banner406
banner396
 2015 gelmeden müjdesi verilen 15 bin öğretmen atamasının ocak ayında yapılması planlanıyordu ancak özür grubu atamaları gecikince söz konusu atama büyük ihtimalle şubat ayına kalmış oldu. Temennimiz odur ki okullar açılmadan atamalar yapılsın ve öğretmen arkadaşlarımız gecikmeden öğrencilerine kavuşabilsin. Aksi takdirde öğretmenlerimizin mağdur olacağı çok açıktır. Kış şartlarında bulunduğunuz yerden başka bir yere gidip kalacağınız yeri ayarlamak, ders hazırlığı yapmak vb. durumlar oldukça zor olmaktadır. Bu noktada yetkililerden bir an önce atamaları gerçekleştirmelerini istirham ediyoruz.

Bir başka konu ise son günlerde bu 15 binlik alımın artacağı yönünde haberlerin geliyor olması. Doğruluk derecesi nedir bilmiyoruz ama böyle bir durum mümkün gözükmektedir. Zira şartlar bu durumu oldukça müsait hale getirmektedir. Bunun yanında daha önce de bu köşede bahsettiğimiz gibi 2015 yılındaki alımların tek bir atama ile sınırlı kalmayacağını birkaç ay sonra yeniden atama yapılabileceğini ifade etmiştik. Bu sözü haklı çıkartacak bir gelişme yaşandı geçtiğimiz günlerde. Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, seçimlerden önce bir atamanın daha yapılacağını duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin yanında öğretmenlerimiz de boş durmayıp her an seslerini duyurma çabasındalar. Her gün sosyal medyadan yetkililere ulaşmaya çalışıyorlar. Tarafımıza da çeşitli mailler, mesajlar gönderiyorlar. Biz de mesajlarını, mektuplarını buraya taşıyarak kendilerinin sesi olmaya çalışıyoruz. Bunun her zaman böyle olacağını da bilmelerini isteriz. Her an destekçiniz olmaya devam edeceğiz elimizden geldiği kadarıyla. Aşağıdaki iletişim adreslerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Hemen hemen her gün öğretmen arkadaşlarımızdan mesajlar geldiğini yukarıda ifade ettim. Daha önce de yapmış olduğumuz bunları bu köşeye taşımaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Sosyal Bilgiler branşından öğretmen arkadaşlarımız mektuplarını tarafıma ulaştırdılar. Bana gönderilmiş olduğu şekliyle bu köşeye taşıyorum. Kendilerinin atamalar noktasında zorluk çektiklerini yakinen bilmekteyim. Zira mezun sayıları oldukça fazla ve atamaları ise buna nazaran oldukça az. Seslerini duyurma çabasında olan tüm öğretmenlerimize ses olmaya devam edeceğiz. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden gelen mektup:

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ OCAKTA HAKKI OLAN 5000 KONTENJANI TALEP EDIYOR

“Bilindiği üzere 2014 Eylül ayında açıklanan kontenjanlarda Sosyal Bilgiler bölümüne sadece 727 kontenjan ayrılmıştır. Buna sebep olarak ise açık sayımızın az olduğu ileri sürülmüştür. 2013 KPSS puanını baz alarak yapılan 2 atamada bölümümüze 2400 kontenjan ayrılıp bir yıl içinde 1/3'den az kırpılmasına 23.000 mezunumuz bir anlam verememiştir. 2012'de eğitim sistemimize getirilen 4+4+4 sistemi bölümümüze 2728 Sınıf öğretmeninin geçmesine neden olmuştur. Bu da açık sayımızın büyük bir oranda azalmasına sebebiyet vermiştir. TEOG branşları arasında en az kontenjana ve en az ders saatine sahip olan bölümümüze ''727'' kontenjan ise tam anlamıyla son kurşun olmuştur. 2014 KPSS İstatistiklerine bakacak olursak genel branş sıralamasında 40.000'de 5000 civarı Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin olduğunu görürüz. Sınıf Öğretmenlerinden sonra en başarılı ikinci branş olmamız da bu başarımızın somut bir göstergesidir. Bu sıralamaya girenlerin ve giremeyenlerin birçoğunun daha Matematik kısmında soruları işaretlemediğini de hesaba katarsak Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin ne kadar donanımlı olduğunu görmek zor olmayacaktır. Genel branş sıralamasında 40.000'de 5.000 üstü arkadaşımız yer almasına rağmen açıklanan 40.000 kontenjanda ise sadece 727 kontenjan ayrılması atama bekleyen bizleri ve ailelerimizi çok mağdur etmiştir. Bununla yetinmeyip bölümümüzde hala ''İşletme mezunu, Elektrik-elektronik mühendisliği mezunu vb.'' kişiler de girmekte olup var olan açık sayımız da ücretli öğretmenlerle doldurulmaktadır. Bugün hala birçok yerde Sosyal Bilgiler dersine ek ders ücreti almak için Başka branştan öğretmenler de girmektedir. Kendi çabalarımızla İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin İhtiyaç ve Norm sayılarına baktığımızda açığımızın 3000 bini geçtiğini bunlara Emekli olanlardan 800 civarı ve Müdür ve Müdür Yardımcısı olanlardan ise 600 ilave ettiğimizde bu açığın 5000 e vardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Böyle bir açık olan bölümümüze Ocak ayında açıklanacak olan kontenjanlarda 5000 kontenjan talep etmekteyiz. Böylelikle hem geçen seneden az kontenjana sahip olamayacağımız gibi hem de atama bekleyen 76-77-78-79-80 puandaki birçok arkadaşımızın sevinmesini sağlayacağız.”

Seyfullah DAĞ
Eğitimci
www.twitter.com/seyfullahdag


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.