banner406
banner396
 ATANAMAYAN MI ATAMASI YAPILMAYAN MI

Bizler bu kez sizlere ataması yapılmayan öğretmenler olarak değil 2014 Eylül atamasında MEB tarafından yapılan adaletsiz kontenjan dağılımında hak ettiği halde emeğinin karşılığını alamayan okul öncesi, ilköğretim ve lise branş öğretmenliği olarak sesleniyoruz.
2001’den önce iktidara gelen hükümetlerde atanan öğretmen sayısı toplamı Ak Parti’nin 13 yıllık iktidarlığı boyunca atanan öğretmen sayısı kadardır ve Ak Parti iktidarı ile 13 yılda atanan öğretmen sayısı 400 bini bulmuş ve bu da ülkemizin eğitimi için büyük bir gelişme olarak kabul edilmiştir. Ancak “Yeni Türkiye” vurgusu ile yola çıkan yeni hükümetin de bu sayıyı yeterli görmeyip eğitimde yeni gelişmelere imza atacağına da branş öğretmenleri olarak inanmaktayız.

Yeni Türkiye'nin mimarı olarak görülen ve her yıl üniversitelerden mezun olan ülkemiz için nitelikli ancak görevine başlayamayan öğretmenlerin büyük bir işsizler ordusu olarak görülüp harcanmasını kabul edemiyoruz. 300 bin öğretmenin istihdam edilinceye kadar eğitim fakültelerinin kapatılması gerektiğini, Kasım ve Şubat aylarında yapılacak yeni atamalar (40 bin) ile 300 bin öğretmenin en azından bir kısmının ülkemize kazandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu sadece öğretmenleri ülkeye kazandırma olarak değil aynı zamanda Avrupa Birliği normları çerçevesinde gelişen Türkiye’nin Kasım ve Şubat’ta yapacağı yeni atamalarla eğitim sistemindeki yaraları bir nebze de olsa iyileştireceğini düşünüyoruz çünkü 2012 yılında OECD ülkeleri arasında yapılan PISA sınavına göre Türkiye 65 ülke arasında 44. sırada yer almaktadır. Türkiye’de 2008’de merkezi bütçeden eğitime harcanan para 30.5 milyar TL’dir. Bu ise bütçenin %13.5ini oluşturmakta ama ulusal gelirin de sadece %3.3’üdür. OECD ortalaması ise %5’dir.

Ülkemizde 2002 yılından bu yana ilköğretimde okuyan öğrenci sayısı artmış olmasına rağmen öğretmen, okul ve derslik sayısı bu artışa paralel olarak artmamıştır. Eğitim sistemimizdeki bu eksikliklerin giderilebilmesi adına yapılacak 40 bin atamanın ülkemiz açısından yüksek denilebilecek bir atama olarak değerlendirilmemelidir. 300 bin öğretmenin atama beklediği, 140 bin öğretmen ihtiyacı olduğu ve yaklaşık 70 binin üzerinde kişinin ücretli öğretmen olarak çalıştırıldığı ülkemizde bu sayının ancak eğitimdeki sorunların bir an önce çözülmesi açısından hükümetimiz tarafından atılması gereken önemli adımlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

DİĞER SORUNUMUZ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

300 bin öğretmenin istihdam edilmediği, eğitimdeki 140 bin öğretmen ihtiyacının kapatılmadığı ve ücretli kölelik olarak nitelendirilen ücretli öğretmenlik sorunun henüz çözülmediği ülkemizde 2012’de dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Bey tarafından sisteme konulan alan değişikliği uygulaması ile sorunun çözümü başkalarının mağduriyeti üzerine kurulmuştur. İki yıldan beri devam eden alan değişikliği ile 42 bin sınıf öğretmeni norm fazlası denilerek diğer branşlara geçirilmiştir. İşte 2012’den bu yana norm fazlası denilerek belli kurs ve sertifikalar ile 42 bin sınıf öğretmenin geçtiği branşlar ve sayılar:
4270 Beden Eğitimi
3400 Fen Bilgisi
5100 Bilişim Teknolojileri Rehberliği (100 Saatlik kurs alarak)
2728 Sosyal Bilgiler
1400 Görsel Sanatlar
4219 İlk Matematik
3200 İngilizce
1000 Matematik
3330 Müzik
3500 Okul Öncesi
5120 Rehberlik
580 Tarih
2941 Teknoloji Tasarım ( 2 Haftalık kurs alarak)
1460 Türk Dili ve Edebiyatı
4037 Türkçe
760 Zihin Engelliler 642 Biyoloji 365 Fizik 119 Felsefe
177 Coğrafya 480 Almanca

