banner406
Kadim dünyanın estetiğe verdiği önemin yanı başında zamanımıza dönüp baktığımızda bu estetizasyonun tüketim kültürü (belki de kültürsüzlüğü) bağlamında çılgınca tüketildiğini, hızla deforme edilişini içimiz örselenerek seyrediyoruz. Zamanın postmodern mülahazaları da hızlıca tükettiğini görünce devrimizin neye evrileceğinin farkına varamayışımız aslında bilgisizliğimizin konsolidasyonunu arttırıyor. Biz insancıklar da bir şeyleri hızlıca tüketerek içimizde varsaydığımız epistemolojinin kontrastını düşürmeyi yeğliyoruz. Böyle bir ortamda epistemolojinin estetiğini yitiriyoruz. Her insanın uhdesinde vikaye ettiği temel bir argüman olarak her şeyi yapabileceği, gücünün tasavvurlar üstü oluşunu sembolize eden omnipotent düşünce insanı dünyadan soyutluyor; bu soyutlama sonsuz yanılsamaları da beraberinde getiriyor.
GOKAM PROJESİ adında bir projeyi 2010 Ekim ayında düşüne-taşına oluşturmaya çalıştım. Artılarıyla eksileriyle ülkemizin realitesini de “ideal leğene” katıp yoğurmaya başladım. Dünya eğitim sistemini inceledim; dünyada bireysel eğitim yapılarına doğru bir kayış var. Bu kayma söz sahibi eğitim camiası yetkililerinin temel öngörüsü. Ancak bireyleşme insanın yalnız başınalığını arttıran, elinden tutulup yardıma muhtaç durumdaki çocukların psikolojilerini kırılganlaştırıyor. Eski vahşi yaşamsallığına taş çıkartacak derecede daha da tehlikeli hale gelen dünya bugün bireyleşmeyi kaldıramayacak kadar zayıf bir yapıya evrildi. Bunların hiçbiri faraziye değil, dünyada bireyleşmeyi ön plana almış ülkelerde intihar oranları mebzul miktarlarda. “İnsan, tanımadığının düşmanıdır.” argümanı, bireyleşen dünyada tekil insanların güvensiz limanlarda yapayalnız kaldığı çıplak gerçeğini veriyor. Kudemada psikolojik süreçlerin olduğu ancak toplumsal sorumluluklar muvacehesinde bunların çözüme erdirildiği görülmektedir. Halbuki günümüzde böyle midir? İnsanların beton yapılar arasına sıkışmaya başladığından beri kendileri de dahil her şeye yabancılaştıklarını gözlemliyoruz. Apartmanlara doluşan insanların birbirlerine yabancılıkları ahvali adiyeden… Yüzümüzdeki yalancı tebessümler çalışmalarımıza yansımaya başladı. Binaenaleyh bireyleşme insanın insanlığına konulmuş bir dinamittir. İnsanı insanlığından koparan bir toplum mühendisliğidir.
GOKAM PROJESİ uzun süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde. Son dönemde çıkarılan çalışmalara baktığımızda bu projenin perde perde geldiğini görüyoruz. En somut girişim de projenin açılımındaki kampusle alakalı olan “kampus şeklinde liseler”; Genel Okul Kampusu Projesi. 4+4+4 sisteminin de adını koymasak da projenin ayrıntılarında mevcut. İkinci 4’te yetenekler doğrultusunda çocuğu yönlendirmek var. Üçüncü 4’te çocuğun geleceğine dair belirsizliklerin yüzde 80-90 ortadan kalkacağı bir evre olmalı. Ancak projenin eleştirilen tarafı Türkiye’de bu proje uygulanamaz oluşudur. Hayır projeyi dikkatle okuyanlar cevabı projenin içinde bulacaklar. Bir şehirde kırsalıyla kentiyle tüm okulları satışa çıkardığınızda oluşturulacak maliyeti çok rahat elde edebiliriz. Örneğin şehrin tam orta yerlerinde öyle okullar var ki dev bahçeleriyle büyük bir alanı kaplayarak değer israfı oluşturuyor. Şahsen bildiğim bazı okulların bahçesiyle binasıyla beraber 30 milyon lira civarında; sadece bir okul bu. Denilecek ki tüm okullar aynı fiyatta değil. İşte başka bir sorun, bir öğrenci 30 milyon lira civarında bir okulda eğitim görürken bir başkası 30 bin lira civarında bir okulda eğitim görüyor. Peki ben soruyorum; hani eğitimde fırsat ve eşitlik hani demokratik bölüşüm ortamı? Bizim projemiz sayesinde kırsaldaki bir çocuğumuz da kentin orta yerindeki bir çocuğumuz da aynı okullarda aynı koşullarda ve tüm demokratik meşruiyetleri tesahup edebilen bir yapısal binalarda daha prezantabl eğitim görme fırsatı yakalayacaklar. Maalesef öyle okullar gördüm ki aylarca öğretmeni gelmeyen, yıllık izne ayrılan ama maaşını tıkır tıkır alan, hiçbir sorunu yokken sabah gelmesi gereken okula öğleye doğru gelen, gelirken bol miktarda gazete ve bulmacayla gelen öğretmenlerimizi biliyorum. Bunlar ülkemizin dört bir yanında denetimden oldukça uzak köy okullarında olduğu gibi kıyıda köşede kalmış kent okullarında da olmaktadır. Bu eğitim sistemi kanayan yaramızdır ve ülke menfaatini sekteleten, dumura uğratan anakronik bir yapıdır. Şu andaki kent merkezindeki okullarımız bile denetimden oldukça uzaktır.
 
