banner406
banner420
 Bu gece 32. Gün’de atanmayan öğretmenler, MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, İnsan Kaynakları Genel Müdür Vekili Hamza Aydoğdu ve Ömer Balıbey vardı. Öncelikle katılan arkadaşları söylemlerinden dolayı tebrik ediyorum. Keşke belli branşlar ağırlıkta olmasaydı, keşke ücretli öğretmenlik yapmayan kişiler katılsaydı, keşke programa katılanlar daha hazırlıklı gitselerdi… M. Ali Birand ve ekibine de atanmayan öğretmenlere verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyorum.

 

Program boyunca bazı notlar aldım, bu notları ve kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Salih Bey bakanın güvercinler gibi yem bekliyorsunuz lafını yalanladı. Biz bakanın bu lafı söylediğini size kanıtlayabiliriz. Orhan hocaya ulaşırsanız konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Orhan hoca size her şeyi açıklayacaktır. Bakan her şeyi yalanlıyor. Biz bakanın yalanladığı her şeyi kanıtlayabiliriz. Milli Eğitim Bakanı ve MEB görevlileri gerçekleri konuşmuyorlar. Bakan zaten basın açıklamasında böyle bir şey dediğini doğruladı. Sadece çok fazla tepki aldığı için sonradan bu söyleminin yanlış anlaşıldığını ve çarpıtıldığını söyledi. Bu konuda bakana asla inanmıyoruz.

 

Programda ihtiyaç olmadığından atama yapılmadığından bahsedildi. Özellikle yeni sistemden dolayı okullarda çok fazla öğretmen açığı var. Seçmeli dersler seçilmeden, norm güncellemeleri yapılmadan, hesap kitap yapılmadan atama yapıldı.

 

İhtiyaç yoksa neden eğitim fakültesi mezunu olmayan kişiler ücretli öğretmen olarak görevlendiriliyor???

 

Atanmayan öğretmenler hep gerçekleri konuşuyor. Hepimizin kanıtları var. Biz siyasetçi değiliz ki yalan söyleyelim!!!

 

Bakanlık bizi atamak zorunda. İstihdam edemeyecekse eğitim fakültelerine  istihdam edilebilecek kadar öğrenci alınmalı, ihtiyaç doğrultusunda öğretmen yetiştirilmeli. Atanmayan polis, doktor var mı? Yok değil mi? O zaman atanmayan öğretmen de olmamalı!!!

 

Ben Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. Bölümümüz açılırken çok fazla ingilizce öğretmeni açığı olduğu için açıldı. Bu yüzden MEB ve Anadolu Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı.  Madem bu kadar fazla açık vardı, ben neden mezun olduğum halde atanamadım? Yapılan protokol ne oldu?

 

Hamza Bey, strateji planı yapılsaydı, kontenjan ona göre belirlenseydi vs. dedi. Peki bu strateji planı yapıldı mı? Yapıldığını söylüyorlar. Ama hayır, yapılmadı! Hala hesap kitap yapılmadan eğitim fakültelerine öğrenci alınmaya devam ediliyor. Bu konuda araştırma yapabilirsiniz.

 

Hamza Bey, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde doluluk oranının % 93 olduğunu söyledi. Bu nasıl oluyor? Bunu bize ispatlasınlar! Allah aşkına gelin yerinde araştırma yapın. Ben Şanlıurfa’da yaşıyorum ve gerçekleri çok rahat görebiliyorum. Geçtiğimiz günlerde sayın bakanımız sadece Şanlıurfa ilinde 6 bin öğretmen açığı olduğunu söyledi. Bu durumda bu bölgelerde doluluk oranı nasıl % 93 oluyor? Lütfen doluluk oranından bahsederken ücretli öğretmenleri işin içine katmasınlar. Onların çoğu öğretmen bile değil!!!

 

Bakanımızın üniversite sınavına girecek öğrencilere 9 alanı tercih edin diye açıklama yaptığından bahsedildi. Bu açıklamayla kalınmaması lazım. Madem sadece bu alanlar tercih edilmeli, meb personel.com madem önümüzdeki yıllarda sadece bu alanlarda öğretmen istihdam edilecek o zaman diğer alanlara öğrenci alınmamalı ve bu bölümler derhal kapatılmalı! Bu 9 alanı tercih edin, diğerlerini tercih etmeyin demekle olmuyor!

