banner406
banner396
TABLET PC FAYDALI OLACAK MI?
 
Okullarımız yıllardır sistemli bir endoktrinasyonun merkezi oldu. Bilgiyi ezberleyen, beynine kazımaya çalışan/kazıyan öğrencinin inovasyona/yenilikçiliğe açık hale gelmesini düşünebilir misiniz?
 
Dünya, bir çok bakımdan değişti/değişiyor. Teknoloji insan hayatının ortasına şak diye oturdu.
 
Teknolojiyle beraber her alanda olduğu gibi eğitim de kendi yerini onun içinde buldu. Fakat bazı sıkıntıların olduğu muhakkak…
 
Teknoloji o kadar hızlı/seri bir ivme yakaladı ki insanlarda “yeni duyarsızlığı” oluşturmaya başladı. “Yeni” cazibesini yitirmiş gibi gözüküyor. Bu durum hayra alamet değil.
 
Ipad’ler, Iphone’lar bilginin cebe taşınmasını sağladı. Bu durumun ardından bizim bakanlık da tablet PC’ler ile eğitimin sağlıklı yürüyeceği kanaatine erişti.
 
Ben 3 senelik Iphone kullanıcısıyım. En çok günlük gazete makalelerini takipte kullanıyorum. Yarım saat sonrasında ekrana bakmaya devam ediyorsam gözlerimde yaşarmalar oluşuyor, etrafa baktığımda karıncalanmalar oluyor.
 
Tablet PC’lerin, Iphone kalitesinde olmayacağı muhakkak. Iphone’da bu kadar güçlü bir zarar veriyorsa tablet PC’de siz düşünün.
 
Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan sorusuna Horoz’un verdiği cevapla yetinmek zorunda kalacak gibi gözüküyoruz sonunda.
 
Çocuklarımızı eğitelim derken gözlerinden mi edeceğiz? Hele ki kullansalar bile ne kadar sağlıklı bir eğitim metodolojisi sürdürülebileceği tartışılır.
 
Şu anda tablet verilen birkaç okuldan öğretmen arkadaşla konuşma fırsatı buldum. Tabletleri dolaplara kaldırdıklarını, eski düzen kara tahta sistemine devam ettiklerini söylediler.
 
Tüm Türkiye’ye dağıtılır da eğitimde tabletli döneme geçersek kara tahta sistemini bile arayacağımızı söyleyebiliriz. Şimdilik tablet sektörünün şişman kedilerini daha da büyütmekten başka bir işe yaramayacağını ön görebiliriz.
 
Böyle dev yatırım gerektiren reformlarda bin düşünüp bir yapmalı.
 
2009’da Newyork’tayken Amerikan Okullarını gezdim, sinevizyonlar ve karatahtaların olduğunu gördüm. Amerikan Eğitim Sisteminin Türkiye’den geride olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bizim Türkiye’yi çok iyi bilen Amerikalı Dostum şöyle özetledi: - Bizim burada lise düzeyi sizin oradaki ilköğretim seviyesinde belki daha geridedir ancak üniversitelerimiz sizin en iyi üniversitenizi 10’a katlar demişti. Avrupa’da bazı ülkelerde iyi olduğu söylenebilir ancak ortalama olarak sağlıklı bir sistem oturtulabilmiş değil.
 
Son dönem eğitim felsefesinde geçen “aktif öğrenme” ilkesine göre tabletler bir aykırılık oluşturuyor.
 
BİLGİSAYAR SINIFLARI ÖRNEKLEMİ
 
Bilgisayar sınıfları projesi 2004’te uygulamaya konuldu. Bununla Bilgisayar Öğretmenleri atandı. Tüm Türkiye’deki bilgisayar sınıfları depolara dönüştü. O kadar yapılan masraf boşa gitti. Ortalama 20-30 kadar bilgisayardan hepi topu 5-10 kadar bilgisayar sağlam kaldı. Dolayısıyla Bilgisayar Öğretmenleri boşa düştü. Klavye bozuldu, fare bozuldu. Tedarik edilemediğinden bilgisayarlar boşa düşürüldü. Bilgisayar Öğretmenleri tamircilik yapmaya başladı.
 
Şu anda okullara dağıtılan bilgisayarların ve Bilgisayar Öğretmenlerinin ne olacağı sorusu ciddi bir mesele…
 
Eğer bir projenin ayaklarının yere sağlam basmasını istiyorsanız lojistiğini doğru kanallarla sağlamak zorundasınız.
 
Tablet PC’lerle bilgisayar sınıflarını senkronize edersek tabletlerin kaderi hakkında genel olarak bir şeyler öngörebiliriz.
 
Ben tablet PC’lerin dağıtıl(a)mayacağı kanaatindeyim.
 
NE YAPILMALI?
 
1930’lardan kalma okulların yapısal sistemini kaldırıp atmalıyız. Anakronik bir yapı içerisinde modern bir teknolojiyi uygulamak nabecadır, beyhudedir. Bu konuya devam edeceğiz.
 
NOT: Bazı kıymetli arkadaşlarım yorum yazıyorlar. Sloganvari yazılan yorumlardan kıymetli arkadaşlarımın makaleyi okumadıkları kanaatine varıyorum. Arkadaşlar, biz sistemin nasıl değişmesi gerektiği hususunda fikirlerimizi paylaşıyoruz. Yapıcı eleştirilerinizi her zaman dikkatle takip edeceğim. Saygılar
 
www.mebpersonel.com
 
BESTAMİ BOZKURT
 
EĞİTİM UZMANI
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilg öğrt 2012-06-02 20:57:53

öğretmenler artık mesleğinden soğuduğu için hiçbir işe yaramıycak!!!

Avatar
Kerem 2012-06-03 01:02:56

tablet pc verilemeyecek galiba

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:00:47

sayın bestami bozkurt
kusura bakmayın bilgisayarlı eğitim konusunda hiçbirşey bilmiyorsunuz.
eğitim uzmanlığınız nereden geliyor.

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:02:23

tableti dolaba saklayan öğretmeni hiç mi hiç tasvip etmiyorum.
o bir vatanını sevmeyen kişidir . gerisini siz doldurun

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:05:58

18 yıldır bilgisayarlı eğitim konusunda dünyayı inceliyorum.
1.- türkiye k12 amerikadan 10 kat daha iyidir .
amerikada mahalle mektebi sistemi vardır . mektepleri mahallenin emlak vergisi ile kurar ve işletirler. fakir mahalle eğitim veremez.
2.- amerikada 6200 üniversite ve college var .
6000 tanesi bizim ilk 20 üniversitemizin eline su dökemez. orada 8 yıl kaldım ve okula gittim .
ancak 200 college iyidir. 180 i bizim ilk 20 kadar iyidir. onların son 20 si tabii super. herkes ona bakıp karar verir. tabii cahiller bunu yapar

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:08:11

sayın bestami logistik ne demek ?

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:10:54

sayın bestami o amerikan dostunuza inanmayın.
amerikanın 6200 üniversitesinden 6000 i bizden geridir. top 20 si tabii çok iyidir. 180 bizim iyi üniversiteler seviyesindedir . bilereık konuşuyorum. bana yazın mgozaydin@hotmail.com

Avatar
Muvaffak GÖZAYDIN 2012-06-05 18:12:30

bilgisayar sınıfları ve bilgisayarlar büyük hata idi.
fatih'in bunlarla hiçbir ilgisi yok .