banner406
banner396
AYM DEN MÜDÜRLERE TEŞEKKÜR

 Günlerdir merakla beklenen ve MEB yöneticilerini yakından ilgilendiren ( öğretmenleri daha çok ilgilendiriyor olsa gerek ki tüm haber sitelerinde en çok yorumu onlar yapıyor) oldu mu olacak mı, tamam mı devam mı, iptal eder mi etmez mi diye dört gözle beklenen okul yöneticileri düzenlemesi hakkında Anayasa Mahkemesi kararını bugün açıkladı.

Karar açıklanmadan önce eğitim camiası aylarca sosyal medyada yazılar okudu yazılara yorum yaptı öğretmenler odasında gündemin başında yer alan bir konu idi müdür ve müdür yardımcılarının görevlerine devam edip edemeyecekleri. Kimileri bıyık altından güldü “iyi oldu yasa AYM de bir şey demez ise kurtulduk bu müdür(ler)den!” diye… kimileri de için için üzüldü;  “Yazık olacak iyi bir idareci idi okula öğrenciye öğretmene ve çevreye çok şey kazandırmıştı.” diye.

Tabii kimse öğretmenlere fikrini sormadı sizi yönetecek okul yöneticisi nasıl seçilsin kriterleri ne olsun diye bu yüzden onlarda buldukları her sosyal ortamda ve platformda yorumlarını fikirlerini dile getirdiler. Şimdi de öğretmenlere düşen son görev yöneticilikleri sona eren erecek olan idarecileri ile sorun yaşamamışlarsa onlara teşekkür edecekler bir de veda yemeği verecekler. Sonra güzel bir konuşma ile uğurlayacaklar. Şayet anlaşamadıkları bir yönetici ise Allah yolunu açık etsin benden uzak olsun, zaten hak etti olması gereken de bu idi. Anasının karnından yönetici olarak doğmadıydı ya! Biraz da öğretmenlik yapsın canım! felan diyecekler. 
Sendikalı olanın da olmayanın da tartışmalara katıldığı en hararetli konuşmaların yapıldığı nur topu gibi bir konumuz vardı.

Kimileri 
Yandaş-sen kimileri malum-sen kimileri de konuş-sen diye birbirine takılırken hepsinin bir gerekçesi vardı bu kanunun iptal edilip dilmeyeceğine dair.
Kimileri Anayasa Mahkemesi Raportörünün konuya ilişkin raporunu hazırladığını ve mahkemeye sunduğu bu ön raporda MEB in 13 Haziranda okul yöneticilerinin görevine son verilmesi düzenlemesine yönelik Yürütmenin Durdurulmasının istendiğini ve Anayasa Mahkemesinin de bu yönde karar vereceğini söyledi. Gördüğümüz kadarı ile büyük çoğunluğun kanaati de bu yönde idi.

Kimileride yöneticiliğin öğretmenliğin yanında ek görev olarak verilebileceğini hatta bunu devlet memurları kanunundan örnekle açıklayanlar bile vardı.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; “İkinci görev yasağı” başlıklı 87. maddesi ile memurlara ikinci görev verilmesini yasaklarken 
“İkinci görev verilecek memurlar ve görevler” başlıklı 
88. maddesinde; 
“d) Öğretmenlere; okul ve enstitü müdürlüğü, başyardımcılığı ve yardımcılığı görevleri İkinci görev olarak yaptırılabilir.” 
hükmüne göre öğretmenlere müdürlük, başyardımcılık ve yardımcılık görevlerini ikinci görev kapsamında verilebilmektedir.

Kimileri de kardeşim üniversitelerde rektörler dekanlar nasıl seçiliyor geliyor? Onlardan hiç duydunuz mu ben rektörüm ben dekanım ben bölüm başkanıyım kazanılmış hak bu yerimden ayrılmam makamı bırakmam diyeni? Nasıl ki görev süresi dolan rektör tekrar hocalığa dönüyor sınıfına giriyor derslerini işliyorsa biz neden böyle yapamayalım / yapmayalım? Biz müdürlük makamı rektör makamından daha mı üstte daha mı konforlu daha mı şatafatlıda istemezük diyorsunuz?” diyenler bile vardı.

