banner406
banner396
Her geçen gün Öğretmenlerin Özlük hakları elinden alınıyor.Bunlardan biri de "İL EMRİ VE İLÇE EMRİ" nin kaldırılması.Bu hak anayasal bir haktır ve Sayın nimet hanım zamanında da il emri kaldırılmak istendi ve mahkemeler bunun büyük bir haksızlık olduğu hükmüne varrıp milli eğitim bakanlığını bu hukuksuz uygulamasından son anda döndürmüştü.Peki ama şimdi ne değişti de yine il emri kaldırılmak isteniyor.Hukuk mu değişti?evrensel hukuk kuralları hiç bir zaman ilkelliğe dönmez bu yüzden sadece milli eğitim bakanımız değişti diyebiliriz tekrar dava acılsa tekrar mahkemeler bu haksız uygulamayı durdurma kararı alacaktır ve elde kalan mutsuz olan öğretmenler,hayatlarının baharında hayatdan soğuyan insanlar parçalanmış aileler.Bunlar yaşandıktan sonra il emri geri verilse kızgınlıklar kalp kırıklıkları giderilmiş gibi görünsede hep ayrı bir yerde yaşayacaktır.Bu yüzden bunlara gidilmeden binlerce öğretmenin sesine kulak verip haklı olan il emri kaldırılmasına son verilip ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME yönetmeliği yürülüğe girmeden İL EMRİ hükmü yönetmelikte silinmeyecek şekilde yerini almalı.Ayrıca 30 eylül ün neden özür durumu atamalarında baz alınması gerekir diye söylemeyeceğim ve bu isteklerini güzelce dile getirmiş Özür grubu atamalarında 30 eylülün baz alınmasını ve il emrinin kaldırılmamasını isteyen arkadaşlarımdan Emir BUGAY'ın yazısını sizinle başbaşa bırakıyorum.Yorum sizin!


  "Bizler Haziran, Temmuz ve Ağustos 2011’de atanıp, 5 Eylül 2011’de sonra göreve başlatılan binlerce öğretmeniz.
Hepimiz atanırken 1 yıl eşlerimizden ailelerimizden ve çok sevdiğimiz çocuklarımızdan ayrı kalmayı göze aldık. Fakat sadece bir kaç günle özür grubu atama başvurularını kaçıracağız. Çünkü 31 ağustos 2012’de, hizmette 1 yılını dolduranlar eş durumu ataması isteyebilecek.
Bilindiği üzere özür grubu atamalarının yılda bir kez yapılacağı söylenmişti. Bu durumda birkaç gün için koca bir yıl daha eşlerimizden ailelerimizden ve çok sevdiğimiz çocuklarımızdan ayrı kalacağız demektir. Ayrıca yönetmelikte yapılan değişikliklerle birlikte il ve ilçe emri kaldırılmıştır. Eğer bu iki durum gerçekleşirse aileler 1 yıl değil yıllarca ayrı yaşamak zorunda kalacaktır. İkinci bir seçenek olarak isteyene 3 yıla kadar ücretsiz izin kullandırılabilir denilmektedir. Zaten kıt kanaat geçinen öğretmenler için bu kabul edilebilir bir uygulama değildir.
Bakanlık haklı olarak eğitimin kesilmemesini ve öğrencilerin sık sık öğretmen değiştirmemesini istemektedir. Bu yolla eğitim standartlarının iyileştirilebileceğini düşünmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir meslek erbabı eşinden, ailesinden, çocuklarından uzaktayken işinde verimli olamaz. Çözüm bu değildir. Bu uygulama ile sadece dağılmış aileler ve verimsiz ve mutsuz öğretmenler yaratılır. Bizler bu yıl özür grubu atamalarının 30 eylülde yapılmasını il ve ilçe emirlerinin kaldırılmamasını istiyoruz. Ancak bu şekilde gerçek birer aile olabileceğiz ve çok sevdiğimiz çocuklarımıza kavuşabileceğiz... Bizler binlerce anne baba yavrularımıza kavuşmak istiyoruz lütfen "

  Sizce de bu haksızlığa dur demek gerekmez mi?
Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde İl/ilçe emri olmalı ve Yılda bir defaya özür durumu atamaları düşürüldüğü için 30 Eylül tarihi baz alınmalıdır. 

 
Tüm öğretmen arkadaşlarıma bu kutsal meslekte ALLAHTAN kolaylıklar dilerim
              SEDAT DEGER 
mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emir bugay 2012-02-27 18:32:32

Özür Gruplarında 30 Eylül Baz Alınmalı İl/İlçe Emri Kaldırılmamalıdır grubumuza bekliyoruz
Haklı mücadelemizi yazılı basın ve görsel medya yoluyla sürdürmek isteyen,bu yolla kamuoyu oluşturmaya çalışan özür grubu mağduru öğretmenleriz.
Bakanlığın bu yıl özür grubu atamalarında 30 Eylül 2011 tarihini baz almasını ve il emri ile ilçe emri uygulamasını yürürlükten kaldırmamasını talep ediyoruz. Eş durumu atamalarının ağustos öğretmen atamalarından önce yapılması ve boşalan yerlere de ilk atama öğretmenlerin gönderilmesi yerinde bir uygulama olacaktır.

Avatar
kasabalı 2012-02-27 23:59:07

il,ilçe emri kaldırılarak eşlerin birleşmesi imkansız hale getirildi neymiş ücretsiz izne ayrılacakmışız meb'in yaptığı bu yanlıştan bir an önce dönmesini bekliyoruz eşleri ayırmaktan parçalamaktan öteye geçmeyecek bir uygulamaya son verilir .stres sıkıntı içinde beklemekten mesleğimizden soğuduk.

Avatar
adana 2012-02-28 18:31:15

Sayın Bakanımız Ömer Dinçer 5.12.2011 tarihinde yayımladığı genelge ile doğudaki öğretmen açığını gerekçe göstererek eş durumu atamalarında il ve ilçe emrini kaldırdığını bildirmiş ancak bu genelgeden hemen sonra önce yapmayacağım deyim sonra yaptığı ara öğretmen atamasında il emrini meslektaşlarımıza vermiştir.Bu hakkın yapılmayacak denilip sonradan vazgeçilerek yapılan atamada meslektaşlarımıza verilip bize verilmemesi vicdanları rahatsız eden bir haksızlıktır.Bu yüzden il ve ilçe emri hakkının bizlere de verilmesini istiyorum

Avatar
Ali Beton 2012-03-05 00:18:37

eşimiz ücretsiz izine ayrılsın , kredi kartlarına yüklenelim, yıllarca borcu ödemeye çalışalım.
il ilçe emri kaldırılmamalıdır. kimsede huzur yok.