 

Hangi alanda hangi yıllarda ihtiyaç olacağı hesaplanmış güya. Ülkemizde her sene sistem değişiyor. Böyle bir hesaplamayı nasıl yapıyorlar??? Bu yıl 4+4+4 sistemi geldi ver her şey değişti. Yeni bakan geldiğinde bu sistem de değişecek. Şimdiye kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacak. Peki o zaman ne olacak? Neyin hesaplaması, neyin planı bu?

 

Evet, devlet bize iş vermek zorunda. Biz bir iktisatçı, işletmeci gibi değiliz ki. Onlar bunun eğitimini alıyorlar ve bu eğitimi birçok alanda kullanabiliyorlar. Biz sadece öğretmenlik eğitimi alıyoruz ve yapabileceğimiz tek iş bu. Dershanelerin kapatılacağı söyleniyor. Bu kadar kişi özel okulda da çalışamayız. Asıl kıyamet dershaneler kapatıldığında kopacak. Bu kervana dershanede çalışan öğretmenler de katılacak. Üstelik çoğu atanabilecekleri yaş sınırını da geçtikleri için isteseler de atanamayacaklar.

 

Programa katılan bir öğretmen arkadaşımızın söylediği gibi ücretli öğretmenliğe başvurduğumuz takdirde kesinlikle işe alınıyoruz. Ben 3 yıl hiç sorun yaşamadan ücretli öğretmen olarak görevlendirildim. Ücretli öğretmenlik yapmak istediğimiz takdirde pek engel çıkmıyor önümüze. Bir şekilde bir okulda görevlendiriliyoruz. Bu sene ücretli öğretmenlik yapmıyorum. Kendi kuyumuzu kendimizin kazdığını düşünüyorum ve ihtiyacım olduğu halde ücretli öğretmenliği protesto ediyorum ve ücretli öğretmenlik yapmıyorum. Hayvan yetiştiriciliği mezunu, tarla bitkileri mezunu kişiler ücretli öğretmen olarak görevlendiriliyor.

 

Hamza Bey bazı illerde norm fazlası öğretmenlerin bulunduğunu, bazı illerde ise norm açığı olduğunu söyledi. Buna çözüm bulunmayacak mı? Tek çözüm ücretli öğretmenlik mi? mebpersonel.com Ücretli öğretmenlik sistemi kaç yıl daha devam edecek?Bu sene 12 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiği kesinlikle yalan!!! Çok daha fazla ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapıldı. Ben bu sayının bu sene de en az 50 bin civarında olduğunu düşünüyorum. Göz göre göre yalan söylüyorlar. Bu konuyu araştırabilirsiniz. Araştırmalarınızın sonucunda kesinlikle çok daha fazla bir rakam çıkacaktır. Soru önergeleri verildi. Birkaç hafta içinde gerçek sayı ortaya çıkacak. O zaman ne cevap verecekler çok merak ediyorum.

 

Programda fen-edebiyat fakültelerine de değinildi. Madem fen-edebiyat fakültelerinden mezun olanlar araştırmacı olamayacaklar, neden hala fen-edebiyat fakülteleri açılıyor? Neden hala bu fakültelere öğrenci alınıyor? 

 

Devamlı bütçeden bahsediyorlar. Her şeye bütçe var da, bize gelince mi yok? Eğitimin tasarrufu olmaz!!!

 

Bundan önce her sene Şubat ataması yapılıyordu, bu sene neden yapılmıyor? Yeni sistemden dolayı çok fazla açık var. Asıl bu sene ek atama yapılmalı. Kanundan bahsedip durmasınlar bize. Biz kanunları onlardan daha iyi biliyoruz! Geçen sene de aynı şeyleri söylüyorlardı; ama kanuna rağmen atama yaptılar

 

KPSS değişmedi, alan sınavı gelmedi; ama sınavın geçerliliği saçma bir şekilde 1 yıla düşürüldü. Alan sınavı yapılmadı ki henüz! Biz alan sınavına girmedik! Alan sınavı geldikten sonra önümüze sürsünler bu bahaneleri. Alan sınavına girmediğimiz halde, hiçbir şey değişmediği halde sınavımızın geçerliliği neden 1 yıla düşürüldü? Daha önceki yıllarda puanlar 4-5 atamada kullanılabiliyordu. Biz neden sadece 1 atamada kullanabildik puanlarımızı?  Üstelik yönetmelik sınavdan 1 gün önce değiştirildi. Madem değiştirilecekti, bu biz sınava çalışmaya başlamadan sene başında duyurulmalıydı, sınavdan 1 gün önce değil! 

