banner406
banner396
 Hükümet ve cemaat yanlılarının tartışma üsluplarının ahlak sınırlarını zorladığını görmekteyim. Kendini dindar olarak atfeden bu zümrenin ahlaki sınırların dışına çıkarak tartışıyor olmaları ülkemin ekonomik geleceğinden çok ahlaki geleceği adına beni kaygılandırıyor.

 

Kalkınmış ülkelerde ahlaki yapının oturmuş olduğunu, hiçbir bireyin kendi çıkarları veya ideolojik çıkarları doğrultusunda değil, daha çok ülkesinde oturmuş olan ortak değerler doğrultusunda hareket ettiğini görürsünüz. İçselleşmiş olan bu ahlaki değerin en büyük koruyucusu anayasal düzenleridir.

 

Sosyal hayatın en büyük düzenleyicisi hukuktur. Bu hukuk sistemi içerisinde kendinin güvende hisseden hiçbir sivil örgüt ve birey kendini dışlanmış hissetmez. Bilir ki, kendilerine yapılacak yanlışların karşısında hukuki güvence vardır. Bu nedenle de devletin kurumlarında kendi inanç ya da görüşünde insanların kadrolaşmasını gerektirecek bir çaba içinde olmaz. Hukuki güvence; bireyleri yanlış yapmalarını engellemekte aynı zamanda otokontrolü sağlamaktadır.

 

Bizim gibi gelişmekte olan toplumlarda ahlaki anlayış; ortak bir toplumsal norm oluşturamamıştır. Her zümre, nerdeyse her birey kendine göre ahlaki normlar oluşturarak çatışma halinde hayatlarına devam etmektedirler. Bu yapının sebebi; herkesi kucaklayan bir demokratik Anayasamızın olmayışıdır.

 

Hukuki güvenceden yoksun toplumsal ahlak, ortak değer olmaktan çok bireyselleşmiştir.Bunun en canlı örneğini son tartışmalarda çok net görmekteyiz.Kendini dindar olarak gösteren kişilerin bu tartışmadaki bireysel üsluplarının ne kadar gayri ahlaki boyutlara ulaştığını ve kendinden olmayanları yaraladığını görmekteyiz.

 

Tarafgirlikleri gözlerini görmez edip dindarlara yakışmayacak iftira ve ithamlarla sürdürdükleri yazılı savaşı hangi dini gerekçelere sığdıracaklarını şaşırmış durumdalar.

 

Unutmasınlar ki, dindar olmaları tek başına yetmiyor. Oysaki ahlaki değerler oturmuş olsaydı. Tartışmalar bu çerçevede yapılırdı. Şu anda bütün İslami kalemler hakikati savunmak yerine, sadece kendilerinin güvende oldukları İslami fildişi kulesinden toplum adına ahkam kesiyorlar. Ne yazık ki bunu da din adına yapıyorlar.

 

Bu da bize şunu teyit ediyor. Dindar olmanız veya dindar nesil yetiştiriyor olmanız tek başına ahlaklı toplum oluşmasına yetmiyor. Bırakın dindarlığımızı yaratıcı bilsin. Görsel olarak yansıyan gayri ahlaki dindarlık İslam dinine daha çok zarar veriyor.

Dindar olmam tek başına hukuk çerçevesinde yaşamamı sağlamıyor. Çünkü şeytana uyup da yaptığım bir haksızlığın karşılığında alacağım cezanın yaratıcı tarafından hemen verilmediği için tekrarlanma olasılığı her zaman vardır. Onun hesabının görüleceği günü beklerken yaşanılan zamanda zarar verdiğim bireylere karşı yapmış olduğum ahlaksızlıklar toplumsal yapıyı deforme etmektedir.

 

Dindarlığımın öne çıkmadığı, ama hukuki güvencesi olan ahlaki yapının var olduğu bir toplumda; ahlaklı olmam ülke kalkınması için daha güven dolu bir durumdur.

Son yaşananları dini inanç olarak soyut bir yerlere koyabilirsiniz, ama hiçbir zaman ahlaki dayanağını gösteremezsiniz. Çünkü bugünkü yapılanların evrensel ahlakta hiç yeri yoktur.

 

Kılıçlarını kuşanan değerli dindar kalemler, Allah’ınızı seviyor ve gerçekten Müslüman’ız diyorsanız. Lütfen kendi yaptıklarınızın ahlaki olan taraflarını açıklayın da; bizim gibi evrensel ahlak ve haktan yana olanlarda yanıldıklarını fark etsinler.

 

Bir önceki yazımda da ifade ettiğim gibi Müslümanlar büyük bir imtihandan geçmektedirler. Bu imtihan sürecinde en azından ahlaki çerçevede tartışırsanız. Hak din olan İslama zarar vermezsiniz. Ben ‘Güzel Ahlakı’ tamamlamak üzere geldim diyen Peygamber Efendimizin (sav) ümmeti olduğumuzu unutmayalım lütfen.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih 2014-01-21 14:21:33

merak ediyorum cemaatin hangi ahlaksızlığını gördün?

Avatar
AKİF 2014-01-21 14:34:03

gerçekten haklisiniz cemmatin hiç bir haksizliği veya üslupsuzluğu olmamiştir. bu yazi hükümeti ilgilendirir

Avatar
trh 2014-01-21 15:11:14

asıl suçlular dini kullanarak kişisel hesap peşinde koşanlardır.yüceler yücesi bizi din tacirlerinden korusun

Avatar
vatandaş 2014-01-21 15:49:23

kırmadan dökmeden çok güzel izah etmiş.yüreğine kalemine sağlık

Avatar
hatice 2014-01-21 16:04:45

ben herikisine karşı maskeli yüzlerine karşı öyle sinirliyimki birşeyler yazıpta onlara kişilik bile vermek istemiyorum.

Avatar
hatice 2014-01-21 16:10:35

ötelenen haksızlığa uğrayan bir vatandaş olarak sizi haketmiyoruz

Avatar
mağdur 2014-01-23 19:13:58

benim yerime siz birgün nallıhana gidin gelin masrafı görün ondan sonra bize hak verin il içi sözünüzü tutun

Avatar
almanci 2014-01-24 00:26:37

arkadaslar almanca en son kacinci kisiyi aldi puani 70.48 e yakin olan varsa siralamasini paylasabilir mi