Akedemik Personel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Emeklilik Yaşı Hesaplama

 Yazımızın devamında ne zaman emekli olabilirim sorunuza cevap olabilecek, emeklilik sorgulama, emeklilik yaşı ne oldu ve sgk emeklilik hesaplama gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Emeklilik her çalışanın belirli bir zaman sonra işten ayrılması ve ödemiş olduğu primler karşılığında da maaşa bağlanması olayıdır. Türkiye de emeklilik yaşı çıkarılan her kanunla değişkenlik göstermekte olup 2007 yılından sonra 65 yaşına kadar ilerlemiştir. Emekli olabilmenin en önemli şartlarından biri olan prim ödemeleri belirli bir güne erişince o kişi emekli olur ve maaşa bağlanır. Çalışanın özellikleri doğrultusunda ödenecek prim günü sayısı değişkenlik göstermekte olup genellikle daha fazla gün prim ödeyen kişiler emekli oldukları zaman daha fazla miktarda maaş alırlar. Ülkemiz için 2009 yılından önceki emeklilik yaşı 48-49 civarlarında olduğundan dolayı yetkililer bu yaşın oldukça erken olduğunu ve dünya üzerindeki hiçbir ülkede emeklilik yaşının bu kadar geri olmadığını ifade etmişlerdir. Bu sebepten dolayı emeklilik yaşı 2007 yılında yapılan bir reformla 65 çekilmiş ve bu düzene ayak uydurulması amaçlanmıştır.

Emeklilik Hesaplama

Son zamanlarda birçok kişi tarafından sorulan “Ne Zaman Emekli Olabilirim?” sorusuna olan en uygun cevabı kişi kendi SSK dökümüne bakarak aramalıdır. Yetkililer tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 34 OECD ülkesinde emeklilik yaşının 64-65 olduğu tespit edilmiş ve hatta bazı ülkelerde bu yaşın 67 ye kadar yükseldiği gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı Türkiye de yeni bir düzenleme yapılmasına karar verilmiştir. Bu pozisyonda şanslı olan kişiler 1985 yılında sigortalılığa başlayan kişilerdir ve bu kişiler 48 yaşında emekli olabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

SGK Emeklilik Sorgulama

E-devlet şifreniz olmadan SGK emeklilik sorgulaması yapmak için buraya tıklayarak SGK resmi insternet sitesine giriş yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek ekranda; UYRUK, T.C Kimlik No, Nüfus İl, Cilt No, Doğum Yılı ve Güvenlik Kodu kutucuklarını doğru şekilde doldurun.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
selam arkadaşlar 1 yıl önce

selam

Danıştay,YÖK’ün Prof.Selçuk Demirbulak’a...
İstanbul 8.İdare Mahkemesi’nde, Prof.Dr.Dr.Selçuk Demirbulak’ın göevden çekilmiş sayılma cezasına...

Haberi Oku