banner406
banner396
Bilindiği üzere 4+4+4'ün sıkıntılarını yaşayanlar malesef sınıf öğretmenleri olmuştur.Norm fazlası olmayacaklar telkininde bulunan yetkililer gerçeği net bir şekilde süreç içerisinde görmüşlerdir.Ancak süreç içerisinde yapılanlar çözüm yerine mağduriyetin giderek artmasına neden olmuştur. Bunun İlk belirtisi il emrinin kalkmasıyla 2012 yaz ayı eş özrü atamalarında net bir şekilde kendini göstermiştir. Eşinin yanına gidemeyen öğretmenlere gündelik çözüm getiren bakanlık alan değişikliği yoluna gitmiştir. Ancak bu çözüm mağduriyeti daha da artırmıştır. Eğitim gördüğü ve Kpss sınavında ne kadar zor olsada atanmayı başaran sınıf öğretmenlerine hiç eğitim almadığı, öğrencilere yararlı olamayacağı ve kanunen hukuksuz bir şekilde eşi için alan değiştirmeye mecbur bırakmıştır.Bunun yanında alanın değiştirerek bile ataması yapılmayan öğretmenleri memur olarak atamıştır.

Daha sonra ise il içinde isteğe bağlı olarak sınıf öğretmenlerine yan alanı varsa yan alanına yoksa zihinsel engelliler sınıfı öğretmenliği ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçişi sağlanmıştır. Ancak açılan dava sonucu il içinde zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçişler iptal olmuştur.Şu anda bunun çalışmaları valiliklerce yapılmaktadır.Bunu yanında memur olarak atanan sınıf öğretmenleri haziran ayı sonunda kendi alanlarına geçirilmiştir.

Asıl konu ise norm olmadığı için eşinin yanına gidemeyen ve alan değiştirmek zorunda kalan sınıf öğretmenleri ile herhangi net bir açıklama ve çalışmanın olmaması.Bu anlamda kamuoyu oluşturmaya çalışan bizler ne yetkili sendikadan nede diğer sendikalardan çok fazla destek bulamadık.Bunun yanında Sayın Nabi Avcı ve Sayın Yusuf Tekin'e durumumuzu anlatmaya her daim devam ediyoruz ancak hala sesimizi duyuramadığımızı yapılan çalışmaların dışında kaldığımızdan anlıyoruz. Sayın Nabi AVCI göreve geldikten kısa bir zaman sonra eşi için alan değiştirenlerle ilgili bu problemi çözeceğiz demişti ancak çözüme ulaşmış birşey göremiyoruz.

Bizler eşi için alan değiştirmek durumunda kalan sınıf öğretmenleri olarak artık yetkililerden verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. 

Sayın Ömer Dinçer ( Eski MEB Bakanı ) : Alan değiştiren öğretmenler gittikleri yerde alanlarında boşluk olduğu takdirde kendi alanlarına geri dönecekler.

Sayın Nabi AVCI   (MEB Bakanı )
: Mersinde öğretmen olarak birisi Uşak'a gitmek istiyor ama sınıf öğretmenliği ihtiyacı yok başka alanda ihtiyaç var eşine kavuşmak için zorunlu olarak alan değiştirenler var. Hem kendileri mutsuz hem çocuklara karşı başarılı olamıyorlar eski alanlarına dönmek istiyorlar. Bulundukları yerde eski alanına geçmek isteyenlere atama döneminde öncelik vereceğiz. Eğer kendi illerinde branşlarına ait ihtiyaç yoksa başka ile gitmek isterlerse kolaylık sağlayacağız.

Çok Yorulduk ve artık net bir çözümle huzur bulmak istiyoruz.


                                                                                                                                                                                                                                Ersen ALAGÖZ

                                                                                                                                                                                                                                   Site Yazarı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYNEN ,,İL İÇİ YAN ALANDAN GERİ DÖNÜŞ İSTİYORUZ.İL DIŞINA KIŞIN VERDİNİZ. İL İÇİ YAN ALANDAN GERİ DÖNÜŞ VERMEDİNİZ. SÖZ VERDİNİZ.BU HAKSIZLIK DAVALIK.... 2013-09-05 21:54:04

il içi yan alandan geri dönüş verilmelidir........

Avatar
salim salim 2013-09-05 22:29:28

alanımı geri istiyorum sınıfımı geri istiyorum

Avatar
sınıfını almak için sabırsızlanan öğretmen 2013-09-05 22:39:04

az önce burdurdan bir şube müdürüyle görüştüm burdur mem`e yazı gelmiş.zih eng ve tek taş geçenlerin hepsini bulundukları ilde sınıf öğretmenligine geçireceklermis

Avatar
tarik 2013-09-05 23:32:19

ister eşi için isterse norm fazlalığından yada yan alanda rahat ederim düşüncesiyle branşa geçip,yapamayan tüm sınıf öğretmenleri sıkıntıdan patlayacak arkadaş.geçtiği alanı yapayan evli olsada bekar olsada sınıf ögret. geçebilmeli.artık çözün bu sorunu yan alanı iptal edin arkadaş yapamiyoruz.ayiptır günahtır.il dışı yer değiştirdim.eski ilime gitmeye razıyım eski okuluma gönderin.ama bu yan yalan alanı istege bagli iptal edin

Avatar
mutsuz öğretmen 2013-09-06 00:14:32

alanımı geri istiyorum

Avatar
murat 2013-09-06 00:39:46

eline yüreğine sağlık. alanımıgeriistiyorum

Avatar
Hatice 2013-09-06 08:16:01

il ici yan alan müzige gectim.cunku okulum kapatildi ortaokul oldu.hìc müzik yetenegim yok.yetenek isi calismaklada olmuyor.psikolojim bozuldu.lütfen il ici yan alana istege bagli iptal hakki verilsin.yapamiyorum.

Avatar
gülüyorum 2013-09-06 08:27:48

hepinize gülüyorum... meb in bu gibi sitelerde, bir iş için teklif edilen akıllı, mantıklı ve bilimsel önerileri takip ederek bu önerilerin aksine işlem yaptığını halen anlamadığınız için hepinize gülüyorum...