banner406
banner396
 6111 Sayılı Kanunla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 104.maddesinde  “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” Şeklinde değiştirilmiş ve böylelikle kadın memurun lehine bir değişiklik yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’da bu değişikliğe istinaden izin yönergesinde değişikliğe gitmiş ve bu hükmü aynen uygulamaya koymuştur. Ancak ülke genelinde birçok okul yöneticisi kendisini adeta kanun koyucunun yerine koymak suretiyle öğretmenlerine ve ailelerine zulmetmektedirler. Öyle ki öğretmen okul idaresine dilekçe ile kendisine verilen saat seçme hakkına dayanarak belirli saatlerde süt iznini kullanmak istemekte ancak okul idaresi kadın öğretmene ya öğle arasında ya da okulda dersi olmadığı saatlerde süt iznini kullandırmak istemektedirler. Oysa ki anayasamız tüm çalışanlara dinlenmeyi bir hak olarak görmüş ve çalışanlara bu hakkı vermiştir.

Süt izni verilmesi hususunda okul yöneticileri yeterli öğretmen olmadığını, ders programının değiştirilemeyeceğini, ikili eğitim gibi bahaneler ile kadın öğretmenin karşısına çıkmakta ve zorluk çıkarmaktadır. Kadın öğretmenlerimizde hakkını almak için bir çok makama başvurmakta hatta haklı bulunmakta ancak hakkını alamamaktadır. Başvuru yollarından ve Milli Eğitim Bakanlığının danışma birimi ALO 147 ikili öğretimin süt izni kullanılmasına Engel teşkil etmediğini ifade etmekte ve bu iznin kullandırılması gerektiğini ifade etmektedir. İdare mahkemeleri öğretmenler lehine defalarca karar vermiş olmasına, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ nün çeşitli illerin Valiliklerine süt izninin kullandırılması gerektiği hususunda görüş yazlarıı yazmasına, Kanunun ve yönergenin saat seçim hakkını kadın memura tanımasına rağmen kraldan çok kralcılık yapan bazı okul yöneticilerin öğretmenlerin bu hakkını gasp etmektedir.
Süt izni konusunda Bakanlığın acilen okul yöneticileri tarafından yorumuna ve takdirine mahal vermeyecek biçimde izin yönergesinde değişikliğe giderek yıllardır kadın öğretmenlere okul yöneticilerinin “ Analarından emdiği sütü burnundan getirmesine” son vermelidir. Aksi takdirde bu sıkıntı daha uzun yıllar sürüp gider ve kadın öğretmenlerin çalışma azmi kırılır vazifelerine adapte olmalarında sıkıntı yaşarlar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin K. 2014-01-07 13:15:12

ben de ana sütü içmek istiyorumm