banner406
banner396

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda eğitim-öğretim yılının ilk haftasında/ilk gününde “değerler” odaklı ders işlenmesi mahiyetinde yazdığı yazı ile başlayan süreç an itibari ile sağdan soldan değerler eğitimi konulu projelerin türemesi ile devam ediyor. Bu kadar yoğun ilginin olduğu konuyu sorguladığımızda ise karşımıza değişik ilişkiler yumağı çıkıyor.

Öncelikle eğitim sistemimizde okul öncesi ve ilkokul öğretim programlarının tamamının temelini “temel değerler”in oluşturduğunu bir hatırlayalım. Bu iki okul türümüzün asli görevi ve amacı “temel değerler” ile donatılmış ve bu değerlere sahip bireyler yetiştirmek. Burada anlaşmazlık yok.

Ancak bir kurumun asli görevi olan ve tüm programları bunlara yönelik tasarlanan bir eğitim sisteminde bu seviyelerde neden değerler eğitimi isimli proje hazırlanır? Çocuklarımız değerlerin bilincinde mi değiller, aileler mi bilinçsiz, öğretmenlerimiz mi yetersiz? Nedir problem durumu net değil.

“Değerler Eğitimi” yani “Values Education”un aslında bir Anglican projesi olduğunu Anglo-Sakson kökenli olduğunu ve özellikle İngiltere’de ki Anglican Kiliselerinin projesi olduğunu bir kafaya sokalım. Arkasından bu “Values Education” çerçevesinin sıkça “interreligious dialogue” ile ve ilintili söylemlerle birlikte anılmasını da görelim. Dinlerarası diyalog masalı ile başlayan sürecin böylece “Values Education” ile bizim millete nasıl pazarlandığını görmemiz kolaylaşacaktır.

Temel değer yapılandırması ile “Değerler Eğitimi” arasında ne fark var efendim? Fark şu ki; bir tanesi pedagojik kaygılarla yapılandırılmış kazanımlar üzerinden müfredat ile ilişkili iken diğeri maalesef ki değerleri değersizleştirme operasyonunun bir parçası. Batı toplumlarında ve inanışlarında yeni doğmuş çocuk günahkâr doğmuştur ve arındırılmak zorundadır(bkz. Vaftiz töreni). Bu felsefik yapıdaki bir toplumda bu günahkâr çocuğun arındırılması sürecinde “values education” da önemli bir yer tutacaktır haliyle. Peki, bizim inanışlarımızda durum böyle midir ki bizde aynı yoldan gitmeye çalışıyoruz? İslam’a göre her çocuk saf, masum ve günahsızdır. Kötüyü bilmez, kötülüğü bilmez. İyidir, güzeldir. Tüm güzelliklere çocuk sahiptir. Zamanla insan günahlara kayar ve zamanla kötülüğü öğrenir. Öyle ise henüz 5-6 yaşlarındaki çocuklara inat ve ısrarla “Values Education” dayatması ne alaka?

Bunların ne zararı var ne güzel iyi şeyler öğretmeye çalışıyorlar diye düşünürsek büyük resmi gözden kaçırırız. O yüzden detayları sorgulamaktan kaçınmamalıyız. Eğitim sistemimiz içerisinde tüm programlarda ilgili temel değerler ve bunlara yönelik kazanımlar varken siz bunları bir de “Değerler Eğitimi” ismi ile proje olarak lanse ettiğinizde bunları değersizleştirmekten başka bir şey yapmamış oluyorsunuz. Acı ama gerçek Anglican geleneği bize uymadı.

Dinlerarası Diyalog / Değerler Eğitimi Orijinal Kaynak Siteleri:

http://www.exeter.anglican.org/index.cfm?page=ccyp.content&cmid=318

http://gloucester.anglican.org/schools/values-worship-re/values-education/

http://www.ceomelb.catholic.edu.au/about-catholic-education/vision-mission-and-values/

http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccatheduc/documents/rc_con_ccatheduc_doc_19770319_catholic-school_en.html

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2014-11-25 19:23:21

saçmalamış..

Avatar
AHMET DC 2015-01-05 01:00:43

eğitim sistemimiz içerisinde tüm programlarda ilgili temel değerler ve bunlara yönelik kazanımlar varken demi̇şsi̇ni̇z bi̇r tane örnekl veri̇rmi̇si̇ni̇z