 

19. maddeye göre bakanlık ihtiyaç duyduğunda ek atama yapabilir. Bu sene yeni sistemden dolayı çok fazla açık oluştu ve ek atama kesinlikle yapılmalı. 

 

Madem sadece Ağustos ayında atama yapılabiliyor, o zaman neden atanmış öğretmenlerin yer değiştirmesi hala devam ediyor? Okullar açılalı 1 ay oldu ve hala öğretmen değişiklikleri yaşanıyor!!!

 

Allah aşkına ilgili kişiler bu sorulara cevap versinler. Gerçekler konuşulsun. İlgili kişilerden gerçek ve mantıklı cevaplar bekliyoruz. Artık yalan ve bahane duymak istemiyoruz!!!

 

Ücretli öğretmenler Şubat ayında KPSS’ye çalışmak için öğretmenliği bırakacakalar. O zaman ne olacak? Öğrenciler dönem ortasında öğretmen değiştirmiş olmayacaklar mı? Eğitim fakültesi mezunları ders çalışmak için ücretli öğretmenliği bıraktığında yerlerine kimler görevlendirilecek? O zaman derslerde daha fazla hayvan yetiştiricisi, tarla bitkileri mezunu vs. göreceğiz!!!

 

Programda bir örnek verildi. Birçok ilde merkezde fazlalık olduğundan, ilçelerde açık olduğundan bahsedildi. Buna çözüm bulunamıyor mu? MEB öğretmenlerin yolluğunu verdikten ya da lojman ayarladıktan sonra illerde öğretmenlerin çoğunun ilçelere gideceğini düşünüyorum. En azından bekar öğretmenler gider diye düşünüyorum. Bir şekilde çözüm bulunabilir bu soruna.

 

Ömer Balıbey Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun bir yol haritası olduğunu söyledi. Ben 28 yaşındayım ve böyle bir yol haritasını hiç görmedim. Hiçbir zaman yol haritamız olmadı bizim. Her gelen yeni sistemi değiştirdi ve bu gelecek yıllarda da bu şekilde devam edecek.

 

Sınıf öğretmenleri norm fazlası diye saçma sapan işler yaptılar. Alan değişikliği gibi bir saçmalıkla biz branşçıları mağdur ettiler. Birçok öğretmen keyfi alan değişikliği yaptı. İngilizce’nin İ’sinden anlamaaynlar yan alanları İngilizce diye İngilizce öğretmeni oldular. Bir sürü fen bilgisi öğretmeni özel ders imkanı olduğu için matematik branşına geçti. Emekliliği gelmiş öğretmenler emekli olunca rehabilitasyon merkezi açabilmek için zihinsel engelliler öğretmeni oldular. Bunlar mantıklı şeyler mi sizce? MEB bunu da yalanlasın hadi! Yalanlarsa, bunu da çok rahat bir şekilde kanıtlarım. Bir taraf sevinirken bir taraf mağdur oluyor, üzülüyor. Alan değişikliği / yan alan muhabbetini ortaya çıkaranlara ve keyfi alan değişikliği yapanlara HAKKIMI HELAL ETMİYORUM!!!

 

Salih Çelik öğretmenlik formasyonu olmayan kişilerin ücretli öğretmen olarak görevlendirilmediğini söyledi. Alın size kanıt!!!

 

http://suruc.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2012_09/21044259_20122013cretlonay.pdf

 

Bu sadece Şanlıurfa’da bir ilçe. Ülke genelinde çok fazla var bunlardan. Hani görevlendirilmiyorlardı???

 

Bakanlık bekleyin önümüzdeki yıllarda bu düzelecek diyor. Biz neyi bekleyeceğiz? Kaç yıl daha bekleyeceğiz? Kaç yıl daha KPSS’ye hazırlanacağız? Kaç yıl daha maddi manevi çok şey kaybedeceğiz? Kaç arkadaşımız daha intihar edecek???

