Geçen gün Teknoloji ve Tasarım dersine gönül vermiş bu iş için gecesini gündüzüne katmış yeri geldiğinde ailesini bile ihmal etmiş, Türkiye'deki nerede ise tüm Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin yakından tanıdığı ve benimde oturup sohbet etme ve dost olma imkanı bulduğum Diyarbakırdan Osman keskin hocamın göndermiş olduğu maili sizlerle paylaşıyorum

 

 6 yıllık Teknoloji ve Tasarım öğretmeniyim ve beslenme öğretmenliği mezunuyum. Teknoloji ve Tasarım dersini işlerken hem ben hem de öğrencilerim büyük keyif alıyoruz. Bu derse atandığım ilk yıl dersi anlamakta ve işlemekte zorlandım çünkü öğretmen merkezli bir sistemde yetişmiştim ve eğitimde ben de diğer birçok öğretmen gibi ben anlatayım öğrenciler dinlesin ve yazsın istiyordum çünkü ancak böyle kaliteli bir eğitim yapılacağına inanıyordum oysa teknoloji ve tasarım dersi ile ilgili seminere katıldıktan sonra yapılandırmacılık sistemi ve proje tabanlı öğrenme hakkında edindiğim bilgiler dahilinde dersimin önemini anladım. Sonraki 5 yıllık eğitim sürecinde öğrencilerim ve dersim ile ilgili her yıl mutlaka bir başarıya imza attık. Bu derste bilgi vermiyordum sadece öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarını yönlendiriyordum onların girişimcilik özelliklerini destekliyordum onlar kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar hazırlıyordu. Gerekli bilgileri zaten diğer derslerde ediniyorlardı. Diğer sistemden farklı olarak öğrenci kendi ilgisi dahilinde proje hazırladığı için kendi isteği ile ilgili proje için gerekli bilgiye de kendisi ulaştığı için öğrenme daha kalıcı oluyor. Teknoloji ve Tasarım dersinde öğrenci diğer derslerde öğrendiği bilgileri pekiştirecek uygulamalar için fırsat buluyor dolayısıyla bilgiyi güncel hayatta kullanarak güce dönüştürüyorlar. Kısacası bu dersin Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ders ile ilgili birçok kişinin şlikayetçi olduğunu duydum. Geleneksel eğitimde ısrar eden, sadece dersime girip çıkayım zorlanmadan maaşımı alayım diyen öğretmenlerin şikeyetlerine uyarak yapılacak değerlendirmenin ülkemize zarar vereceği kanısındayım. Bunun yerine öğretmen yetiştirilmesine ağırlık verilmesi gerekir. Değişime direnmede ısrar eden öğretmenlerin isteklerine göre karar verilmesi tıpkı yıllar önce yerli otomobilimiz Devrim'in başına gelenlerin Teknoloji ve Tasarım dersine yapılacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TT 2012-07-09 22:42:21

bu dersin önemini anlayan ve anlatan öğretmenlere ihtiyacımız var. teşekkürler öğretmenim...

Avatar
TT.ÖĞRETMENİ 2012-07-10 02:01:09

osman hocamı gerçekte branşı olmadığı halde,bu dersi bu kadar özümsemesi,alanında farklı projeler geliştirmesi,pek çok öğretmene ders ile ilgili her konuda zaman ayırarak paylaşımda önderlik yapması,ve bu güzel yazısı için tekrar tekrar tebrik ediyorumvefakar ve pek çok insanın örnek alması gereken,tt. dersimiz öğretmenlerinden olduğunu düşünüyorum.saygılarımla

Avatar
Celal ÖNGÜN 2012-07-13 23:22:17

teknoloji tasarım dersi doğası itibari ile zaten bir uygulama dersi ve 21. yüzyılın dersi... klasikli̇k ezber ruhunda yok. yaparak yaşayarak öğrenme var. her sene aynı kuşaklar işlenmesine rağmen öğrencilerin çıkardığı son ürünlerin kombinasyonu sınırsızdır. bundan dolayı özgün olanı yakalamaya çalışan öğrencilerin ve öğretmenlerin bu derste sıkılma şansı yoktur.
kılavuz kitabımızın da sade olması gayet doğal. i̇lla ki kılavuz kitaba birşeyler eklenecekse bu bilgi değil, gelişmiş ülkelerin kullandığı hayal gücünü ve beyin kapasitesini kat be kat geliştiren teknikler olmalıdır. kılavuz kitabının çok bilgi ile dolu olmaması ve öğrenci kitabının olmaması durumu toplumumuz tarafından olumsuz algılanıyor. bu algının değişmesi için çok çalıştım. öğrencilerim bana bu dersin neden kitabı yok diye sorduklarında; ''bilgiler kurallar bize bir sınır çizer ve o sınırlar içinde kalmamızı sağlar ve sınırlı olan bu ortamlarda insanlardaki hayalgücü yeteneğinin çıkması düşünülemez.