banner406
 Yine birden bire kamoyuna bomba gibi bir gündem düştü ve sanırım rüya değil gerçek! Evet, dersanenin varlığı her zaman tartışılmıştır.Çünkü parasını verenin,dershaneler ile  at yarışı misali yarış maratonundan sıyrıldığı savunulmuştur.Fakat sorulması gereken konu;dersanelerin nasıl doğduğudur.Dersaneleri Çocuklar duymasındaki Seyyar Tayyar bulmadı ki milli eğitim sistemimizin eksikliğinden ortaya çıktılar bir bir.Aslında son 5-10 seneye baktığımızda ise açılan dersane sayısının arttığını görebiliriz.Kimseyi zorla dersaneye göndermiyorlar tek zorlama varsa ;o da eğitim sistemimizin kişinin eğitim ihtayıcını karşılanamamasından kaynaklanan zorlamadır.

  Dersanelerin kapatılması belirli bir sürecin sonunda kendiliğinden olacakken;dediğim gibi  dershanelerin sayıları son yıllarda baya bir arttı.Biz eğitim sitemini istenilen standartlara getirmeden sadece bir anlık istekle kaldırmaya çalışırsak sonuçları acı olabilir.

  Gelin bazı unsurlara bakalım ve öyle karar verelim;


1) Okullarda hala öğretmen ihtiyacı yüzbinler ile ifade etmekte

2) Okulların fiziki şartları hala eğitimin ihtiyaçlarını karşılar nitelikte değil.ben hakkaride görev yaparken sınıfın kapısı kırık ve tahtaya tebeşir bile yazmıyordu.Türkiyenin en batısında diyebileceiğimiz okullarda bile fen ve teknoloji laboratuvar malzemeleri yok.Bunun gibi eksikliği fazlasıyla çoğaltabiliriz.

3) Çocuklara eğitim ücretli öğretmenlik adında verilmeye çalışılıyor ve öğrencilerin öğretmenleri dönem içinde bile defalarca değişebilmekte.Ücretli öğretmen yerine tüm okullarımıza kadrolu öğretmen atanmalı ve bizzat eğitim iyileştirilmek isteniyorsa acilen şubat ayında öğretmen ihtiyacı giderilecek şekilde kadrolu atamalar yapılmalı.

4) Sınıflar avrupa standartlarına göre çok kalabalık ; sınıf mevcudunun 30 bile olması çok iken bazı yerlerde bu sayı 50 ye bile çıkabilmektedir.Kusura bakmayalım        1 ders saatinde her bir öğrenciye 1 dakika bile ayrılsa o ders her öğrenciye yetmez iken biz öğrencilerin eğitim bakımından gelişmesini bekliyoruz.Bu ne kadar mantıklı ve yetkililer buna bir çözüm getirmeden okul sorunlarını hallettim diyemez.

  yani öğretmen ihtiyacı karşılanmadan ,okulların fiziki şartları standartları yakalatmadan ,ücretli öğretmenlik ile eğitim bitirilmeden ,sınıf mevcutlarını 20 ortalamaya vardırmadan kısacası eğitim de fırsat eşitliği yakalattırmadan dersaneler kapanmasının bir izahı olmuyor.En azından yetkililerin tasarufunda iken gerekli eğitim şartlarını alamayan öğrenci dersaneye giderek en azından kendini gerçekleştirebiliyor.Yine söylüyorum keşke dersaneleri gerektirmeyecek bir eğitim sistemimiz olsa da öğrenciler ekstradan para vererek başka eğitim fırsatı aramasa ama ne yazıkki eğitimimizin kanayan yaralarının bir sonucudur dersaneler.

  Ayrıca bazı çalışmalarda dersane öğretmenlerinden 5 yıldan daha fazla çalışmış olanların mülakat ile milli eğitim bakanlığına öğretmen olarak alınacağından söz ediliyor.Bunun konuşulması bile atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen adayını derinden etkilemekte ve kızgınlık oluşturmaktadır.Sonuna kadarda haklılar onlar gece gündüz ders çalışıp hakkıyla atanmayı beklerken sadece sözlü mülakatlar ile birilerinin atanması yapılacak en büyük haksızlıktır.Hem hiç bir dersane öğretmeni de bunu kabul etmeyecektir zaten MEB'e geçmek isteselerdi kpss çalışıp atanmaya bakarlardı ama görünen o ki 5 seneden daha fazla olmasına rağmen buna tenezzül bile etmemişler.Bu düşünce faaliyete geçse bile hangi öğretmenler hangi kıssaslara göre alınacak yani böylesine muamma konularda sırf uygulanmaya çalışılan kapatma kararını kabullendirmek için kulağa hoş geleceği düşüncesinden vazgeçilmeli çünkü ne dersane öğretmenlerince ne de atanmayı bekleyen gece gündiz kpss yollarında dirsek çürüten öğretmenlerce de kabul görmüyor aksine tepki topluyor.

  Bundan dolayı bence bakanlar ve bakanlık bir kez daha dersane kapatma olayını düşünmeli ve bırakalımda Milli eğitim iyileştikçe dersaneler kendiliğinden kapansın.dersanelerden rızkını alanların da rızıkları ile oynamayalım.

Saygılarımlar 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MÜZİK-İHF61 2013-11-19 22:31:18

127bin açiği katirlarsa olur

Avatar
nur 2013-11-20 07:58:12

dersanelere parası olan gidiyor .parası olmayana dersane yok

Avatar
meral 2013-11-20 08:04:40

evet dersaneler kapatılırsa eğitim yüzde yüz düzelir.öğrenci okulu daha ciddi alır.

Avatar
MÜSTEŞAR AÇIKLAMA YAPTI!!! 2013-11-20 09:40:49

müsteşar açiklama yapti!! kadrolarla alakalı açıklama yapıldı siz daha haber yapacaksınız ?

Avatar
ayla 2013-11-20 10:13:08

Gazetelere-internet haberlerine bakıyorumda ne çok dershane yanlısı varmış.Artık dershaneler miadını doldurdu para tuzağı resmen.fakir kişi çocuğunu dershaneye gönderemiyor zengın gönderiyor bu eşitlikmi.eğitim tek elede Meb de olmalı sınavda öyle.okulda 3 ayda 1 sınav yap öğretmen veli sınav 3 lüsü ile çocuğa yol çiz.

Avatar
ali 2013-11-20 11:35:09

peki birde tersten düşünerek şu soruyu sorsak nasıl olur? dershane var iken eğitim tavan mı yapıyor? eğitim sistemimiz mükemmel mi oluyor? türk milli eğitim sistemimiz dershaneden ibaret ise milyonlarca insan neden eğitim alıyor? el insaf.....

Avatar
ÖĞRETMEN 2013-11-20 11:56:26

çalıştığım köyde bir çok öğrenci dersaneye gidiyor. merkezdeki öğrenciler hem dersaneye gidiyor hem de özel ders alıyor. dersane kapanınca köydeki öğrencinin başka alternatifi kalmayacak ama merkezdeki öğrenci özel ders almaya devam edecek.

Avatar
Öğretmen( Meral Hanıma cevap) @meral 2013-11-20 11:59:12

meral hanım! merak ediyorum da dersanelerin kapatıldığında eğitimin yüzde yüz düzeleceğini ifade edecek kadar iddialı konuştuğunuza göre eğitim dersane konusunda çooooooook bilgi ve donanıma sahip olmalısınız. bir de neden ve nasıl düzeleceğini bizimle paylaşsaydınız keşke biz de bilgilenseydik.