banner406
banner396
 Bizler memur olarak çalıştığımız dönemlerde çok büyük sıkıntılar yaşayarak fakültelerin Öğretmen Yetiştiren programlarını bitiren yada fakültelerin Öğretmenlik Yetiştiren programlarından mezun olduktan sonra, ekonomik nedenler ile Milli Eğitim Bakanlığının kontenjan kısıtlamaları nedeniyle kendi mesleğimiz yerine Kamu kurumlarda memurluk kadrolarda Devletimize hizmet veren kamu personeliyiz.


Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 15.maddesinin alt bentlerinde; Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında hâlen asıl memur olarak görev yapanlar ile Devlet memuru olarak çalışmakta iken görevlerinden ayrılanlar, bu kapsamda başvuruda bulunabilirler ve bu madde kapsamında başvuruda bulunacakların atamalarında esas alınacak hizmet sürelerinin hesabında, Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında fiilen Devlet memuru olarak geçirilen hizmet süreleri esas alınır, denilmektedir. Ancak Şubat 2012 atamasında yönetmeliğe aykırı hareket edilerek, kurumlar arası ilk atamaya kontenjan ayrılmaması bizleri hayal kırıklığına uğrattığını ve ümitlerimizin kül olup gittiğini defalarca meb ile paylaşmamıza rağmen; şimdiye kadar konuyla ilgili somut bir veri elde etmiş değiliz. MEB ile yapılan görüşmelerde Kurumlar Arası İlk Atamaya Başvuracak Memurların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KPSS'ye dahil edilmek istendiğine (Ki çoğumuz mevcut yönetmelik gereği kpss'ye de başvurma gereği duymadık) ilişkin bilgiler de alınmaktadır. Kanunen bildiğiniz gibi bu mümkün değildir; çünkü 3/5/2002 No:24744 Nolu Resmi Gazete Yayınlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkındaki Genel Yönetmelikte açıkça belirtildiği gibi KPSS ile ilk defa memur olarak atanacakları kapsamaktadır. Ki bu aşamaların tamamından geçmiş durumdayız. Ağustos 2012 atamalarında; yönetmeliğin 15.maddesi ve kontenjan belirleme başlıklı 18. maddesinin üçüncü fıkrasının b bendinde; mebe verilen kontenjanın % 3?ü bu Yönetmeliğin 15 inci maddesi kapsamında yapılacak atamalar için ayrılır, denilen fıkrasından yararlanmayı istemek en doğal hakkımız olduğu görmekteyiz. Son günlerde meb'in yönetmeliklere aykırı hareket etmesi de bizleri telaşlandırdığını da paylaşmak istemekteyiz.


Sözkonusu sebeplerden dolayı adeta son umudumuz olan ve çok kısa bir zamanda yayınlanması beklenen Ağustos 2012 atamasının kılavuzunda; yönetmelikte mevcut olan kontenjanın %3'ü hizmet süresiyle yapılan kurumlar arası ilk atamaya ayrılmasının ve kurumlar arası kontenjanların boş kalması halinde bunun üç katı kadar atanabilme imkanın devam edilebilmesinin MEB'ce sağlanmasını sizlerden bekliyor; bunun yapılmaması halinde, yaş sınırına giren, tamamıyla bu uygulamaya göre sebatla sırasını bekleyen ve Ağustos 2012 atamasında atanabilecek durumda olan biz memur öğretmenlerin hayal kırıklığına uğrayacağımızı sizinle paylaşmak istiyor; bir çok konuda bizlere yardımcı olan siz değerli yetkililerden; hayallerimize bu kadar yaklaşmışken, hayallerimizin uçup gitmesine izin vermeyeceğinizi ve olaya el atacağınızdan kuşku duymadığımızı belirtmek istiyor ve desteğinizi bekliyoruz.


Abdulkadir ARCA

Mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hhavcu41 2012-08-07 11:10:28

birilerinin bu kanun tanımazlığa dur demesi gerekir. meb yönetmeliklere acilen uysun...

Avatar
ali aslan 2012-08-10 10:52:19

yıllarca yüksek puan alıp da atanamadık keyfimizden mni memur olduk. sen ol sen de kolaysa memur ol.

Avatar
hakkımızı alamazlar 2012-08-20 11:14:48

kurumlar arası geçiş haktır !

Avatar
güven 2012-08-07 11:29:11

abdulkadir hocamıza teşekkür ederiz üstü kapatılan bu olayı gündeme taşıdığı için

Avatar
oguz 2012-08-07 11:26:10

paylaşalım...

Avatar
guven 2012-08-07 11:32:18

tam destek 1500-2000 iki var arkanda

Avatar
customteacher 2012-08-07 12:59:24

hocam tşk ederiz bu istegimizi güzel bir yazıyla dile getirmişiniz...inş.beklentimiiz kanunlara yönet.uygun şekilde kadro belirlenmesi yönündedir..

Avatar
Kurumlar arası atama kaldırılsın!!1 2012-08-08 16:51:03

kpss den yüksek puan alıp açıkta kalan arkadaşlarımız varken memurluktan öğretmenliğe geçeşe kınıyorum. meb de çalışan bir öğretmen olarak bu uygulamaya son verilmesini istiyorum ! memurluk öğretmenliğe geçiş için köprü değildir !!