banner406
banner396
05 Kasım 2014 Çarşamba 09:20
2015 Yılında Öğretmen ve Okulların Durumu
Raporda ülke eğitiminin fiziki yapısı, öğretmen sayısı, okulların durumu gibi bir çok konuda değerlendirme yapıldı. Eğitimin kalitesinin arttırılması için çalışmaların devam etmesi gerektiği ifade edildi.

 1 Kasım 2014 tarih ve Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de, “2015 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı” Eki 2015 Yılı Programı yayımlandı. Bu Programda, Ülkemizdeki eğitim hizmetlerinin mevcut durumuna da yer verildi.
Eğitim hizmetlerinin daha nitelikli, daha yaygın ve kolay ulaşılabilir sunulması konusunda önemli gelişmelerin yaşandığının ve bu kapsamda beşeri ve fiziki altyapının iyileştirildiğinin, okullaşma oranlarında artış sağlanarak derslik başına düşen öğrenci sayısının önemli ölçüde azaltıldığının, öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerine ağırlık verildiğinin belirtildiği Programda, bu gelişmelere rağmen eğitime erişimin artırılması ve eğitimin kalitesinin iyileştirilmesi ihtiyacının devam ettiği ifadeleri de yer aldı.

2014 yılı itibariyle Ülkemizdeki eğitim hizmetlerinin mevcut durumuyla ilgili olarak özetle şöyle denildi:

**Okul öncesi eğitimde 2013-2014 öğretim yılı verilerine göre, okullaşma oranı (4-5 yaş grubu) yüzde 43,5’tir. Bu yaş grubundaki net okullaşma oranının en düşük olduğu il yüzde 19,6’yla Hakkari iken en yüksek olduğu il yüzde 61,1’le Amasya’dır.

**İlköğretime geç kayıtlar, devamsızlık oranlarının yüksekliği, bitirmeden ayrılanlar ile başta kızlar olmak üzere kırsal kesimdeki çocukların eğitime erişimindeki sorunlar, okullaşma oranının istenilen düzeyde artmasını engelleyen başlıca faktörlerdir. 2012-2013 öğretim dönemi sonunda ilköğretimden mezun olanların içinde kızların oranı Türkiye genelinde yüzde 47,9 olup cinsiyetler arası fark yıllar itibarıyla azalmıştır.

**Eğitime erişimdeki sorunların yanı sıra, eğitimin kalitesine ilişkin sorunlar da önemini korumaktadır. Eğitimin çıktılarını ve dolayısıyla sistemin performansını değerlendiren PISA gibi uluslararası araştırmalarda elde edilen puanlarda kısmi iyileşme sağlanmıştır. Ancak, bu kapsamda öğrenme ortamlarının niteliğinin eşitlik ve hakkaniyet çerçevesinde artırılması, öğretmen yetiştirme ve geliştirme sisteminin yeniden yapılandırılması, izleme ve değerlendirme faaliyetlerinde etkinlik sağlanması, müfredatın bilgi ve iletişim teknolojileriyle uyumunun sağlanması, derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması ve ilköğretimde ikili eğitimden tam gün eğitime geçilmesi ihtiyaçları devam etmektedir.

**Öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitimin süresi ve niteliğinin yetersizliği ve performanslarının yeterince değerlendirilmemesi eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

**Öğretmen yetiştiren fakülteler ile okullar arasındaki etkileşimin güçlendirilmesi, öğretmen yetiştirme ve geliştirme sisteminin yeterlilikleri esas alan bir şekilde yeniden yapılandırılması ile kariyer gelişim ve performans değerlendirme sisteminin oluşturulması gerekmektedir.

**Deneyimli öğretmenlerin fırsat eşitliği çerçevesinde dezavantajlı bölgelerde görev yapmalarını özendirici tedbirlerin alınması ihtiyacı önem arz etmektedir.

**Öte yandan, Kamu Personeli Seçme Sınavında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) uygulamaya konulması öğretmen istihdamı açısından önemli bir gelişmedir.

**Son yıllarda öğretmen sayısındaki artış oranı öğrenci sayısındaki artış oranına göre daha fazla olmakla birlikte öğretmen başına düşen öğrenci sayısı eğitimin tüm kademelerinde OECD ve AB ülke ortalamalarına göre yüksektir. Ayrıca öğretmenlerin ülke geneline dağılımında bölgeler arası farklılıklar ve öğretmenlerin yer değiştirme sıklığı önemini korumaktadır. Ülke genelinde ilkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 19, ortaokullarda 18’dir. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu Şanlıurfa’da bu sayılar sırasıyla 29 ve 32’dir.

**İlköğretimde tam gün eğitime geçme yönündeki çalışmalara devam edilmekte olup 2013-2014 öğretim dönemi itibarıyla tam gün eğitimde okuyan ilkokul öğrencilerinin oranı yüzde 43, ortaokul öğrencilerinin oranı ise yüzde 49’dur. İlköğretimde ikili eğitim oranının en yüksek olduğu il olan Şanlıurfa’da bu oran yüzde 79,5’tir.

**Birleştirilmiş sınıf uygulaması sadece ilkokullarda uygulanmakta olup bu sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin oranı ülke genelinde yüzde 3,8’dir. Öte yandan 2013-2014 öğretim döneminde ülke genelinde ilköğretimdeki öğrencilerin yüzde 1,9’u sınıf tekrarı yapmaktadır.

**Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması ve eğitime başlama yaşının erkene çekilmesiyle başta ortaöğretim kademesinde olmak üzere okullaşan öğrenci sayısında ve dolasıyla derslik ihtiyacında artış yaşanmıştır.

**Türkiye genelinde ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 29’a düşmekle birlikte, özellikle göç alan büyük şehirler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerin çoğunda bu sayının yüksek olduğu görülmektedir. Derslik başına düşen öğrenci sayısının il genelinde 46 ile en yüksek olduğu Şanlıurfa’da bu oran kent merkezinde 56, köylerde 40’tır.

**Mesleki ve teknik eğitime olan talebin artması ve ilgili mevzuatta yapılan değişiklik ile derslik başına düşen öğrenci sayısının 30’u aşmaması düzenlemesi uyarınca bu kademedeki derslik ihtiyacı da artmaktadır. Türkiye genelinde mesleki ve teknik eğitimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 29 olup bu sayının en yüksek olduğu il 53’le Ağrı’dır.

**Bilişim okuryazarlığı, bireylerin en az bir yabancı dili iyi derecede bilmeleri, eleştirel düşünme becerileri ve demokratik katılımın özellikle eğitimin temel kademelerinde geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kapsamda eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki bilişim teknolojisini iyileştirmek amacıyla uygulamaya geçirilen Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesinin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmaları sürdürülmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımına ve müfredata entegrasyonuna ilişkin nitel ve nicel göstergeler geliştirilerek etki değerlendirmesi yapılması ihtiyacı devam etmektedir.

**Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ortaöğretim içindeki payı son on yılda yüzde 31,4’ten yüzde 46,4’e ulaşmıştır. Bu oran 2013-2014 yılı öğretim dönemindeki yeni kayıtlar itibarıyla yüzde 63’e ulaşmıştır.

**2014 yılında mesleki ve teknik ortaöğretimde okul çeşitliliğinin azaltılması için mevzuat değişikliği yapılarak 22 okul türü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çok Programlı Lise adları altında yeniden yapılandırılmıştır.

**Öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisinin güçlendirilmesi ve başarı değerlendirme sürecinin yıl içine yayılarak sınav kaygısının azaltılması amacıyla Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) uygulanmaya başlanmıştır.
Son Güncelleme: 05.11.2014 09:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.