banner406
banner396
Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi 1 Mart 2014 tarihinde kabul edilen 6528 sayılı kanun ile Yönetici Atamaları üzerine yeni tartışmalar başladı.
Kabul edilen kanununun 22. Maddesine göre daha önce 652 sayılı kanun hükmünde kararın yönetici atama ve yer değişikliği yöntemi değiştirilerek atama değil tamamen görevlendirme yolu seçilmiştir.
Esasında böyle bir görevlendirme normal şartlar altında çalışkan, bulunduğu makama güç veren yöneticiler ve öğretmenler için çok isabetli olabilir. Ancak özellikle Taşrada ahbap çavuş ilişkilerinin esas olduğu bir ortamda yapılacak atamalarla ilgili olarak isabetli atamaların yapılamayacağı konusu çalıştığı okulda gerçekten canla başla, fedakarca çalışan ancak siyasi kulislerden uzak tüm eğitim yöneticilerini çok tedirgin eder hale gelmiştir. Bu konuyla ilgili kantarın topuzunun kaçacağı hak etmediği halde mağdur olacak insan sayısının fazla olacağı, tamamına yakın eğitim yöneticilerinin ortak kaygısı haline gelmiştir.
Belki bu aşamada kaygıları gidermek için  yapılacak olan en önemli ve hakkaniyete uygun değişiklik Milli eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Alan/Bölüm,Atölye ve Labaratuvar şefliklerine ilişkin yönerge ilham alınarak Sınav ve Şeflik için belirlenen Ek Değerlendirme formu revize edilip Sözlü sınav değerlendirmeye alınarak çok tarafsız ve bir puanlama sistemi oluşturulabilir.
Milli Eğitim Bakanlığının yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda; Yapılacak görevlendirmelerde böyle bir yolun tercih edileceği anlaşılıyor. Zira MEB çok uzun zamandır Melseki ve Teknik Eğitim Kurumlarına Alan- Bölüm-Atelye -Labaratuvar Şefliği seçiminde aşağıdaki değerlendirme formunu dikkate almaktadır. Çok yakın zamanda çıkacak yönetmelikte buna benzer bir yöntemin seçileceği kuluislerde konuşulmaktadır.
AşağıdakiAlan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin görevlendirilmesi diye belirtilen  değerlendirme formunun kırmızı alanları sonradan eklenerek yönetici görevlendirmelerinde esas alınacak puan hesaplanmasında kullanılacağı konuşulmaktadır.
Saygılarımla
Fethulla KILINÇ
Eğitim Yöneticisi
Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin görevlendirilmesi Nasıl Olmaktadır?

Milli eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Alan/Bölüm,Atölye ve Labaratuvar şefliklerine ilişkin yönerge
MADDE 8-
 (1) Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerine ilgili alanın atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenleri arasından ekte yer alan “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarında Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar şeflikleri Değerlendirme Formu” kullanılarak yapılan değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esas alınarak, müdürün önerisi ve valilik onayı ile kendilerine verilen görevleri yürütmek üzere görevlendirme yapılır.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL VE KURUMLARINDA
  ALAN/BÖLÜM, ATÖLYE VE LABORATUVAR ŞEFLİKLERİ DEĞERLENDİRME FORMU
TC Kimlik No
:
 
Adı Soyadı
:
 
Alanı
:
 

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
PUAN DEĞERİ
BELGE/ SÜRE
TOPLAM PUAN
A- ALANINDA YAPTIĞI EĞİTİM
1- Doktora (*)
8 puan
 
 
2- Yüksek Lisans (*)
5 puan
3- Katıldığı Her Hizmetiçi Kurs ve Seminerler için
(En Fazla 5 Seminer ve Kurs)
1 puan
 
4- Görmüş Olduğu Her Bir Yüksek Öğrenimin Her Bir Yılı İçin
1 puan
 
B- KARİYER
1- Başöğretmen Unvanlı Olanlar için
8 puan
 
 
2- Uzman Öğretmen Unvanlı Olanlar için
5 puan
 
C- ALDIĞI ÖDÜLLER (En Fazla Üçer Adet Olmak Üzere)
1- Her Aylıkla Ödül için
5 puan
 
 
2- Her Takdir Belgesi için
3 puan
 
 
3- Her Teşekkür Belgesi için (**)
1 puan
 
 
D- ALDIĞI CEZALAR
1- Her Kademe İlerlemesinin Durdurulması, Kıdem İndirilmesi, Derece İndirilmesi Cezaları İçin
-5 puan
 
 
2- Her Aylıktan Kesme, Ders Ücretlerinin Kesilmesi, Maaş Kesilmesi Cezaları İçin
-3 puan
 
 
3- Her Uyarma, Kınama ve Tevbih Cezaları İçin
-1 puan
 
 
E- HİZMET SÜRESİ
1-       Şeflikte Geçen Her Yıl İçin (En Fazla Beş Yıl)
aşağıdaki gibi değiştirilerek puanlamalar yeniden düzenlenebilir
2-       öğretmen
3-       müdür yardımcısı
4-       müdür
 
2 puan
 
 
 
F- PROJE ÇALIŞMALARI
 
 
1- Hazırlayıp Sonuçlandırdığı Her Proje İçin (En Fazla 3 Proje)
4 puan
 
 
2- Proje Yarışmalarında Alınan Ödül (Danışmanı Olduğu Proje İçin)
 
 
a) Türkiye Birinciliği
6 puan
 
 
b) Bölge Birinciliği
4 puan
 
 
c) İl Birinciliği
2 puan
 
 
Ek1 toplam puanı
 
Sınav puanı %70
 
Sözlü Puanı %30
 
GENEL TOPLAM
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAK 2014-04-21 11:18:42

benin 85 öğrencim var biri ana sinifi olmak üzere 5 bağimsiz sinifim var. tüm müstakil müdürlerin yaptiklarini eksiksiz yapiyorum lütfen müdür yetkili öğretmenler mağdur edilmesinler

Avatar
HAK 2014-04-21 11:19:14

benin 85 öğrencim var biri ana sinifi olmak üzere 5 bağimsiz sinifim var. tüm müstakil müdürlerin yaptiklarini eksiksiz yapiyorum lütfen müdür yetkili öğretmenler mağdur edilmesinler