banner406
 …..
Tam 9 yıl olmuştu doğuya geleli.
İlk geldiğinde 3 yıl demişlerdi zorunlu hizmet görevi.
Ama aradan tam 9 yıl geçmişti.
Zorunlu hizmet görevini tam 3 kez tamamlamıştı.
Buna rağmen her tayin dönemi,
Yine hüsranla sona ermişti.
Ya batıda kadro açılmıyordu,
Ya da kadro açılsa bile,
Hizmet puanı tayin için hala yetmiyordu!
“Batıda kadrolar hep dolu” deniyordu.
Kendisinden sonra gelen branş öğretmenleri,
3 yıllarını tamamlayıp gitmişlerdi.
Yine kendisinden sonra gelen evli öğretmenler,
1 yıl kalıp eş durumuyla kaçmışlardı.
Hep arkalarından bakakalmıştı.
Hâlbuki asıl mağdur, 
Ta kendisiydi.
Umutsuzca ve isyankar…
Sanki kendisine ceza kesilmişti,
Doğuda çakılı kalmıştı.
Bunun üstüne bir de çıkan zorunlu hizmet affı,
Batıdaki öğretmenlere ödül,
Doğudaki öğretmenlere ceza olmuştu.
Zorunlu hizmet affı ile,
Hiç doğu yüzü görmeyen batıdakiler,
Doğuya gelmeyeceklerdi.
Bu sebepten doğudakiler ise,
Batıya geçemeyeceklerdi.
Çünkü batı kadroları,
Yine boşalmayacaktı.
İçinden umutsuzca haykırmıştı:
“Doğuda bekar sınıf öğretmeni olmak suç mu!”
Kendisinin tayin istemeye,
Daha iyi şartlarda yaşamayı istemeye,
Hakkı yok muydu!
Branş öğretmenleri veya evli öğretmenler gibi, 
Ailesine kavuşmak onun da hakkı değil miydi!
Neden hep unutulan,
Doğudaki bekar sınıf öğretmenleri!
Oysa 9 yıl önce,
Ne idealist bir öğretmendi kendisi.
Bir dağ köyünde birleştirilmiş sınıfı,
Tek başına tam 9 sene okutmuştu.
Çok zor şartlarda hem öğretmenlik,
Hem müdürlük, hem hizmetlilik yapmıştı.
Ama sessiz çığlıklarını hiç kimse,
Ama hiç kimse duymamıştı,
Her zaman ki gibi.
Bütün bu olumsuzluklara rağmen,
Yine de büyük bir gururla ve mutlulukla,
Yapıyordu mesleğini.
Ama haksızlığa uğramak,
Artık zoruna gidiyordu.
Birilerinin bu sesi,
Duyması gerekiyordu…
…..

Evet, yukarıda anlattığım, doğuda yaşayan bekar sınıf öğretmenlerinin yaşadıkları gerçek hayat hikayelerinden sadece biri… Peki bu durum ne zaman ve nasıl düzelecek! Doğuda fedakarca çalışan bekar sınıf öğretmenleri ne zaman hatırlanacak! Bekarlar diye, doğuda çakılı tutma yöntemine ne zaman son verilecek! Hayal bile kuramayan bu insanlar, ne zaman evlenip mutlu bir yuva kurabilecekler! İlla anlaşmalı evlilikle mi istedikleri yere tayin olabilecekler! Bu haksızlığa ne zaman son verilecek!

ÇÖZÜM İSE ÇOK BASİTTİR:

Öğretmenlerde il dışı tayinleri hizmet puanlarına göre yapılmaktadır. Öğretmenler her yıl çalıştığı bölgeye göre hizmet puanı almaktadırlar. Hizmet puanları, tayin istedikleri yerlerin puanına yeterse ancak tayin olabilirler. Özellikle doğuda çalışan sınıf öğretmenleri yıllarca çalışmalarına rağmen, sınıf öğretmenlerinin hizmet puanları istedikleri yerlere yetmemektedir. Özellikle doğudaki öğretmenlerin il dışı tayinleri giderek imkânsızlaşmaktadır. Bunun üzerine çıkan zorunlu hizmet affı da, batıda hiç doğu görevi yapmamış öğretmenleri de kapsadığından rotasyonun kalkmış olması, doğudaki öğretmenleri doğuya iyice çakılı duruma getirmiştir. Evli olan sınıf öğretmenleri yine bir bakıma bekar sınıf öğretmenlerine göre daha şanslıdır. Eş durumu ile batıya tayin isteme hakları vardır.

Polislerden örnek verirsek, onlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Polisler doğuya zorunlu hizmet için gittikleri zaman, tayin oldukları bölgede kaç yıl çalışacakları bellidir. O süreyi bitirip tayin isterler ve bekleme durumu söz konusu olmaz, yılını bitiren tayin istediği yerler içinden birine tayin olur. Öğretmenlerde ise böyle bir kesinlilik yoktur. Doğuya gelen öğretmenin tayini çıkması için kaç sene çalışması gerektiği tamamen bir muammadır. Bu sebepten dolayı öğretmenlerin de atandıkları veya tayinleri çıktıkları yerlerin çalışma yılları belli olmalıdır. Öğretmenler gittikleri yerde kaç sene çalışacaklarını bilmelidirler ve hayat planlarını buna göre yapabilmelidirler. Aksi taktirde, önümüzdeki yıllarda, yıllarca doğuda olup memleketine gidemeyen bekar sınıf öğretmenlerin memleketlerine gitmeleri için, anlaşmalı evlilik yoluna başvurmalarında bir patlama yaşanması bizi hiç de şaşırtmamalıdır. (Böyle bir durumun ortaya çıkması ise öğretmenlerin değil, tamamen sistemin suçudur.)

