\"\"
banner235
banner172
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Ne İster?
Ağustos-2013 öğretmen ataması öncesi, öğretmen atamaları ile ilgili her yıl yaşanan heyecanlı ve gergin bekleyiş devam ediyor. Bunun nedeni, atanacak öğretmen sayısı ve bu sayının hangi branşlardan oluştuğu.
 
Bu konuda yapılması gereken, 300 binin üzerinde olduğu bilinen atanamayan öğretmenlerin sorunlarını da büyük ölçüde giderecek olan, MEB’in, branşlar bazında oluşan resmi öğretmen açığı olan 140 bin atamayı yapmaktır. (140 bin öğretmen atamasının olanaklı olduğunu daha önceki yazımızda belirtmiştik.)
 
Şimdi sizlerle, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformunun (AYÖP), öğretmen atamaları ile ilgili görüşlerini paylaşacağım. Bu görüşleri paylaşırken  AYÖP’ün özenle üzerinde durduğu, kaç öğretmen ataması gerektiği ile ilgili “sayı belirtmeme” ilkesini önemle vurgulamak istiyorum.
 
AYÖP’ün görüşleri şu şekilde: “Biz yurdun dört bir yanında, hemen hemen her sokağında en az bir tane olmak üzere yaşayan ataması yapılmayan öğretmenleriz. Ailelerimizin bin bir türlü fedakârlıklarıyla, yıllarca emek vererek ve masraf yaparak sahip olduğumuz, gönül verdiğimiz mesleğimizi her birimizin yapacağı güne kadar mücadelemize devam edeceğiz.
 
Sizlere bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz öncelikle: Yıl 2002 Başbakanın İzmir mitinginde seçim konuşması: ‘Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun. Hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın, önüne niye engel koyuyorsun? Ama inşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz...
 
Yıl yine 2002 İstanbul mitingi, Başbakan der ki: ‘Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun, bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al. O adamda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek. Hiç merak etmeyin…’
 
Yıl yine 2002 Gaziantep mitingi, başbakan yine der ki: ‘Yahu bir sürü bölüm öğretmenimiz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor. Niye? Öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor. O zaman niye okutuyorsun bu öğrencileri, yazık değil mi? Öğretmen almıyorum de, bu evlatlarım okumasın boşuna. Ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak...’
 
Başbakanın seçilmeden önce sorunlarımızı gayet iyi ifade ettiği bu konuşmaların yapıldığı 2002 yılında eğitim fakültelerinin sayısı 50 ve ataması yapılmayan öğretmen sayısı 72 bindi. Aradan 11 yıl geçti yıl 2013, Eğitim Fakültelerinin sayısı 84, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ise 300 bin civarında. Bütün bu söylemlerin sahipleri şimdi biz yokmuşuz gibi davranıyorlar ve sanki isteklerimiz ütopyaymış izlenimi vermeye çalışıyorlar. Bu 11 yılda sanki sorumlusu kendileri değil de bizmişiz gibi, 300 bin işsiz öğretmenin sorununa inkâr edici, görmezden gelici birçok söylemle karşılık verdiler:
 ‘Yeteneklerine uygun başka iş bulsunlar’
 ‘Uyduruktan bir sorun çıkarmışlar ataması yapılmayan öğretmen diye, her cuma kapımda eylem yapıyorlar’
 
Bu ülkeyi yönetenler bu tablonun oluşmasında kendilerini nasıl oluyor da sorumlu hissetmiyorlar? Verdikleri sözlere güvenerek bu mesleği seçmiş insanların gözünün içine baka baka hangi yüzle ‘ başka iş bulsunlar’ diyebiliyorlar. Ataması yapılmadığı için hayatına son veren arkadaşlarımızın haberleri medyada yer aldıkça, yataklarında nasıl rahat uyuyabiliyorlar merak ediyoruz. Aklımız ve yüreğimiz almıyor.
320 bin genç sahip oldukları diplomaların gereği olan işlerini yapabilmek için umutla beklerken üstelik ülkemizin öğretmene ihtiyacı varken 10 bin, 20 bin, 30 bin, 40 bin… gibi komik sayılarla yaptıkları atamaları nasıl bir müjdeymiş gibi sunuyorlar?
 
