banner406
banner396
  
 
 Anadolu Eğitim Sen (AES)Eğitim ve  Sosyal  İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatih  KAYA bey  İle  MEB ‘de yaşanan sıkıntılar ve sorunlar üzerine yaptığım görüşme.
 
 
Sedat DEĞER: Merhabalar Fatih Bey bize zaman ayırıp öğretmenlerin merak ettiği bazı sorulara cevap vereceğiniz ve sıkıntılar ile ilgileneceğiniz için öncelikle mebpersonel.com ailesi adına teşekkür ediyorum. Size öğretmen arkadaşlardan gelen sorular ve sıkıntılardan oluşan hazırladığım soruları sormak istiyorum

AES Fatih KAYA
:  Rica ederim. Bu bizim asli görevimiz. Bir öğretmenimizin bile derdine derman olabileceksek,  ne mutlu bize…

Sedat DEGER:
  Özür grubu atamalarının bel kemiği olan il/ilçe emri uygulamasının kaldırılmasından dolayı yaşanan mağduriyetlere değinmek istiyorum. Sendikanızın duruşunu aslında 30 Haziran 2012 özür grubu/il emri eylemlerinden Türk Eğitim Sen ile beraber biliyorum. Yalnız gördüğüm o ki her ne kadar il/ilçe emrinin olmayışından dolayı ayrı öğretmen eşler varken, öğretmenler gibi sendikalarında öğrenilmiş çaresizlik içerisine girdiğini düşünüyorum. Sizce bu mağduriyet nasıl giderilir veya ayrı kalan ve önümüzdeki özür grubu atamalarında ayrı kalacak öğretmenlerin sorunu nasıl bitirilebilir?

AES Fatih KAYA:
Sistemde sirkülasyon sorunu olduğundan maalesef bakanlık,  eşlerin bir araya gelmesine çare bulamıyor. Batıda kadroların şişkin olması ve özür durumu tayinlerinin batıya odaklı olması tayinlerin sınırlı olmasına sebep oluyor. . Özendirilmiş bir rotasyon uygulaması yerine on yılda bir zorunlu hizmet affı çıkaran bakanlık çözüm üretemiyor. Biz bakanlıkla görüşmelerimizde ve ilettiğimiz kapsamlı raporlarda defaatle şunu belirttik; doğuyu cazip hale getirmek orada çalışan öğretmenlerimize özlük ve maaş yönünden pozitif ayrımcılık yapmak,  becayiş sistemini devreye sokmak ve alanları ihtiyaca göre yeniden planlamak gerekir. Bunlar yapılırsa batıdaki özellikle sınıf öğretmeni kadroları biraz rahatlar ve tayinler sıkıntısız atlatılır. 

Sedat DEĞER: MEB’in
MEBBİS hatalarını değinmekte istiyorum. Her atama döneminde yer değiştirme kılavuzunda yer alan bazı maddeler yansıtılmadığı için birçok kişinin başvuruları bile alınamıyor. Son atama döneminde(özür grubu yer değiştirme 1. Aşamalarında )yaşanan sıkıntılardan dolayı bakanlık sorun yaşayan öğretmenlerin bilgi ve T.C. leri ile beraber bakanlığa gönderilmesini ve başvuru sayfalarının açılacağını söylenmişti ilk kez ama bu dönemki sorunları çözmeye yetmedi bu yol. Böyle sıkıntılar hem bakanlık tarafından görülmediği gibi çözümleri de atama dönemi içinde sağlanamamaktadır. Yaşanan sıkıntılardan birisini iller arası yer değiştirme başvuruları zamanında belirtmeme rağmen bu sıkıntı çözülmemişti.
http://www.mebpersonel.com/mebmebbisdeki-eksikligi-giderip-il-disi-atama-suresini-uzatmali-makale,520.html  haberimdeki sıkıntı; zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülmeyen okulda görevli öğretmenin adaylığı kalkmış ise 3 yıl çalışma şartı aranmadan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerlere atanabileceği klavuzda belirtilirken mebbis’e yansıtılmadığı için öğretmenlerin başvurusu alınamadı.MEB bu sıkıntıyı çözmediği gibi haberi bile olmadı. Diğer bir sıkıntıda http://www.mebpersonel.com/ozur-durum-basvurularinda-mebbis-hatasi-makale,535.html yazımda da belirttiğim gibi yine 2012 yılında atanan öğretmenlerin başvuruları iki gün boyunca alınamadı sebebi ise kılavuzda belirtildiği gibi başvuruya esas tarihin 30 eylül olarak esas alınmamasıydı. Böylesine küçücük hatalar öğretmenleri haddinden fazla mağdur ve tedirgin etmektedir. Böylesine hataların önüne geçilemez mi en azından sendika olarak bu konuyu bakanlığa iletmenizi istiyorum?


