banner406
banner396
18 Haziran 2014 Çarşamba 16:10
21 Temmuz’da taban puanlar açıklanacak
 Özel okullar daha önce duyurdukları gibi öğrenci alımında, TEOG kapsamında sınav yapılan 6 dersten değil Türkçe, matematik ile fen ve teknoloji olmak üzere 3 dersten puan hesaplaması yapacak. Buna göre Türkçenin katsayısı 3, matematik ile fen ve teknoloji dersinin katsayısı ise 2 olacak. Birinci dönem TEOG kapsamında uygulanan merkezi sınavların ağırlığı yüzde 30, ikinci dönem sınavlarının ağırlığı ise yüzde 70 olacak. Ayrıca, öğrencilerin 8’inci sınıf yılsonu başarı puanı da hesaplamaya eklenecek. Böylece ‘Özel Okullar Yerleştirme Puanı-ÖYP ortaya çıkacak.
Özel okullar tercih listesinde yer almayacağı için her okul, başvuran öğrencinin puanını kendisi hesaplayacak. Puan hesaplamada sorun yaşanmaması için en geç 7 Temmuz’da Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ile Türk ve yabancı özel okulların internet sitelerinde ‘Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP)’ hesaplama sistemi yer alacak. Aileler sistem üzerinden çocuklarının puanını hesaplayarak, istediği okula girmek için yetip yetmediğini tespit edebilecek. Hesaplama konusunda sorun yaşayan ve desteğe ihtiyaç duyan veliler, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nden yardım alabilecek. Veliler, hesapladıkları resmi olmayan puanlarının, okullar tarafından ilanedilen taban puanlardan daha yüksek olması durumunda istediği her özel okula ayrı ön kayıt başvurusu yapabilecek. Öte yandan özel okulların yüzde 100 burslu öğrencileri Bakanlık tarafından ortak sınavlar uygulamasıyla yerleştirilecek.

Yazı dizisi bugün sona erecek. Bu süre boyunca Bakanlık yetkilileri okurlardan gelen tüm sorulara yanıt vermeye çalıştı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başta olmak üzere tüm Bakanlık çalışanlarına Hürriyet olarak teşekkür ederiz.

Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP)
Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP),  Bakanlıkça gerçekleştirilen 8.Sınıf merkezi Türkçe,  matematik,  fen ve teknoloji bilgisi sınavları ile öğrencinin 8’inci sınıf yılsonu başarı puanından oluşuyor. TEOG Özel Okullar Modeline göre öğrenci alımı puan hesaplama linki: www.toobpuan.com
Herhangi bir dönemde bakanlıkça puanların değiştirilmesi durumunda, e-okul sisteminde yer alan en son puan kullanılacak.

Kesin kararınızı verdikten sonra kayıt yaptırın, başka çocukları engellemeyin!
Bakanlığın öğrencilerin sıralamasını vermemesi işimizi pek de zorlaştırmıyor. Tabii sıralamaları bilseydik daha hızlı olurdu ama şimdi okulların taban puanlarını biraz aşağı çekeriz, öğrencilerin şansları fazla olur. Bu şekilde öğrencilere hareket alanı sağlamaya çalışacağız. Özel okullara kayıt yaptırdıktan sonra Anadolu liselerine giden öğrencilerden belli bir miktar ücret kesim hakkı vardı. Yönetmelikte yazan yüzde 10 gibi bir orandı. Sınav yürütme kurulu bir çalışma yapacak, belki yönetmelikteki oran değişebilir. Kayıt döneminde benim velilerden ricam, gönlündeki özel okulda şartlar ne olursa olsun okutmaya kararlıysa, bunu karşılayacak parası da varsa 6-7 Ağustos’ta da kayıt hakkı kazandıysa, bundan sonra başka bir okula kayıt yaptırmasın ki başka bir çocuğa daha fazla şans tanıyalım.

Spor, sanat ve kültürel faaliyetlerin de TEOG kapsamında değerlendirme çalışmaları sürüyor
Yerleştirme işlemlerindeki güncellemeye neden ihtiyaç duyuldu?
-Yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde gerçekleştirilen değişim doğrultusunda; yerleştirme işlemlerini ortak sınavları şekillendiren felsefe ve pedagojik ilkeler ile uyumlu hale getirmek için yapıldı. Öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirmek, beşerî ve ekonomik kaynaklar üzerindeki işlem maliyetini azaltarak yerleştirme sürecini daha etkin kılmak amacındayız. Yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak için sistemi güncelledik.

Tercih işlemleri nerelerde yapılabilecek?
-Tercih işlemi öğrenci tarafından bireysel olarak https://e¬okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.

