmet etmiş okulunu evinden üstün tutmuş insanların emeğini haklarını bir kalemde sildiniz tiyatrolarınıza alet edip birde başarısız diye onurları ile oynadınız. allah bu zulüm ve adaletsizliğinizi öbür dünyaya bırakmayacaktır. yakında göreceksiniz ki ya sizden ya çoluğunuz çocuğunuzdan ya malınız mülkünüzden ya da karınız kızınızdan bu acımasızlıklarınız çıkacaktır. ebs nin 98 alan müdürleri içiniz huzurlu mu? rahat mısınız?

Avatar
ağzınıza sağlık 2014-11-02 14:54:04

olanı biteni çok güzel anlatmışsınız sayın hocam, yüreğinize sağlık. elbet bu haksızlıkların hukuksuzlukların vebalini ödeyecektir muhatapları...

Avatar
ADALETİN BU MU AKP? 2014-11-03 00:16:34

ne di̇yeyi̇m yazdiklarim nasil olsa si̇li̇necek yi̇ne bu üçüncü deneme...

Avatar
kayseri 2014-11-04 20:06:45

gün olur devran döner. ağzina sağlik

Avatar
Antalyalılar Erkek Öğrenci Yurdu 9508KÜ 2014-11-04 23:25:21

dostum aşkta yediğin her kurşun ilahi aşka abı hayattır,
yerle yeksan olacak bir düzenin alamut kalesinde afyon çekmekteyiz,
yüzünün rengi ala kesenlerin yüzü kızarmaz,
rakkase döndükçe döner seyredenler dönüşleri saymaz.