 Bu ülkenin okullarında öğretmensiz öğrenciler varken, nasıl oluyor da öğretmenleri işsiz bırakabiliyorlar? Ücretli öğretmenlik denen, bizim ücretli kölelik dediğimiz bir kavramla, işsiz öğretmenlerin zor durumlarından yararlanıp, onları komik ücretlerle ve sigortalarını eksik yatırarak çalıştırıp, nasıl kar ettiklerini düşünüyorlar. Bir ülkenin geleceği ipotek edilerek kar edilebilir mi? Aynı vasıfta ve aynı eğitim düzeyinde biri kadrolu diğeri ücretli iki öğretmene farklı ücretler ödeyerek çalışma barışını alt üst ettiklerini nasıl göremiyorlar? Öğretmenlikle ilgisi olmayan fakülte ve yüksek okul mezunlarını nasıl ”öğretmen”olarak çalıştırıp bir de “ boş geçen ders yok, ücretli öğretmenlerle hallediyoruz biz sorunu” diyebiliyorlar? On binlerce ücretli öğretmen çalıştırmanın eğitim bilimlerindeki karşılığı öğrencilere toplu katliam yapmaktır!
 
Gerekli atamayı yapmak için kaynak yetersizliğini öne süren hükümete soruyoruz: Gelecek nesillerin nitelikli bir eğitim almasından daha öncelikli olarak neye kaynak ayıracaksınız? Elbette çağın gereklerine uygun olarak öğrencilerimize teknolojiden yararlanılarak eğitim sunulmalıdır. Her öğrencinin tablet bilgisayarı olmasını biz de çok isteriz ama güvenceli bir şekilde çalışan ve yeterli sayıda öğretmenin olması, nitelikli eğitimin olmazsa olmaz koşuludur. Öğretmenin olmadığı bir okulda öğrencilerin tablet bilgisayarının olması ne kadar anlamlıdır? Tablet bilgisayarla bir miktar insanın gözünü boyayabilirsiniz ancak bu soruna kalıcı bir çözüm getirmek yerine göstermelik atamalar yaparak bizim gözümüzü boyayamazsınız.
Biz ataması yapılmayan öğretmenler mücadelemizi şu taleplerle sürdürüyoruz ve tüm arkadaşlarımızın atandığı güne kadar da sürdürmeye devam edeceğiz:
 
1- Ücretli öğretmenlik denen eğitim ve çalışma yaşamı ayıbına bir an önce son verilmelidir.
2- ‘Öğretmen adaylarına müjde!’, gibi sunulan komik ve gerçeklikten uzak atama sayılarının bizim için bir anlamı yoktur. Göstermelik atamalara kanmayacak yaşa geldiğimizi bir kez daha hatırlatırız.
3- Milli Eğitim Bakanlığı ataması yapılmayan öğretmen sorununu inkar etmekten vazgeçip, bir çözüm üretmeli ve bu çözümü projelendirerek bize sunmalıdır. Bu ülkenin Milli Eğitiminin yegâne sorumlusu kendileridir ve bulundukları makamın gereği olarak sorunları çözmelidir. Çözemiyorsa da kabullenip o makamı terk etmelidir.
4- Biz üniversiteleri bitirene kadar yüzlerce sınava girerek bu mesleği yapmaya hak kazanmış öğretmenleriz. Öğretmen değiller gibi söylemlerle halkın gözünde yanlış imajlar yaratılmaktan vazgeçilmeli, KPSS sınavıyla öğretmen alımına bir an önce son verilmeli, tüm ataması yapılmayan öğretmenler için güvenceli ve kadrolu atama yapılmalıdır.
5- 2002 seçimlerinden önce verilen sözler tutularak, ataması yapılmayan 300 bin öğretmen bir plan dâhilinde mesleklerini yapabilir hale getirilmeli, öğrencilerin öğretmenlerine, öğretmenlerin öğrencilerine bir an önce kavuşmaları sağlanmalıdır.
6- Ekonomimizin gücüyle övünülen bir zamanda “Kaynak yok” söylemleri bırakılıp, bu ülkenin geleceğine, yani eğitime kaynak ayrılarak, okullar öğretmensiz bırakılmamalıdır.”
 
Ekleyecek bir konu kaldı mı sizce?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
atilla kra @zeynep çimen 1 yıl önce

ben 2014 te 15 bin edebiyat mezununun atamasni istiyorummmmmmmmmmm

Misafir Avatar
fizikçi 2 yıl önce

fizikten 1000 atama bekliyoruz yetkililer lütfen duyun sesimizi

Misafir Avatar
fizikçiler 2 yıl önce

fizikten 1000 atama istiyoruz.