Puanların eşitliğinde nasıl bir yol izlenecek?
-Yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda aşağıdaki öncelik sıralamasına göre yerleştirme yapılacak: Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı;  sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, tercih önceliği ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı.

Tercihler puana mı başarı sırasına göre mi yapacak?
-Öğrenciler tercihlerini; yüzdelik dilimdeki konumları, başarı puanları ve okulların kontenjan durumlarına göre değerlendirerek yapmalı.

Tercihlerle ilgili nasıl bilgi sahibi olabilirim?
-Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul türü ve/veya alan tanıtım bilgileri” http://oges.meb.gov.tr adresinde yer alıyor. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri http://megep.meb.gov.tradresinden öğreniliyor.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Yerleştirme (PYBS) İşlemleri nasıl gerçekleştirilecek?
-2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim kurumlarına YEP ile öğrenci yerleştirileceğinden PYBS’ye başvuran bütün öğrencilerin tercihleri bursluluk talebi olarak değerlendirilecek. Örgün resmi ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 15 Eylül 2014 saat 17:00’ye kadar başvuracak.

Spor lisesi ile güzel sanatlar lisesine yerleşen öğrencilerin merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alan okullara nakil imkânı var mı?
-Yetenek sınavı ile öğrenci alan Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesine yerleşen öğrenciler merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alan okullara istemeleri halinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri doğrultusunda 10’uncu sınıfın sonuna kadar nakil yaptırabilecekler.

Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
-YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecek. Öğrenciler TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Çocuğumun sınav kâğıdını görebilecek miyim eğer göremeyeceksem bana bildirilen sonucun yanlış ya da üzerinde tahribat yapılıp yapılmadığını nasıl bileceğim?
-Sınavların uygulanışı, sonuçlandırılışı ve itiraz gibi tüm konular sınav kılavuzlarında yer alıyor. Sınav sonuçlarına itirazlar da söz konusu kılavuzda gösterilen tarih ve yöntemleriyle Bakanlığa yapılabilir.

Çocuğumun başarı puanları ve aldığı notlara göre sıralamasını hesaplayabileceğim bir yöntem var mı?
-Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan, 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının yüzde 30’u ile 8’inci sınıfta uygulanan ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının yüzde 70’inden oluşacak. 6, 7 ve 8’inci sınıfların yılsonu başarı puanı 300 üzerinden ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanacak.

Anadolu lisesini kazanıp okurken, 1-2 yıl sonra istendiğinde özel okula geçiş nasıl olacak? Maarif kolejleri arası sınavsız nakil mümkün olabilecek mi? Anadolu liseleri arası nakil nasıl olacak?
-Nakil gidilecek okulun kontenjanı ve öğrencinin puanı dikkate alınarak nakiller ileriki yıllarda da gerçekleştirilebilecek.

Nisan ayındaki sınavdan önce MEB bir yazı ile kaynaştırma öğrencilerinin velilerinin isteğine göre sınava girmeyebileceklerini belirten bir yazı göndermişti okullara ve birçok kaynaştırma öğrencisi de özsaygılarının zedelenmemesi açısından veli isteğiyle bu sınava girmedi. Onların durumu ne olacak?
-Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden genel ilköğretim programını tamamlayanlar ve sınava katılmayanlar, özel eğitim değerlendirme kurulu raporları, engel durumları ve özellikleri, ikamet adresleri ile özel eğitim hizmetleri kurulunca belirlenen kriterler dikkate alınarak öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme işlemleri özel eğitim kurumları yönetmeliği esas ve usullerine göre yapılacak. 

Tercih robotunda 92, 96, 98 olan yılsonu notlarını 99, 99, 99 olan yılsonu notları ile girdiğimde 484 olan yerleştirme puanı 490 oluyor. Bu yılsonu notları adil verilmediyse bu haksızlık değil mi?
- Verilen yılsonu başarı puanlarının adil olabilmesi adına öğretmenlerimize gerekli uyarılar yapıldı. Maarif Müfettişleri marifetiyle de bu konu denetleniyor. Ayrıca ortak sınavlar ile öğretmenlerimizin verdiği puanlar arasında büyük farklar var ise bu da Bakanlıkça dikkate alınıp gerekli işlemler yapılacak.