 

Benden bu kadar. Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atama 2012-10-20 10:58:09

daha fazla olmalı 10 bin çok azzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Avatar
28 2012-10-20 11:17:01

keşke sen milli eğitim bakanı olsan herşeyi halledersin. açık açık söylüyorlar işte kadrolunun maliyeti 3 bin, ücretlinin 1200 niye atama yapsın ki... sen burda iyi atıp tutyosun ama söylediğiniz hetşey kendi menfatinize...

Avatar
öğretmen 2012-10-20 16:35:41

söylediklerinin hepsinde haklı ve doğruları söylüyor arkadaş... sen neyi kime söylüyorsun 28... bizim artık yalanlara karnımız tok her şey ortada... milli eğitim bakının ve diğerlerinin söylediği 2 laftan biri yalan... hepsi de ispat edilebilir...

Avatar
atama isitiyoruz 2012-10-20 18:49:57
ek atama olmalı hak yemeyin Allahtan korkun ne umutlarla sizlerden çıkacak iki kelimeye bakıyoruz şubatçılar 6 gün önce yorumlandı

Sitemiz okuyucuları öğretmen atamaları konusunda duyarsız davranan hükümet yetkililerinin vurdumduymaz tavırları ile halkımızın vurdumduymazlığı karşısında oldukça üzgünler … Sitemize gönderilen maili hiç değiştirmeden yayınlıyoruz.Dün yine bir öğretmen arkadasımız intihar etti..ama bu alex kadar konusmadı.bırakın onu haber bile edilmedi..gercekten de biz öğretmenler bu kadar degersizmiyiz…hani bir harfe kırk yıl köle olacaktınız…hani yeni nesili bize emanet edecektinizz.hani öğretmenler gününde bir şişe kolonya ile bir çift çorapla gönlümüzü alacaktınızz…okullara kardelenleri göndediniz de kardelenin ihtiyac dudugu güneşi niye mezar karanlıgına hapsettiniz…hani öğretmen bu ülkenin her şeyiydi…oysa biz altının çamura düştüğünde deger kaybetmediğini de biliriz..yere düşmekle cevher sakit olur mu kadri kıymetten…bugün öğretmenlik bu ülkenin sacmasapan uygulamalrı yüzünden uyuyan bir nesil tarafından deger görmese de bizler çamurdaki altınlarızz.bizler bütün karanlıklara ragmen her gün yeni bir umutla bu ülkede güzel seyler de olacak diye umutlanan umut tomurcuklarıyızz… yetr ki güneş görelim suya kanalım ülkemin her cografyasında…ne olur türkiye öğretmenine sahip çık..yeter artık öğretmenime dokunmayın onu bıçaklamayın onu daga kaçırmayın onun 4.kattan atlamasına izin vermeyinn.ona ac güverciler degilde eskiden dediğiniz gibi barısın güvercini diyin.bu ülkede sizi her şeyden çok seven ama size ulaşamayan 300bin güvercin varr çocuklar…ne olur bari siz güvercinleri taşlamayın çünkü onların okulbahcesinden ve sizin gönülbahcenizden baska konacak , yem bulacak bahceleri yokbu ülkede öğretmenler de işsizlik yüzünden intihar ediyorsa kimse kalkıp the bana biz ekonomide 20.sıradayız bilmem paramız degr kazıyor imfye harclık veririz gibi aptalca sacmalıklardan bahsetmesin paranız the yere batsın atamanız the yere batsın sayın şimşek sayın dinçer bu 34.intihar…sıkıysa bu kızın the cenaze namazına gitsenizeeeeeeeeeee öğretmen cenazesi oy getirmez di mi onun için hiçbirinizz cenaze namazlarımızda ön saflarda olmayacaksınız..EY GÜZEL ÜLKEMM İKRA İLE BASLAYAN KİTABIN PEYGAMBERİNİN ÜMMETİ GERCEKTEN DE İKRAYI ANLATACAK ÖĞRETMENLERİ NE ZAMAN MEZAR YERİNE HAKETİKLERİ OKULLARA GÖNDERCEKSİNİZ..SİZCE DE ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELMEDİ

Avatar
ek alım istiyoruz 2012-10-20 18:55:41

Sitemiz okuyucuları öğretmen atamaları konusunda duyarsız davranan hükümet yetkililerinin vurdumduymaz tavırları ile halkımızın vurdumduymazlığı karşısında oldukça üzgünler … Sitemize gönderilen maili hiç değiştirmeden yayınlıyoruz.Dün yine bir öğretmen arkadasımız intihar etti..ama bu alex kadar konusmadı.bırakın onu haber bile edilmedi..gercekten de biz öğretmenler bu kadar degersizmiyiz…hani bir harfe kırk yıl köle olacaktınız…hani yeni nesili bize emanet edecektinizz.hani öğretmenler gününde bir şişe kolonya ile bir çift çorapla gönlümüzü alacaktınızz…okullara kardelenleri göndediniz de kardelenin ihtiyac dudugu güneşi niye mezar karanlıgına hapsettiniz…hani öğretmen bu ülkenin her şeyiydi…oysa biz altının çamura düştüğünde deger kaybetmediğini de biliriz..yere düşmekle cevher sakit olur mu kadri kıymetten…bugün öğretmenlik bu ülkenin sacmasapan uygulamalrı yüzünden uyuyan bir nesil tarafından deger görmese de bizler çamurdaki altınlarızz.bizler bütün karanlıklara ragmen her gün yeni bir umutla bu ülkede güzel seyler de olacak diye umutlanan umut tomurcuklarıyızz… yetr ki güneş görelim suya kanalım ülkemin her cografyasında…ne olur türkiye öğretmenine sahip çık..yeter artık öğretmenime dokunmayın onu bıçaklamayın onu daga kaçırmayın onun 4.kattan atlamasına izin vermeyinn.ona ac güverciler degilde eskiden dediğiniz gibi barısın güvercini diyin.bu ülkede sizi her şeyden çok seven ama size ulaşamayan 300bin güvercin varr çocuklar…ne olur bari siz güvercinleri taşlamayın çünkü onların okulbahcesinden ve sizin gönülbahcenizden baska konacak , yem bulacak bahceleri yokbu ülkede öğretmenler de işsizlik yüzünden intihar ediyorsa kimse kalkıp the bana biz ekonomide 20.sıradayız bilmem paramız degr kazıyor imfye harclık veririz gibi aptalca sacmalıklardan bahsetmesin paranız the yere batsın atamanız the yere batsın sayın şimşek sayın dinçer bu 34.intihar…sıkıysa bu kızın the cenaze namazına gitsenizeeeeeeeeeee öğretmen cenazesi oy getirmez di mi onun için hiçbirinizz cenaze namazlarımızda ön saflarda olmayacaksınız..EY GÜZEL ÜLKEMM İKRA İLE BASLAYAN KİTABIN PEYGAMBERİNİN ÜMMETİ GERCEKTEN DE İKRAYI ANLATACAK ÖĞRETMENLERİ NE ZAMAN MEZAR YERİNE HAKETİKLERİ OKULLARA GÖNDERCEKSİNİZ..SİZCE DE ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELMEDİ

Avatar
şubat ataması 2012-10-20 20:34:26

ücretli köleliğe hayırrrrrrrrrrrrrrr......

Avatar
erdem yeniay 2012-10-21 12:09:38

meb temsilcilerinin görevi, gerçekleri̇ çarpitmak değil, yaşanan sorunlara çözüm bulmaktir. atanamayan öğretmenler şubat atamasi bekliyor..

Avatar
şubatçı 2012-10-21 15:19:44

ben de şu konuya bir açıklık getirmk istiyorum tüm bakanlar diyor ki biz üniversiteden mezun olmuş her öğretmeni atamak zorunda değiliz. evet tabi ki değilsin bizler de bunu savunmuyoruz zaten ortada gerçekler var bütçe var bilmem ne var bizler sadece bu sene biz atanamayan öğretmenlere yapılan haksızlıktan bahsediyoruz! puanlar hem 1 yıl geçerli hemde her yıl olan şubat ataması bu sene olmuyor biz her yıl olan şubat atamasının olmasını istiyoruz!!!