Misafir Avatar
fırat 2 yıl önce

kurumlar arası atamalar neden dahil edilmiyor,

Misafir Avatar
besyo46 2 yıl önce

yeter artık branşa geçen sınıfçılar kadar da boşta bekleyen besyo mezunu alın. 4270 tane sınıfçı geçirdiniz alan değişikliği ile yeter artık bizlerde hakkımız olanı istiyoruz. besyo mezunları adına...

Misafir Avatar
besyo 2 yıl önce

o sözlerin hiç biri başbakana ait değildir emin olun! başbakan söylemiş olsaydı emin olun bir boşta bekleyen öğretmen kalmaz ayrıca sınıf öğretmenlerini de branş a geçirmezdi emin olun...)))))))):::::))))))

Misafir Avatar
YUNUS CAYMAZ 2 yıl önce

biz eğitim mezunları için butün kapıları kapatıyorlar. fen edebiyat kimyacılar , kimyager olabiliyorlar, öğrt. olabiliyorlar iş güvenliği sertifikası veriliyor.bu neadalersizlik

Misafir Avatar
YUNUS CAYMAZ 2 yıl önce

ben kimya öğretmenliği mezunuym kpss de 83 de aldim atamadik bazi bölümleri ise daha düşük puanla alirken bazilarini puansiz aliyorlar

Misafir Avatar
YUNUS CAYMAZ 2 yıl önce

duygularimiza tercüman olduğunuz için teşekür ederim

Misafir Avatar
FİLİZ 2 yıl önce

yahu bu el santalri niye listede dahi yok ..el insaaff ..binlerce mezun var ama listede adi dahi yok.pess

Misafir Avatar
b.ç.ç.ç 2 yıl önce

almanca da burdaaaaaa....herkes beni dinlesin simdi ben konuscm..arkadaslar yil 2012 almanca icin kontenjan 3...biz bu vatanin evladi degilmiyiz...biz de harc yatirdik,bizde vizedir finaldir ugrastik vs.yazik...allahuekber arkadaslar,adalet bi gun tecelli edecek.ya sabır!!

Misafir Avatar
edebiyata 5 bin 2 yıl önce

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLİĞİ LİSE BRANŞLARI İÇİNDE 18.500 CİVARI BAŞVURAN SAYISIYLA ZİRVEDEDİR VE DERS SAATLERİ DE FAZLA OLAN BİR BÖLÜM. FAKAT GEREKEN ÖNEM VERİLMEMEKTEDİR. LİSE BRANŞLARI İÇİNDE EN ÇOK DERS SAATİNE SAHİP OLMASINA RAĞMEN AKSİNE BU AÇIK FARKLI BRANŞLARDAN GEÇİŞLERLE VE ÜCRETLİLERLE TEMİN EDİLMEKTEDİR .HALBUKİ BU ALANIN UZMANLARI BİZİZ. AYRICA YAPILAN ALAN SINAVININ MÜFREDATLA ALAKASIZLIĞI DA BUNU DESTEKLEMEKTEDİR. ZİRA BELİRTİLEN ORANLAR DOĞRULTUSUNDA SORU SORULMAMIŞTIR.HER KADEMEDE BAŞLANGICI VE BİTİŞİYLE EĞİTİM BİR YOLDUR. BU YOLUN İLK ADIMINI DİLİNİ, KÜLTÜRÜNÜ BİLEN BİREYLER YETİŞTİRMEK ÜZERE TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİ ATAR. YOLA DEVAM EDEBİLMEK İÇİN DE BİLİM VE SANATA İHTİYACI VARDIR. BUNUN İÇİN DE DİĞER BRANŞLAR DESTEKLENMELİDİR.ÇÜNKÜ BİRİ, DİĞERİ OLMADAN EKSİK KALACAKTIR. HER ALANDA ADALETLİ BİR ALIMIN YAPILMASINI VE BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİNE KAVUŞMAK İSTEYEN, ONLARI DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN BİREYLER OLARAK YETİŞTİRMEYE TALİP OLAN, BU MESLEĞE GÖNÜL VEREN EN AZ 5000 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİNİN BU İSTEKLERİNİN GERÇEKLEŞMESİNİ ARZ EDİYORUZ.