Bazılarının gerekçeleri de 15-20 yıl idarecilik yapmış bir müdürün derslere nasıl gireceği nasıl verimli olacağı idi. Evet haksızda sayılmazlardı ama haklıda sayılmazlardı! Bakanlığımız bunun denemesini yapmıştı zaten binlerce norm fazlası öğretmen arkadaşımızın alan değiştirmesine izin vermiş 15-20 yıllık sınıf öğretmenlerimiz bir anda Matematik, Beden eğitimi vb. öğretmeni olmamış mı idi? Bu geçersiz bir yaklaşımdı.

“Bu yasa iptal edilsin Cumhurbaşkanı adayımız Haşim KILIÇ” diyenler bile vardı; daha doğrusu idareciliği Cumhurbaşkanlığından değerli ve etkili görenler… 
Demek ki bir aday daha eksildi !!

Olumlu ya da olumsuz anlamda AYM ye umut bağlayanlar bugün şimdiye kadar ortaya attıkları tezlerin ne kadar tuttuğunu gördü.
Anayasa Mahkemesi, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapan kanunun bazı maddelerinin yürürlülüğünün durdurulması istemlerini reddetti.

Cumhuriyet Halk Partisinin 6528 Sayılı Kanunun iptal edilmesi ile ilgili olarak yaptığı başvuru da sonuçsuz kalmış oldu.
Yönetici arkadaşlarımız için CHP nin AYM ye başvurması, Raportörün Yürütmenin Durdurulması konusunda görüş bildirdiğinin basına yansıması Sayın Haşim KILIÇ ın yaptığı konuşmalarda iptal edileceğine dair imalarda bulunduğunun söylenmesi hep bir umut olmuştu ama iş umut la ve umut vermekle olmuyormuş bunu anladık. Şimdi yeni umutlar ortaya atılıyor bireysel davalar la bu işin çözüle bileceği konusunda. (Fikrim; Genel olarak vermediği bir kararı bireysel olarak verir mi ?)

" Umut en büyük kötülüktür Çünkü işkenceyi uzatır " demiş Nietzsche.

Şimdi gelelim AYM nin verdiği karara. AYM bu kararı ile yöneticilikte 4 yılı dolan idarecilere HİZMETLERİNDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR ETMİŞ

"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer." Demiş ve bu konuda söylenebilecek son sözü söylemiştir. Yeni bir şey söyleninceye kadar en yeni söz budur. 

Bu kararın tüm eğitim çalışanlarına hayırlı uğurlu olmasını temenni ederken inşallah beklenenin ötesinde okullarımıza öğrencilerimize ve öğretmenlerimize fayda sağlar. 

Başta öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sorunsuz başlaması için mevzuat ve yönetici görevlendirmeleri acilen çözülmesi gerektiğinin düşünüyor yeni eğitim öğretim yılına sorunlar geride kalmış şekilde başlamayı umut ediyorum.

İYİ TATİLLER...


Memiş KILIÇ

https://twitter.com/memkilic

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m.ozturk 2014-06-16 13:46:27

biz tesekkur ederiz. umut fakirin ekmegi demisler...

Avatar
ismail 2014-06-17 09:48:00

iyi müdür görevinin hakkını verdiği için iyi olmuştur...kötü müdür görevni ihmal ettiği için kötü müdür olmuştur...ama bilinmesi gereken bişey var iyiside kötüsüde bu koltukta ben varsanm benim dediğim olur anlayışıydı...o da saolsun anamahkemem iptal etti...olması gerekn buydu...müdürler hizmet ürettikçe koltuğu yücelir...