Not: Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta daha vardır. Her polis her şekilde doğu hizmetini yapar, gerek 3 yıl gerek 5 yıl… Onlar da öğretmenlerdeki gibi eş durumu, özür grubu ve zorunlu hizmet affı vb. gibi mazeretlere yer yoktur. Polislerdeki il dışı tayin sistemin öğretmenlerde de olması için bu şartlar da yerine getirilmelidir. Her öğretmen ama her öğretmen eş durumu, zorunlu hizmet affı, eğitim özrü vb. gibi mazeretlere bakılmadan zorunlu hizmet görevini kaç yıl ise yerine getirmelidir. Ancak bu şekilde mazeret ile doğudan kaçışlar engellenmiş, mazereti olmayıp gidemeyen öğretmenler arasındaki adalet de sağlanmış olur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nil @nerde 2013-04-10 11:24:16

bukadar zor durumdaysan istifa et ailene kavuş dogu çokmu kötü batı olmadığı için tabi batıya geldiginde batıdaki öğretmenler gibi tembeleşeceksin rahatlık olacağı için öğrenciler soru sorduğunda yapamadığın zaman dersane yolunu gösteceksiniz dersane önereceksin ordaki öğrencilere eğitim vermek zor rahat olmasan internetlere girmesiniz işallah zavallı öğrencilere biraz fayanız olmuştur batıdakiler gibi salla başını al maaşını yapmıyorsunuzdur işallah zorsa bırakın çalışmak isteyen adaylar çok

Avatar
bekar 2013-02-08 20:06:53

bekarlara da aile özrü verilsin o zaman.hem bunun sahtesi de olmaz. sonuçta evlilikte de aile bütünlüğü korunmaya çalışılmıyor mu?

Avatar
limityok 2013-02-08 20:45:35

sistem yanlış.olaya hangi açıdan bakarsan bak karşına bir sorun çıkacaktır.bunların düzelmesi için sihirli bir değneğe ihtiyaç var başka çare yok.

Avatar
nerde 2013-02-08 23:58:00

doğuda çakılan bir sınıf öğretmeni olarak..bizimde bir an önce ailemize kavuşmamız sağlanmalıdır..nasıl onlar eş tayiniyle ailelerine kavuşuyorsa..bizlerde anne babamıza yani ailemize kavuşmalıyız..ne olur bunu gündeme sürekli getirelim ve bizlerde mutlaka düşünülsün..ne olr...2. şark hizmetim bitio 3. şark hizmetim yapmaya başladımm artık yeter bizi de gönderin..bize de bi çözüm bulun bizimde ailemiz var..bakıyorum bir sınf öğretmeni olark gidenler 25, 28,35,42,52,46 gibi düşük puanlarla gittil

Avatar
dede 2013-02-09 00:38:59

malasef oradaki arkadaşlara uzun bir süre daha allah kurtarsın demek düşüyor.5 yılı bende şırnağın bir köyünde geçirdim.düşene allah kurtarsin gitmeyene de allah göstermesin diyorum.inşallah bir gün birileri bu yanliş sistemi düzeltir.lojmani bile olmayan köylerde ahirlari lojman yapip kalan anlarca meslektaşimin olduğunu biliyorum.bu durumu inşallah baştakilerde bilir de düzeltir.

Avatar
Kemal mert 2013-02-09 14:25:18

öncelikle bunu gündeminize getirdiğiniz için meb personel editörlerine çok teşekkür ederim..lütfen bu konuyu daha çok dillendirelim..inanın doğuda kaldım kaç yılım geçti burada tam 5 yıl bitti dile kolay...gidenleri gördükçe ben nerede hata yapıyorum die düşünüyorum..benim suçum herhalde buradaki çocukları düşünmek oldu...işte artık ben haklı görevimi yerine getirdim ve meb artık bizleride düşünsün il dışı tayinlerinde bize de yerleri açsın..benim de annem babam var benim de bir ailem var..

Avatar
a 2013-02-10 00:42:25

doğuya gitmek istemiyorum

Avatar
fatma 2013-02-10 01:26:10

bende doğuda 7 yıldır eşimle birlikte sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım .bizler artık buralarda unutulduk yeni göreve başlayanlar hemen giderken biz gidemiyoruz sınıf öğretmenlerine ildışı tayinlerde il açmadıkları için doğuda kalmya devam ediyoruz.bekar arkadaşlarımız gibi bizde doğudayız .doğuda 5 yılını tamalayan sınıf öğretmenlerine bu yıl ildışı tayinlerde yardımcı olmalılar .batıdakiler doğu hizmetini yapmazken biz fazlasıyla yapıyoruz