Misafir Avatar
sosyal 2 yıl önce

sosyale 4000 atama istiyoruz

Misafir Avatar
msk 2 yıl önce

ben resim öğretmeniyim. durmumuz malum yıllarca atanamıyoruz. kontenjan azlığından. 2013 atamalarından sonra bu yılda atanamazsam ewet atanamazsam intihar edip öğretmen intiharlarına bir yenisi eklenecek. öğretmeniz öğretmen olamıyrz. işcide olamıyoruz 30 yaşına geldik tecrubesiz olduğumuz için işte de çalıştırılmıyoruz. sayın bakanım biz ne yiyip ne içecez. ne yapalım bıktık artık . . . ölüm ötesi aklımıza bi şey gelmez oldu artık.

Misafir Avatar
yns 2 yıl önce

torba kanununda 3 ay çalışmış kuran kursu öğreticisine kadro veriyorsunda yıllarca ücretli kölelik (öğretmenlin) yapan arkadaşlara kadro yok. nerde kaldı adalet ve kalkınma partisi yazıklar olsun.

Misafir Avatar
asdassa 2 yıl önce

az önce diplomamı yırtıp çöpe attım öyle bir rahatladım ki yarın benden askerlik yapmamı vergi ödememi istediklerinde yapmamak için elimden gelen ne kadar hile hurda varsa hepsini memnuniyetle yapacağım. boşuna dememişler deveye diken devlete .. yaranır diye.

Misafir Avatar
ayça 2 yıl önce

sayın meslektaşlarım, birbirinize kötü sözler söyleyeceğiniz yerde her öğretmenin atanmaya hakkı olduğunu unutmayın. kimse kpss sınavında 90 aldı diye üstün zekalı değil. her branşın atanma puanı farklı. kimse başka branşları küçümsemesin lütfen bence bir öğretmene yakışmaz.

Misafir Avatar
SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ 4BİN ATAMA İSTER 2 yıl önce

25 bın gibi dev bir orduyla atama bekleyen sosyal bilgiler öğretmenleri 4 bin kadro istyor

Misafir Avatar
Tuğçe @zeynep çimen 2 yıl önce

60 aldıysan atanırsında bi 60 da mı alamadın hepsi atansında embesiller topluluğu mu oluşsun ayıptır bizler 80lerle atanamıyoruz size hiç de gerek yok anneler yetiştirir de ilkokula hazırlarda sen ana okullarında mı büyüdün cocukları orada 1 odanın içine teperek mi eğitilecek bu cocuklar

Misafir Avatar
nasıl iş @zeynep çimen 2 yıl önce

az gelir ya 3. sınıflarda atanmalı

Misafir Avatar
ataması yapılmayan değil atama bekleyen 2 yıl önce

ataması yapılmayan deyip milleti ümitsizliğe sevk etmeye gerek yok.
bizler atama bekleyen öğretmenleriz ve ümidimiz azalsa da devam ediyor

Misafir Avatar
ataması yapılmayan değil atama bekleyen 2 yıl önce

ataması yapılmayan deyip milleti ümitsizliğe sevk etmeye gerek yok.
bizler atama bekleyen öğretmenleriz ve ümidimiz azalsa da devam ediyor

Misafir Avatar
ataması yapılmayan değil atama bekleyen 2 yıl önce

ataması yapılmayan deyip milleti ümitsizliğe sevk etmeye gerek yok.
bizler atama bekleyen öğretmenleriz ve ümidimiz azalsa da devam ediyor

Misafir Avatar
öabt iptal edilsin 2 yıl önce

bu sene haksızlığa ve eşitsizliğe yol açan öabt iptal edilsin.
kasım 2013
şubat 2014
haziran 2014
temmuz 2014
ağustos 2014
öğretmen tamaları yapılarak sorun çözülsün istiyoruz

Misafir Avatar
sisteme güven yok 2 yıl önce

kpss sisteminde güvenilirlik yok.öğretmenin iyisi kağıt üzerinden soru çözerek anlaşılmaz.sınıfta ders anlatırken anlayabilirsin bunun dışında her şey boşa kürek çekmektir.bu kadar uğraşıp milleti masrafa sokmayın her yıl 70 bin öğretmeni kurayla atayın.olsun bitsin sorun da 3 yıl içinde çözülür

