banner406

EĞİTİM ÖZRÜ NE OLACAK…

 

Özür   grubu   atamalarında   öğretmenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi EĞİTİM  ÖZRÜ   durumudur.

Ülkemizdeki her birey gibi öğretmenlerin de  Yüksek Lisans – Doktora yaparak kendisini geliştirme hakkı vardır. Hele ki bu günlerde !                                       

Milli   Eğitim   Bakanımız   Sayın   Ömer  DİNÇER   öğretmenlerin   kendini geliştirmesinden bahsetmektedir   ve  olması  gereken de budur aslında, ancak  mevcut (Yüksek Lisans-Doktora Eğitimleri) sebebi ile kendilerini  geliştirmek isteyen ve bunun için eğitim gördükleri şehirlere Eğitim Özrü Tayini isteyen öğretmenlerin hakları Aralık Dönemi Özür Grubu Atamalarında yapılmamıştır. Yönetmelikte olmasına rağmen Ağustos 2012 Özür Gurubu Atama Kılavuzuna da konulmamıştır.

             Öğretmenlerin büyük bir  kısmı Yüksek Lisans / Doktora  derslerinden  okullarına gidemedikleri için kalmış, bir kısmının ise kaydı bu mağduriyetten dolayı silinmiştir.

Sayın bakanımız her öğretmen bulunduğu ilde yüksek lisans yada doktora yapsın demektedir. Her ilde  üniversite  veya  uygun  Yüksek Lisans / Doktora bölümü bulunmamaktadır.

Bulunsa bile bazı üniversitelerin eğitim kaliteleri arasında siyahla-beyaz kadar fark bulunmaktadır. Öğretmenler kendilerine fayda sağlayacakları kendilerini geliştirecekleri üniversitelerde eğitimlerini devam ettirmelidirler.

Örneğin Hakkari ya da Şırnak ilinde bir öğretmen Eğitim Programları ve Öğretimi alanında yüksek lisans yada doktora yapmak istiyor. Bu bölüm bulunduğu ilde yoksa  nasıl geliştirecek kendisini.

Bir başka örnek vermek gerekirse aynı öğretmenin ilgili bölümü okuması için Diyarbakır iline gitmesi gerekiyor ve bunun için özür grubunu geçtik il dışı atama isteyecek. Eğer sınıf öğretmeniyse biliyorsunuz açılan il sayısı sadece 7 ve aralarında Diyarbakır yok ne yapacak bu öğretmen o zaman.

Ne özür grubundan yer değiştirmeye izin vereceksiniz nede il dışına tayin isteme hakkı vereceksiniz ama eleştirmeye gelince öğretmenlerin kendilerini geliştirmediklerinden bahsedeceksiniz.   

Unutmamalıdır ki bir kurum çalışanlarını ne kadar mutlu eder, çalışanlarının kendilerini geliştirmeleri için ne kadar imkan tanırsa başarıyı yakalaması o derece kolay olacaktır.

            Yüksek Lisans – Doktora hayaliyle yanıp tutuşan öğretmenlerin bu haklarını ellerinden almak Milli Eğitim Bakanlığına bir şey kazandırmayacağı gibi öğretmenlerinde verimini etkileyecektir.

Eğitim özrü tayinlerinde sayın bakanımız yer değiştirme adına kullanıldığını belirtmektedir, ancak küçük çaplıda olsa bazı  istismarlar oluyor diye öğretmenlerin hakları ellerinden alınmamalıdır.

Bilim ve teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde kaldı ki eğitim özründen yer değiştirenlerin yüksek lisans ve doktoralarına devam edip etmedikleri çok kolay bir şekilde takip edilebileceği gibi etmeyenler hakkında işlem yapılabilinir.

Milli Eğitim Bakanımız  Sayın Ömer DİNÇER’in  artık bu şartlarda “Öğretmenlerin kendisini geliştirmesi gerekiyor” şeklinde konuşmalar yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.                  

Birazda Anayasamıza ve Uluslar arası  sözleşmelere bakalım :

 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası MADDE 42

II. Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi

Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ek 1 No. lu Protokolün (20.03.1952, Paris)  2. madde

  ‘‘Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerinin yerine getirilmesinde, anne ve babaların çocuklarına, kendi dini ve felsefi inançlarına uygun olan bir eğitim ve öğretim verilmesini isteme haklarına saygı gösterir’’ şeklinde düzenlenmiştir.

 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Madde 26

1. “Herkes eğitim hakkına sahiptir. Yüksek öğretim, yeteneklerine göre herkese tam bir eşitlikle açık olmalıdır” denmektedir.

           
         Son olarak hem anayasal hem uluslar arası sözleşmelerden doğan eğitim hakkı öğretmenlerin ellerinden alınmamalıdır. Öğretmenler istedikleri kurumlarda istedikleri illerde yüksek lisans ve dotora eğitimlerini yapmalıdır.

 

    Saygılarımla…

 

Hüseyin AKÇAY

www.mebpersonel.com


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersin kaçar 2012-08-12 14:30:58

hüseyin hocam ellerin dert görmesin çok güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık

Avatar
Fatih AKGÜL 2012-08-12 14:48:37

teşekkürler hüseyin akçay hocam teşekkürler mebpersonel sitesi.çok güzel bir yazı olmuş.emeğinize sağlık...

Avatar
eğitim mağduru 2012-08-12 15:46:32

tesekkurler huseyin hocam kalemine sağlık keşke bakanlıkta bu mağduriyetin çözümü için kısa sürede adım atsa

Avatar
ali yrtsvr 2012-08-12 12:39:37

müthiş yazı tebrikler hocam umarım dikkate alınır

Avatar
ahu grcn 2012-08-12 12:56:56

bizler hukuki dayanaklara göre değil bakan beyin keyfine göre tayin hakkımızı kullanamıyoruz. ne yazık ki benim yargıya da inancım yok. yukarıdaki gayet açık maddelere rağmen biz haksız görülüyoruz. umarım dikkate alınırız.

Avatar
deniz arda 2012-08-12 13:31:49

http://imza.la/egitim-temel-hakkimizdir-engellenemez

lütfen bizi yalnız bırakmayın!

Avatar
yazgı 2012-08-12 13:39:33

çelişkilerle dolu memleketimin sonunu allah hayır etsin.

Avatar
kardelen 2012-08-13 15:22:15

gerçekten duygu ve düşünceleri̇mi̇ze tercüman olmuşsunuz,teşekkürler.yapilan büyük haksizlik düzelti̇lecek i̇nşallah güveni̇li̇r yerden duyumlar aldim:)