Yerleştirme takvimi 22 Ağustos’ta bitiyor. Başka ile yerleşen öğrencinin velileri memursa taşınmaları için süre çok kısıtlı değil mi? Takvim daha erkene çekilemez mi? 
-Yerleştirme takvimi, sınavların sonuçlanması, öğrencilerin karnelerini alması, sınav sonuçlarına itiraz vs. gibi izlenmesi gereken yasal ve zorunlu prosedürlerin işletilebilmesini mümkün kılacak şekilde oluşturuluyor. Bu yüzden takvimde herhangi bir değişiklik yoluna gidilmesi düşünülmüyor.

Müzik, beden eğitimi, teknoloji tasarım, görsel sanatlar gibi yetenek derslerinin yılsonu notları hesabına dâhil edilmemesi bu derslerden şişirilmiş notlar verilmesini gerçekten engelleyerek, öğrencinin yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlamaz mı? Bu derslerin yılsonu ayrı hesaplanarak meslek liselerine geçişte ek puan sağlayarak öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda liselere girişini sağlamaz mı?
- Sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin orta ve uzun vadede sisteme entegre edilme çalışmaları devam ediyor.

Yılsonu notlarının kullanılması objektif ve adil bir değerlendirmede kullanılamayacağı bellidir. Dershanelerin kalkacağı da düşünülürse yılsonu notlarının yerleştirme puanı olarak kullanılmaması gerekmez mi?
-Gerçekleştirilen ortak sınavlar öğretmenlerimizin yaptığı sınavların sadece daha denetimli olarak merkezden yapılmasından ibaret. Bunun dışında bir üst eğitim kurumuna yerleşmesi için öğrencilerin anlık değil sürece dayalı performansını ölçmeyi amaçlayan sistemde yılsonu başarı puanlarının kullanılması gerekli.

Tercihler yapılırken A aşaması tercihe göre ise B listeleri ikametgâha yakın en yakın okul olarak mı tercih etmeliyiz? Puan her listelemede geçerli mi? Okul müdürlerinin alım aşamasındaki fonksiyonları ne olacak?
-A grubu tercih listesinde okul adları B grubu tercih listesinde ise okul türleri yer alacak. Her iki listede de puan üstünlüğü dikkate alınacak. Dolayısıyla sistem B grubunda ikameti kendiliğinden baz alacağından öğrencilerin isteği doğrultusunda bir okul türünü seçmeleri yararına olacak. Okul müdürleri TEOG sürecinde öğrencilerin tercih işlemleri okullarının kontenjanlarını bildirme gibi görevleri yerine getirecekler.

İstanbul’daki normal Anadolu liselerinden 2014-2015 öğretim yılı için imam hatip lisesine dönüştürülecek liseler belli mi? Okul kontenjanlarının açıklanması ve tercihler öncesinde son durum belli olacak mı? İstanbul Vefa Lisesi’nin imam hatip lisesine dönüştürüleceği haberleri doğru mu? 
-Tercih işlemleri öncesinde kafalarda soru işaretine neden olan tüm sorulara cevap bulacak. Söylentilere itibar etmemek bakanlığın açıklayacağı kılavuzu beklemek yerinde olacak.

İlk TEOG sınavı ile 2.TEOG sınavının puanlamaya etkisi (yüzde olarak) nasıl olacak?
- İlk ile ikinci ortak sınavın puanlamaya etkisi açısından herhangi bir fark bulunmuyor.

Bu yılın yıldızı nakiller olacak
İstediği yere yerleşemeyenler üzülmesin, eylülde bir şansları daha var.
Tercihlerde istediği veya beğenmediği liseye girenler için bir umut da bu yıl nakiller olacak. 31 Temmuz-8 Ağustos arasındaki liseye giriş tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçları da 22 Ağustos’ta duyurulacak. Bu duyurular sonrasında kesin kayıtlar yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara taban puan şartı aranmaksızın nakil yapılacak. Nakil başvuruları 25-28 Ağustos’ta yapılacak. Yerleştirme 29 Ağustos’ta gerçekleşecek. Ancak, eylül ayı boyunca sistem devam edecek. Nakilde başvuran adayların puan sıralamasına göre kayıt işlemi yapılacak. Bu yıl yapılan bir değişiklik de Anadolu liselerinin kontenjanı.
Fen liselerinde de 2014-2015 öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı uygulanmayacak. TEOG öncesindeki 201 taban puan uygulaması kaldırıldı.