Hiçbir sınıf öğretmenin diğer bölümdeki dersleri o branşın hocası kadar iyi anlatamayacağı gerçeği göz önündeyken sınıf öğretmenlerinin mağduriyetini gidermek amacıyla norm fazlası denilen sınıf öğretmenlerinin diğer branşlara kaydırılması adalet midir? Norm fazlası olan sınıf öğretmenleri 100 saatlik kurslar ya da alternatif eğitimlerle başka branşların görevlendirmelerini almaktadır. Bu durum hem 4 yıllık fakülte bitiren branş öğretmenlerine hem de kaliteli bir eğitim görmek isteyen öğrencilere haksızlıktır. 2014 Eylül ayında yapılan Kırk bin öğretmen atamasında branş öğretmenleri mağdur edilmiş ve yapılan bu adaletsiz dağılım ile norm fazlası denilen ve branşlara geçirilen sınıf öğretmenlerine Altı bin gibi bir kontenjan ayrılmış ve diğer branşlar görmezden gelinmiştir. MEB yetkilileri sınıf öğretmenliğindeki Altı binlik alımı ihtiyaç olarak açıklamış ancak kendisine yöneltilen ‘’42 bin sınıf öğretmeni o halde niçin diğer branşlara geçirildi’’ sorusuna ise tatmin edici bir cevap verememişlerdir. Alan değişikliği ile beraber mağdur olan branş öğretmenlerinin durumu 2014 kontenjanlarının açıklanmasıyla gözler önüne serilmiş. Bazı bölümlerde yüzde 50 bazı bölümler de ise yüzde 70’e yakın azalmalar olmuştur. Yaşanan hayal kırıklıkları, yok olan umutlar, Ailelerinin yüzüne bakamayan genç öğretmenler, ertelenen hayatlar... ‘’ 40 bin öğretmen atandı yine mi atanamadın’’ diyen eş dost durumun vahimliğini gösteren örneklerden sadece birkaçıdır.
Bizi anlayacağınızı, bizim sesimiz olacağınızı düşünüyor branş öğretmenlerine yapılan bu haksızlığı gidermek adına Kasım ve Şubat ayında (40 bin) Kırk Binlik bir öğretmen atamasını gerçekleştireceğinize inanıyor ve artık branş değiştirmelerinin ve görevlendirme kurslarının kalkması konusunda gerekli adımların atılacağına inanıyoruz.

Sonuç olarak;
1-Branş geçişlerinin biran an önce kaldırılmasını
2-Branş geçişlerine olanak sağlayan kursların (Bilişim Teknolojileri Rehberliği ve Teknoloji ve Tasarım vb.) biran önce kapatılması ve tekrar açılmamasını
3-Ücretli öğretmenliğin kaldırılıp, emekliliğin düzenlenmesini
4-Bu işsizlik yığılmalarına sebep olan eğitim fakültelerindeki ilgili bölümlerin kapatılması/alımların düşürülmesi 5-2014 Eylül’de adaletsizce yapılan öğretmen atamalarına karşı branş öğretmenlerine hak ettiği değerin verilmesi için 2015 Şubat’a kadar 40 Bin atamanın yapılmasını hükümetimizden talep ediyoruz.

ATANAMAYAN DEĞİL ATAMASI YAPILMAYAN BRANŞ ÖĞRETMENLERİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Engin Saygın 2014-10-20 13:02:24

Sonuna kadar hakli davamizin arkasindayiz .
Branş öğretmenleri şubatta 40 bin atama kontenjanı için tek yürek !!!

Avatar
edebiyat 2014-10-21 17:14:41

kasım 20 bin şubat 40 bin atama istiyoruz..edebiyata en az 4 bin atama yapılmalı..

Avatar
şubat ataması 2014-10-22 10:05:48

yüce allahın bir emri gibi olmuştur,nabi avcı sesimizi duy duyarsız kalma artık yeter