Misafir Avatar
ferhat 2 yıl önce

resmı kayıtlı en az 20 25 bın ıkı yıllık faso fıso mezunu ucretlı ogretmenlık yapıyorken daha ne ataması yapılsınkı kıme ne benım 5 yıl okudugumdan genclıgım en guzel zamanlarını oss calısarak gecırdıgımden 5 yıl okuyup yuksek lısasns yaptıgımdan ... atanamayan ogretmen ne ıster .... asgarı ucretlıde olsa bır ıs ıster cocuguna bakmak ıcın.. kanunlarımız ona bıle ızın vermıyor herhalde karızmamız cızılmesın dıye bu boyle ama ıssız olunca kestaneler cızılıyor kımsenın haberı yok

Misafir Avatar
ferhat 2 yıl önce

adam gıbı calısan beyınsızler bız genclıgımızın en genc donemınde arkadaslarımnız gezerken calıstık ossde fark attık sımdı onlar oturup calısınca mı degerlı oluyo bos bos konusmayın adam gıbı calısmayı zamanında yapsaydınız senelercealanımızda uzmanlastık neden oturup baska yerlere calısalım

Misafir Avatar
değiştirmeseyidin @ses ol 2 yıl önce

değiştirmeseydin alan değiştirirken havandan geçilmiyordu

Misafir Avatar
m.oz @zeynep çimen 2 yıl önce

arkadaslar sizce okuloncesi taban puani kac olur?

Misafir Avatar
mev lüt yürden @zeynep çimen 2 yıl önce

sence öyle zeynep hanım hep kendinizi düşünün tüm öğretmenler atanmalıdır bu memlekette işte seinn gibiler yüzünden birşeyler değişmez bencilsin okadar bencilsin ki başına bi felaket gelse hayıor bana gelmasin onlara gelsin sadece bura cömer olabilirsin sen

Misafir Avatar
SEDAT V. @EL SANATLARI ÖĞRETMENİ 2 yıl önce

valla ben de bir meslek çikişli olarak size katiliyorum .keşke bu bölümleri seçmesetdik bizim zamanimizda böyle puana göre girmek yoktu.canin nereyi isterse orayi seçebiliyordun.birde bilinçsizdik.çok yüksek puanlar vardi aramizda onlarda malesef atanamadılar.özel sektörde de özlük haklarinin gaspina uğrayan bir kesim var maalesef ,tabi içinde olmayan bilemez.saygilar

Misafir Avatar
EL SANATLARI 2 yıl önce

allahim bu burnu kaf dağinda olup löp löp havadan atan insanciklarin çoliğunu çocuğunu da mesleki ve teknik eğitim fakültesi mezunu olsun. dilerim ayni aciyi onlarda yaşasin. belki o zaman tok açin halinden anlar.dilerim allahtan 87 puanla açikta kalirlar.dilerim bu insanlarinda branşlarinda 3 kişi alirlar. amiinnn

Misafir Avatar
ses ol 2 yıl önce

atama takvimine uymayan meb alan değişikliği yapılan öğretmenler ne ister? açıklama yapılmasını bekliyoruz meb personel sesimiz ol

Misafir Avatar
Emrin olur paşam! 2 yıl önce

bazı arkadaşlar hayal aleminde yaşıyor. atanamadığınız için başkalarını suçlayarak ya da şikayet ederek bir şey kazanılmaz. sadece oturun ve umudunuz varsa "adam" gibi çalışın.

Misafir Avatar
EL SANATLARI ÖĞRETMENİ 2 yıl önce

bu öğretmen ne mi isterr ...bikdiğin dayak ister.niye mi bu bölümü seçip 10 senedir açıkta kaldiği için valla şöyle okkali bir dayak iyi gelir. ulen başka bölüm mü yoktu?erkenden evlen çocuk çoluğa kariş .ne işin var üniversiteyle.evde otur daha iyi bir umudun olmazdi en azindan .bu ne yillardir sürün sürün sürün

Misafir Avatar
Yusuf ÇEBE 2 yıl önce

hocam iyi demişsin ama bence az söylemişsin; da anlar mı bu hükümet kendini değiştirir mi yoksa kendi kafalarının dikine yine bildiklerini mi uygularlar onu da zaman göstereck...

Misafir Avatar
zeynep çimen 2 yıl önce

okul öncesi öretmenleri hepsi atanmalı