TEOG 2014-2015’te olacak mı?
Bu yıl uygulanan çoklu sınav sistemi 2014-2015 öğretim yılı için de geçerli olacak mı? Yoksa seneye tekrar tek sınav sistemine geri mi dönülecek?
-Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, öğrenci başarısını geniş bir zaman dilimine yayarak ölçmek, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak, sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak gibi gerekçelerle 2013-2014 eğitim öğretim yılının başında güncellendi. Sistemin güncellenmesiyle gerçekleştirilen Merkezi Ortak Sınavların ardından birçok öğrenci, öğretmen, veli ve idareci ile görüşmeler yapıldı ve anket uygulandı. Eğitimin tüm paydaşlarıyla yapılan bu görüşmeler ve anketlerde elde edilen sonuçlara göre Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin benimsendiği ve sistemin devam ettirilmesi yönünde eğilimin olduğu görüldü. Eğitimin tüm paydaşları nezdinde kabul gören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması düşünülmüyor. Ancak eğitim, doğası gereği değişimi ve sürekli gelişimi içinde barındırıyor. Günümüz dünyasında eğitim paradigmalarındaki değişimler dikkate alınarak ilerleyen dönemlerde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde sistemin uygulanışı ve pratiği ile ilgili güncellemeler yapılabilir.
Önümüzdeki öğretim 
döneminde 7’nci sınıflar bu sisteme dahil olacak mı?
-Hâlihazırda 7’nci sınıfların yıl sonu başarı puanı TEOG sistemine zaten dâhil. 7’nci sınıfta ortak sınavların yapılıp yapılmayacağı ise Bakanlığın 7’nci sınıflarda ortak sınav yapma yönünde şuan için vermiş olduğu bir kararı bulunmuyor.
Kızım 6’ya geçti. Hangi sınıflarda TEOG sınavlarına girecek? 
-Ortak sınavlar sadece 8’inci sınıfta yapılacak. 6 ve 7’nci sınıflarda ortak sınavların yapılmasına dair Bakanlığın vermiş olduğu bir karar henüz mevcut değil.

Puana göre değil, isteğe göre tercih yapın
Tercih döneminde hem veliler, hem de öğrenciler en doğru kararı vermek için çaba harcıyor. Bir yandan Bakanlık tarafından açıklanan yenilikleri takip eden veliler, diğer yandan okulları araştırarak bu önemli süreci en sağlıklı haliyle tamamlamaya çalışacak. Sınav puanının açıklanmasıyla bu zorlu, heyecanlı tercih süreci başladı. Geçmiş yıllarda öğrencinin puanı, yüzdelik dilimi ve Türkiye geneli başarı sırasına göre tercih listesi oluşturulurken bu yıl puan bilgisi önemli. 4 Temmuz’da ise okulların kontenjan bilgileri yayınlanacak ama taban puanları açıklanmayacak. Puanlar, tercih sıralaması için önemli. Fakat sadece sayısal verilere göre tercih yapmak yanlış bir yol olur. Bu durumda velilere tavsiyemiz öncelikle öğrencinin yetenek ve isteklerine uygun olan okulları seçmeleri ve en istediği okuldan aşağıya doğru bir sıralama yapmalarıdır. Zaten okul puanını belirleyen de budur.