AES Fatih KAYA
 Bu gibi sorunlarla hep karşılaşıyoruz maalesef. Tekrarlanan hataların temelinde bakanlıkta eğitimci bürokratlara etkili görevler verilmemesi de yatıyor. İş bilmezlik temel sorun. Bir de bakanlık kılavuz yayınlarken çok aceleci davranıyor. Sistemin kılavuza uygun olup olmadığına, ne gibi eksikliler olacağına bakmıyor. Önceki dönemlerdeki kılavuzlarla kes, yapıştır mantığına bürünüyor.  Bu olayda hak mahrumiyetlerine sebep oluyor.  İlk önce sistem ve koşullar değerlendirilir, ayarlanır ona göre yönetmelik değişir veya Kılavuz yayınlanır. Bu asla unutulmamalıdır.


Sedat DEGER:
Öğretmenler bazen diğer bakanlıkların da keyfi uygulamaları yüzünden de sıkıntı yaşayabiliyor. http://www.mebpersonel.com/yer-degistirme/tarim-bakanligi-ogretmenleri-magdur-ediyor-makale,536.html  burada belirttikten sonra sadece tarım bakanlığında değil diğer bakanlıklarında uygulamaları yüzünden öğretmen eşlerin mağdur olduğuna dair şikayetler geldi. Tarım bakanlığının genel müdür yardımcısının kararname vermeyişinden dolayı az kalsın öğretmen eş özür grubuna başvuramayacaktı. MEB’in Diğer bakanlıklar ile irtibata geçip bu sıkıntıları aşması lazım. Ayrıca diğer Bir mağduriyet var ki hiç kimseden ses çıkmasa da bu öğretmenlere yardım edilmesi gerektiğini belirterek söze girmek istiyorum; Bir öğretmen arkadaşımızın kocası adalet bakanlığında unvan değişikliği sınavına girip kazanıyor ama yer değiştirmesi özür grubu atamalarının hemen ardından yapılacak olmasından ötürü arkadaşımız eşinin yanına tayin isteyemeyecek ve birkaç günden dolayı bir sene eşinden ayrı kalacak, üstelik 6 aylık bebeği de var bu arkadaşımızın. Bu ve bunun gibi arkadaşlarımız için bir çalışma yapılması gerekir ve mağduriyetlerin giderilmesi gerekir.


AES Fatih KAYA
: Bu Devletin tüm kurumlarının birbirlerinden habersiz işlem yapması devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz. Bırakın iki bakanlığın eşgüdümünü, MEB içinde iki genel müdürlük ya da iki bürokrat bile birlikte hareket edemiyor, atılan adımların devamı gelmiyor, yap-boz sistemi hakim. Anlattığınız örnek soruna gelecek olursak çözüm basit;  MEB özür atamalarını yılda iki kez yaparsa sorun ortadan kalkar. Yeter ki çözmek istensin.


Sedat DEGER: Alan
değişikliği atamalarının Danıştay kararınca iptali isteniyor ve MEB’de bu karara uymak için adımını attı fakat birçok alan değiştiren arkadaşımız il dışı alan değişikliğinin de iptal edilmesini istiyor ve tüm branşlar adına iptalin gerçekleşmesini istiyorlar. Ayrıca yan alan konusunda da Danıştay kararında çelişki olduğunu ve 540 saat ders zorunluluğunun diğer branş alan geçişlerde de olmasına rağmen iptalinin gelmemesinden yakınıyorlar. Bize bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz ve süreç hakkında bilgi verebilir misiniz? Mağdur olan ve alanlarına geri dönmek isteyen arkadaşlara nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini söyleyebilirsiniz?


