banner406
banner396
                 Bu yazı bir yanlış anlamayı düzeltmek için kaleme alınmış bir yazıdır.

Bugün sitemizde ve başka sitelerde yayınlanan bir haber kamuoyunda bilgi kirliliği ve kafa karışıklığına yol açmıştır. Haberin başlığı Alan Değişikliği Mağduriyeti Bitti,Beklemedeyiz! ..İçerik olarak eksik ve yanlış bilgileri içinde barındıran bu yazının yazarına büyük tepkiler geldiğini en başta ben olmak üzere biliyorum. Bu yazısının yanlışlığına varıp bir an önce alan değişikliği mağduriyeti devam eden öğretmenlerden özür dilemelidir...

Haberin içeriğine gelecek olursak 8 bin öğretmenin mağdur olduğundan kaynak göstererek bahsetmiş. Bu arkadaşa il vereceğim bilgi 2012 il içinde ve eş özründe toplam sınıf öğretmenliğinden zihin engelliler sınıf öğretmenliği ve teknoloji tasarım öğretmenliğine gerek isteyerek gerekse de mecbur kalarak geçen sınıf öğretmenlerinin sayısı 8200 dür !!!

Kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum...Bilindiği üzere 2012 yılında 4+4+4 sisteminin sorunlarını en net hisseden branşların başında sınıf öğretmenliği gelmektedir. Bakanlık bu problemi ortadan kaldırmak için günü kurtarmak adına alan değişikliği yöntemini araştırmadan, yeterlilik aramadan uygulayarak çok büyük bir yanlış yapmıştır. Alan değişikliği 2 atama şeklinde olmuştur ;

1. Atama : 2012 eş özrü atamalarında ailesine kavuşma heyecanı kabusa dönen sınıf öğretmenlerine ya alanın ya da ailen seçimiyle birazda mecbur bırakarak Zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği ve teknoloji tasarım alanına atamasını yapmıştır.

2.Atama : İl içi isteğe bağlı yan alanı olan yan alanına yan alanını olmayan ise zihinsel engelliler ve teknoloji tasarım alanına hiçbir şart aranmadan ataması yapılmıştır.Ancak açılan dava sonucu il içi zihin engelliler ve teknoloji tasarım alanına atanan öğretmenlerin atamaları iptal edilmiş alan değiştiren öğretmenler eski alanları olan sınıf öğretmenliğine geri dönmüşlerdir. Geri dönüşler ise il içinde kalanlar eski okuluna , il içi alan değiştirip başka ile atananlar ise gittikleri şehirlerde eski alanına dönmüştür...

Şimdi o arkadaşın yazısına gelecek olursak alan değişikliği mağduriyeti bitmiş değil hala büyüyerek devam etmektedir. Çünkü 2012 eş özrü ile alan değiştiren sınıf öğretmenleri alanlarına hala dönemedi, hala daha zihinsel engelliler ve teknoloji tasarım öğretmeni olarak devam etmektedir..Yani 8 bin değil hemen hemen 5 bin kişi alanına dönmüş ama 3 bin kişi yargı kararına rağmen bilmedikleri, başarılı olamadıklar, istemedikleri ve mutsuz oldukları alanda çalıştırılmaya hatta çalışmaya zorlanmaya devam ediliyor....

Ayrıca eski alanına dönen öğretmenlerden mağdur olan kaldığını zannetmiyorum çünkü onlara verilen 160 saatlik sertifika ile görevlendirme yapıldı.Şimdi ise Sayın Nabi Avcı'nın açıklamalarından da anlaşıldığı gibi eğitim verilerek geçtikleri alanda kalma hakkı verilecek.Bu durumda mağdur olan tek kesim Eşi için alan değiştiren sınıf öğretmenleridir.Bu eğitimi almak istememelerine rağmen zorunlu olacak gibi bir hava estirilerek bu öğretmenlerimize adeta çin işkencesi yapılmaktadır.

Son olarak ise mağdur olan öğretmenlerin kabusunun son bulması için hizmet içi eğitimle kalmak isteyen öğretmenler isteğe bağlı kursa alınıp bu alanda kalması sağlanır ve bu alanlarda kalmak istemeyen ve alanına geçemeyen eş özründe alan değiştiren sınıf öğretmenlerimize tekrardan kendi alanına geçme hakkı verirseniz işte o zaman herkes bu olanları kötü bir anı olarak belleğinde saklarken derin bir oh çekmiş olacaktır.

Umarım yazılan yazılar biraz araştırılır, o konularda bilgi edilinir ondan sonra yazılır.Yoksa bilmeyerek yada bilerek insanların mağduriyetini perçinlememiş oluruz..

Saygılarımla E.ALAGÖZ
meb personel site yazarı
@ErsenAlagzAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hatice 2013-10-01 23:07:08

o kadar buyuk hatalar yapildi ki...yan alan müzige gecmek zorunda kaldim.benim durumymda olanlar sinifta bos bos oturuyor...meb inat etmeden istege bagli kosulsuz iptal hakki vermelidir.

Avatar
angel 2013-10-01 22:55:02

ben sınıf öğretmenliğine geri döndüm.. fakat teknoloji ve tasarım da kalmak istiyordum... bizde bu durumdan rahatsızız

Avatar
ceren 2013-10-01 22:55:19

2012 de eş özrüyle alan değiştiren sadece sınıf öğretmenleri değil branş öğretmenleri de aynı mağduriyeti yaşıyor.... ama görmezden geliniyor sanki

Avatar
.. 2013-10-01 23:03:50

cok tesekkur ederiz ersen hocam sesimiz oldunuz

Avatar
esra 2013-10-01 23:21:33

sağolun hocam gayet net açıklamışsınız içinde bulunduğumuz durumu

Avatar
öğretmen060606 2013-10-01 23:38:33

yani 8 bin değil hemen hemen 5 bin kişi alanına dönmüş ama 3 bin kişi yargı kararına rağmen bilmedikleri, başarılı olamadıklar, istemedikleri ve mutsuz oldukları alanda çalıştırılmaya hatta çalışmaya zorlanmaya devam ediliyor demişsiniz ve genelleme yapmışsınız. o eş durumundan gelen 3000 kişinin içerisinde ben de varım ve ben yeni alanımdan son derece memnunum. arkadaş niye herkes mutsuz gibi davranıyorsunuz. genellerme yapmayın lütfen. isteyen alanına geri dönsün, istemeyen eğitim alarak devam etsin.

Avatar
eş özrü 2013-10-02 00:57:10

2012 de eş özrüyle alan değiştiren sadece sınıf öğretmenleri değil branş öğretmenleri de aynı mağduriyeti yaşıyor.aynı durum.

Avatar
nezahat 2013-10-02 08:26:35

sorunumuzu dile getirdiniz bizler magduriyetimizin giderilmesini istiyoruz