GOKAM’ın tüm ülkede uygulanması 15-20 yıllık bir süre istiyor. Deneme-yanılmalarla iyileştirilmeye çalışılan eğitim sistemimiz yüzlerce kez toplu iğne batırılıp çekilmiş A4 kağıdı gibi oldu.
Liseli çağlarda çarpım tablosunu bilmeyen, dört işlemi yapamayan on binlerce gencimiz bu anakronik sistemin ürünüdür ve savunulacak bir tarafı kalmamıştır.
GOKAM’ın amacı öğrenciler arasında sağlam bir sinerji oluşturmak suretiyle birbirlerinden öğrenmelerini destekleyici ortamlar oluşturmaktır. Aynı zamanda kıyıda köşede çalışmama yorgunluğuna tutulmuş öğretmenlerin kalabalık gruplar karşısında kendine çekidüzen vererek gerekli enerjiyi toplayıp işine daha sıkı tutunmasını sağlamaktır. İnsanın psiko-fizyolojisinde yatan temel gerçeklik yalnızken bulamadığı enerjiyi kalabalıklar karşısında rahatlıkla bulabilmesidir. Örneğin cıvıl cıvıl bir okul ortamında şehrin tüm öğrencilerinin bulunduğu dev bir kampus yerleşkesinde (kampus, tüm ihtiyaçları karşılanmış küçük bir şehir olacak), tüm öğretmenlerin aynı okul ortamında bulunmasıyla muazzam bir enerji alabilecektir. Eğitim denetmenlerinin, milli eğitim müdürlüklerinin ve eğitimin tüm kombinasyonlarının GOKAM’ın içinde bulunduğu bir okul ortamında denetim sıkıntısı da olmayacağına göre problemsiz, fasılasız ve enerjik bir eğitim yapısı kimi rahatsız edebilir? Projenin detaylarında sınıf defterinin kalması gerektiği yerine elektronik bir sistemle anında işlenen konunun geçileceği bir metodoloji öngörülüyor. Bunun faydası öğretmenin o anda derste olduğunu, ne işlediğini yansıtan dinamik bir sistemi getireceği düşünülüyor. Teknolojinin çeşitli imkanlarıyla mücehhez etmek de bu projenin kapsamında.

www.mebpersonel.com,

BESTAMİ BOZKURT

EĞİTİM UZMANI
             
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.