banner396

OKULLAR EĞİTSEL DERSHANELER ÖĞRETSEL
 
Bir tezat gibi gelecek ama…
 
Dershanelerle ilgili yazdığım birkaç makale birbiriyle çelişiyor gibi…
 
Ancak bu tezat durumu “Realizm ve İdealizm Bağlamsalında Dershaneler” başlıklı makaleyle izaleye çalışmıştım.
 
Birinci argümanım şu:
 
Dershaneler, yetmeyen, yetersiz, nakıs bir eğitim-öğretim sisteminin ikmali ihtiyacını karşılayan/karşılamaya çalışan/karşıladığını iddia eden emperyal ancak sistemsel bozukluğun zorunlu malul çocuğudur.
 
 
İkinci argümanım ise şu:
 
Dershaneler, kavga içindeki hükümetlerin bir türlü hal yoluna koyamadığı, düzeltemediği ve umarsızlık dehlizlerinde yüzüp duran insanımıza eğitsel kaliteyi getiremeyen sistemin…
 
İKMALİNİ VE TEKAMÜLÜNÜ SAĞLAYAN…
 
 Devlete yük getirmeyen…
 
Aksine yüklü vergileriyle pozitif katkı sağlayan…
 
Birçok öğrencinin üniversiteli olmasına…
 
İş güç sahibi olup milletine hizmet etmeye başlamasına…
 
Kadr ü kıymeti paha biçilmez bir yapılaşmadır.
 
Sonuç argümanım ise şu:
 
Cumhuriyet Döneminden beri düzeltilemeyen ve bir türlü yoluna konulamayan eğitim sorunsalını kapatan/kapatmaya çalışan ve öğretim boşluğunu tamamlayan dershaneleri şeytanlaştırmayıp ödüllendirmek gerekmez mi?
 
Dershanelerin kapatılması ciddi bir eğitim açığı oluşturur.
 
Eğitsel ve ahlaki normoloji diyalektiğinde dershanelerle okulları sarmallaştıran, birçok paritede permütasyona dönüşen bu iki yapı, eti tırnaktan ayırma metaforuna dönüşür ki bu da eğitimin köküne dinamit koyma olur.
 
İlkokul, ortaokul ve liselerde gerek öğretmen yetersizliği gerek denetsel yetmezlik neticesinde çoğu ders yeterince verilmemekte, bazıları hiç verilmemektedir. Kendi geçmişimize biraz baksak dershanelerin bize ne kadar faydaları olduğunu, zor zannettiğimiz derslerin eğlenceli olduğunu ve ürkünç olmadığını dershaneler sayesinde öğrendik. İstisnalar mutlaka vardır ama ülke genelinde durum patolojiktir.
 
Dershanelerle ilgili sabık makalelerim, birbiriyle çelişme göstermez. Birinde idealist bakışla kapatılmasını savunuyorsam bugünkü konjonktürdeki eğitsel savrulmaları göz ardı eden, tahayyül-fersah bir Türkiye’nin göz kamaştırıcı konumunda olması ile mümkün olabilecek bir isteğin tezahürüdür. Liberal kombinasyonların etimolojik bidayetine atıfta bulunmadır.
 
Kadim milletlerin, doğal seleksiyonlarla dönüşsel yaşangıları kendi doğallığı içinde akışını bugünkü yapaylığın o doğallığın özünden ıramasıyla koca koca kayalara çarpmasıyla dev türbülanslara evrilmiştir.
 
Dershanelerin kapatılması telafisi mümkün olmayan hataları getirebilir.
 
Dershanelerin kapatılmasıyla 3-5 on bin aile işsizliğin çetrefilli labirentlerinde şaşkınlığa oynayacak, ailelerin yıkımına kadar varabilecek toplumsal buhranları getirebilecektir.
 
Devlet, ülke genelinde atıl durumdaki yüz binlere varan derme çatma binalarına el atsın, kapatma ihtiyacını onlarla gidersin.
 
Bilmediğimiz kavgalar var da onlara kurban gidecekse zaten karar kesilmiştir ama inşallah öyle bir düşünce kehanetin ötesine geçmez. Eğer öyleyse vay ülkemin haline…
 
Ey yöneticiler! DERSHANELERE DOKUNMAYIN! DESTEK VERİN! OLAMIYORSANIZ GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSANA GEREK YOK.
 
Vakıa reel dünyada neo-liberalizm geçerliğini yitirir.
 
www.mebpersonel.com

BESTAMİ BOZKURT
EĞİTİM UZMANI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.