AES Fatih KAYA
 Dava ara kararı karşısında bakanlık il içi alan değişikliğine yönelik şeklen bir adım attı. Yargı kararına uyma ve kararları kendince yorumlama noktasında bakanlığın kötü bir sabıkası var. Sayın Müsteşarla yaptığımız görüşmede özellikle sınıf öğretmenliği branşındaki fazlalığın hem yer değiştirmeler hem de ilk atamalar için sorun olarak gördüklerini ve alana dönüş için çok istekli olmadıklarını gözlemlemiştim. Bu aşamadan sonra alana dönmek isteyenlere yönelik adım atabileceklerini bir yandan da çok zorlayıcı olmayacaklarını düşünüyoruz. Benim öngörüm er ya da geç alanlarına dönmek isteyen dönecektir.  İl dışı alan değişikliği ile ilgili sendikamızca açılmış kişisel davalar var, ama hala sonuçlanmış değil.  Bu yan alan olayında ise mahkeme bir sakınca görmemiş ki iptal istememiş.  AES olarak alan değişikliklerini belli bir mantık çerçevesinde, branş ihtiyaç dengesi sağlanıncaya ve eğitimle desteklenirse kabul edebiliriz.  


Sedat DEGER:
Son olarak Özür grubu atamaları başvuruları 20.08.2013 te başlayacaktı fakat MEB hem başvuruları açmadı hem de öğretmenleri bu gecikme hakkında bilgilendirmedi sizce en azından yaşanan böyle gecikmelerde MEB’in basın duyurusu yapması gerekmez mi ve bu gecikme neden gerçekleşti bir haberiniz var mı?


AES Fatih KAYA
: Bakanlıktan aldığımız bilgi sistem arızası ve yoğunluktan kaynaklı bir gecikme olduğu yönündeydi. Süreç içinde öğrenim özrü başvurularında harç dekontu istenmesi gibi tuhaf yeni koşullar ürettiklerini gördük ve buna da müdahil olduk. Kılavuzun yukarda belirdiğim gibi eksik, sisteme uygun olmaması ve ucu açık olmasından dolayı, özellikle de öğrenim özrü tayini onaylarında il MEM’lerin farklı uygulamalara gitmesi olayı çıkmaz hale bürüdü.  Biz sendika olarak bu sorunla ilgili bakanlıkla görüşüp bir basın bildirisi yayınladık. Başvuruların tamamlanıp tercih aşamasına geçildiği gün kural değiştirilmesini kabul etmiyoruz. 2013 yer değiştirme döneminin ve bundan sonraki dönemlerin sorunsuz ve adil şekilde yaşanması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Öğretmenlerimizin yanındayız…
 
Sedat DEGER: Yaptığınız bir çok çalışmayı takip ediyorum ve çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum ve birçok öğretmen tarafından da böyle olduğunu düşünüyorum.Çok teşekkür ederim Fatih bey verdiğiniz bilgilerden dolayı.Kendinize iyi bakın iyi günler ve senikal hayatınızda başarılar diliyorum.
 
AES Fatih KAYA: Ben de teşekkür ediyorum Sedat bey iyi günler iyi çalışmalar.
 
 
 
 Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com
Kezbonita_86@hotmail.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ağlıyorum 2013-08-21 22:00:19

il içi istedin il dışı eş özrü olmaz dediler. halbuki norm fazlasıydım. sayfayı son gün açtılar başvurularım onaylandı. şimdi onaylanmadığı için başvuru hakkınız yok diyor. ne tutarsızlık

Avatar
aynı durum @ağlıyorum 2013-08-21 22:13:58

aynı durum bızde de var hocam bakanlık onayları ıptal edın demısmiş..il de iptal etmiş...resmen keriz yerıne konulduk..

Avatar
torpilliler için @aynı durum 2013-08-21 22:41:26

son anda açtılar galiba biz elendiğimize göre

Avatar
yan alanda 2013-08-21 22:45:09

kalmak istemiyorum dayanamıyorum

Avatar
bu ne yaa 2013-08-21 23:52:21

başvuru yapmanız mümkün değildir. aşağıdaki bilgilere göre kayıtlarınızın güncellenmesini sağlayınız !
özür grubu başvurularının 1. aşamasında başvurunuz onaylanmadığı için 2. aşamaya başvuru hakkınız bulunmamaktadır. !
i̇lçe tercihinde sorun bulunuyor. başvurunuzu reddettirip tekrar başvuru yapınız!
bu ne demek oluyor?

Avatar
mert @torpilliler için 2013-08-22 16:02:41

geber ozaman

Avatar
memnunum 2013-08-22 18:53:25

alanımdan çok memnunum