banner406
banner396

Dünya üzerindeki tüm meslekler belli birikimlerle icra edilir. Bir marangoz, marangozluk sanatının tüm gerekliliklerini yerine getirdiği anda bir mutfak dolabını hakkıyla yapabilir; bir cerrah, tecrübelerinin tamamını sarf ettiği an başarılı bir ameliyata imza atabilir. Bu da birikimle olur. Böyle örnekler çoğaltılabilir; fakat her alanda olduğu gibi öğretmenlikte bu kural da geçerli değil gibi görünüyor. Daha doğrusu MEB’in yeni öğretmen modelinde; birikim ve alan bilgisi konuları, zerre kadar önem taşımıyor.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerini bir türlü beceremeyen, her defasında farklı mağduriyetlere sebebiyet veren MEB’in son çaresi kaş yaparken göz çıkarmak üzerine odaklı. Daha doğrusu ortada yapılmış “kaş” falan da görülmezken hem eğitimin hem öğretmenin “gözü çıkarılıyor”. Her tayin döneminde yeni ucubeler icat edip bir de üstüne kendi yayınladığı takvimlere uymayarak öğretmenlerin tatilini zehir etmeyi başaran MEB’in yeni ucubesi, alan değişikliği.

10-15 yıllık bir sınıf öğretmenini; sırf, yıllar önce bilmem kaç kredi ders aldığı branşa geçmeye zorlamak ve bu öğretmene, “kırk katır mı, kırk satır mı” mantığıyla; “Tayinin çıkmasının tek yolu, 15 yıl önce “CC”yle geçtiğin dersin öğretmenliğine geçmek.” diyerek, yıllardır, 6-10 yaş aralığına ders anlatan bir kişiyi ertesi gün 16-20 yaş aralığının karşısına çıkarmak nasıl bir aklın, nasıl bir bilimselliğin ürünüdür, anlamak mümkün değil. Lütfen öğretmen arkadaşlarım beni yanlış anlamasın. Bu durumun suçlusu; alanını değiştiren öğretmen değil, ona alanını zorla değiştirten MEB’dir.

Şimdi durumu bir başka mesleğe uyarlayalım. Diyelim Sağlık Bakanlığı, doktorların yer değiştirmeleri konusunda çok bunaldı. Elde çok sayıda İç Hastalıkları Uzmanı var ve bunların hepsi tayin istiyor. Sağlık Bakanlığı da tayin politikasını değiştirip doktorlara diyor ki: ”Evet, sen İç Hastalıkları Uzmanısın; fakat tayininin çıkmasını istiyorsan Ortopedi Uzmanlığına geçmen gerekiyor.” Böyle saçmalık mı olur, nidalarınızı duyar gibiyim. Peki ya Milli Eğitim’de olan ne? Bir Sınıf Öğretmeninin, Fizik Öğretmeni olmazsa tayininin gerçekleşmemesi; bir dahiliyecinin, ortopediye geçmeden tayininin gerçekleşmemesiyle aynı şey değil mi?

Zihnim; MEB’deki bozuklukları gördükçe aynı örneği Sağlık Bakanlığına uyarlamaya programlandı son günlerde. Çünkü Sağlık Bakanlığının uygulamaları hayatımızı ne kadar derinden etkiliyorsa MEB’in uygulamaları da o kadar, hatta belki onlarca kat daha fazla etkiliyor. Aralarındaki tek fark, Sağlık Bakanlığının uygulamalarının sonucu hemen görülüyorken; MEB’in uygulamalarının sonucunu ancak bir kuşak sonra anlaşılıyor olmasıdır..  

Tecrübeyi, alan bilgisini ve bilimselliği hiçe sayarak kararlar alan ve bunu eğitim sistemine entegre ederken eğitimin hiçbir paydaşından fikir almayan MEB’in; sadece evrak üzerinde yahut toplantılarda “stratejik planlardan, projelerden, çalıştaylardan, şeffaflıktan vb.” bahsetmesi, yaldızlı ifadeler kullanarak önemli adımlar atıyormuş gibi yapması kimseyi ikna etmiyor artık.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2014-01-24 21:57:47

yazı güzel olmuş tebrik ederim.

Avatar
öğrt. 2014-01-24 22:05:45

çünkü 15-20 yıl önce o alanda çalışmak üzere mezun olmuştu...başka haberler bulmalısınız...haber değeri yok....

Avatar
yazık 2014-01-24 22:09:04

alan değişikliğinden mutsuz ve verimsiz olan öğretmeni hala istemediği bir alanda çalıştırmak çok vicdansızlık.

Avatar
deniz 2014-01-24 22:21:25

peki mühendidin iktisatçının öğretmen olmasından neden bahsetmiyorsun.

Avatar
adalet 2014-01-24 23:08:22

teknoloji tasarıma atanan işletme öğretmenleri yıl sonra muhasebe ve finansmana geçiyor bu haksızlık değil mi?
neden mi haksızlık diyorum?
çünkü muhasebe finansman öğretmenliğinin atama puanı 80,
teknoloji tasarım öğretmenliğinin atama puanı 50

Avatar
vahap 2014-01-24 23:33:47

yazı çok saçma sapan.karşılaştırmalar alaksız.

Avatar
2012 eş özrü mağduru 2014-01-24 23:40:33

2012 eş özründen alan değiştirmek zorunda kaldım hala alanıma geri dönemedim.17 yıllık alanım gitti,tek tas.alanında çalışıyorum,hala bekliyorum nasıl geri döneceğiz alanımıza diye.

Avatar
A.sever 2014-01-24 23:57:20

alan değiştiren öğretmen kadar başınıza taş düşsün.bu konular eskidi alooo.