İstenilen ortaokulda tercihler onaylatılabilecek
Puan hesaplamasının nasıl yapılacağını lütfen açıklar mısınız?
-6,7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanının yüzde 30 ile ortak sınavların yüzde 70’inin ortalamasının alınması ile 
YEP oluşacak.
8. sınıflar karne alıyor. 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu ortalamaları belli. Kasım TEOG sonucu belli. Nisan TEOG sonucu belli. Sonuç olarak sıralama ve yüzdelik dilim değerleri belli. Neden 14 Haziran itibariyle belli olan sonuç, 23 gün sonra açıklanacak? Üniversite sınavlarına ilişkin sonuçlar bir haftada açıklanırken, TEOG hesaplamaları neden bu kadar uzun sürüyor? 
- Yerleştirme takvimi, sınavların sonuçlanması, öğrencilerin karnelerini alması, sınav sonuçlarına itiraz vs. gibi izlenmesi gereken yasal ve zorunlu prosedürlerin işletilebilmesini mümkün kılacak şekilde oluşturuluyor. 
İkinci dönem TEOG İngilizce sınav sonucu kardeşimin 0 (sıfır) görünüyor. İtiraz ettik, fakat tedirginiz. Kardeşim açıkta kalırsa bunun hesabını kim verecek?
- İtiraz yönteminin işletilmesi yolu ile Bakanlığa başvurulması ile itirazın gerekleri yerine getirilecek.
Tercihler neden bu kadar geç yapılıyor? Tercihleri geçen yılın puanına göre mi yapacağız? Yüzdelik dilimle geçen yıl yapıyorduk, bu sene yüzdelik dilim ve sıralama olmayacak mı?
-Bunun yanında yüzdelik dilimler bu sene de açıklanacak olup öğrencinin bu sene oluşan Yerleştirmeye Esas Puanı ile tercih işlemi yapılabilecek.
Özel okullara tam burslu girmenin şartları ve 
takvimi nedir?
YEP puanı ile alan özel okullar için 31 Temmuz-08 Ağustos 2014 (Saat 17.00’ye kadar) tercihler alınacak ve 22 Ağustos 2014’te kesin kayıtlar olacak. Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında yer alacak. Özel okullar, bursluluk dâhilindeki pansiyon bilgisini tercih kılavuzunda belirtecekler.
Çocuğumun puanı hiçbir yeri tutmazsa, eve en yakın okula kayıt olacak denilmiş. Bu okul yine Anadolu Lisesi mi olacak, imam hatip mi? İstemiyorsak özel okul için paramız da yoksa mecbur muyuz?
- Herhangi bir okul türü zorunlu tutulmamış aksine öğrencinin istediği okula yerleşmesi için ikamet adresi temel alınarak Anadolu imam hatip liselerine, sosyal bilimler liselerine, Anadolu liselerine, mesleki ve teknik Anadolu liselerine, çok programlı Anadolu liselerine, mesleki ve teknik eğitim merkezlerine, fen liselerine, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre öğrenci alan özel okullara öğrencilerin yerleştirmeleri yapılacak.
Oğlumun TEOG İngilizce sınavının sıfır olduğunu gördük. Aynı gün bu konuda dilekçe verdik. Ama geri dönülmedi.
-Tercih işlemleri yapılmadan önce Bakanlık, kendisine sunulan dilekçeyi inceleyerek başvuru sahibine cevap verecek.
7 Temmuz’da il sıralamaları da verilecek mi? Sıralama verilmezse nasıl tercih yapacağız?
-Yüzdelik dilimler açıklanacak. Rehber öğretmenler yardımı ile ve verilen bu veriler ışığında tercihler yapılabilecek.
3 senenin yılsonu ortalaması ve TEOG sonucumuzun, puanını nasıl öğreneceğiz?
Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan, 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının yüzde 30’u ile 8’inci sınıfta uygulanan ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının yüzde 70’inden oluşacak. 6, 7 ve 8’inci sınıfların yılsonu başarı puanı 300 üzerinden ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanacak.
Oğlum TEOG’dan 411 puan aldı. Birinci tercih bölümüne ülke genelindeki fen liselerini tercih edip, ikinci tercih hanesine sadece fen lisesi yaptığımızda en yakın fen lisesine kesin kayıt yapılma olasılığı var mı?
-İkamet adresi, puan üstünlüğü ve okulların kontenjanı dikkate alınarak yerleştirmeler yapılacak.
Anadolu lisesini kazanıp okurken, 1-2 yıl sonra istendiğinde özel okula geçiş nasıl olacak? Maarif kolejleri arası sınavsız nakil mümkün olabilecek mi? Anadolu liseleri arası nakil nasıl olacak?
-Nakil gidilecek okulun kontenjanı ve öğrencinin puanı dikkate alınarak nakiller daha sonraki yıllarda da gerçekleştirilebilecek.
Öğrencinin puanı çok düşükse akıbeti ne olacak
- Taban puan (201 ) uygulaması kaldırıldığından öğrencinin puanının düşük olması sadece gideceği okulun belirlenmesinde rol oynayacak. Zira öğrenci her hâlükârda bir okula yerleşecek.
Nisan ayındaki sınavdan önce MEB bir yazı ile kaynaştırma öğrencilerinin velilerinin isteğine göre sınava girmeyebileceklerini belirten bir yazı göndermişti okullara ve birçok kaynaştırma öğrencisi de özsaygılarının zedelenmemesi açısından veli isteğiyle bu sınava girmedi. Onların durumu ne olacak?
- Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden genel ilköğretim programını tamamlayanlar ve sınava katılmayanlar, özel eğitim değerlendirme kurulu raporları, engel durumları ve özellikleri, ikamet adresleri ile özel eğitim hizmetleri kurulunca belirlenen kriterler dikkate alınarak öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme işlemleri özel eğitim kurumları yönetmeliği esas ve usullerine göre yapılacak.  
Özel okullarda şişirilmiş notlar aynı yanlış yapan öğrencilerde 5-10 puan arasında farka neden oluyor(yılsonu notları hesaplanırken)yazılı soruları kolaylık ve zorluk bakımından okuldan okula değişiyor, bu haksızlık değil mi?
-Ortak sınavlar öğretmenlerimizin yaptığı sınavların sadece daha denetimli olarak merkezden yapılmasından ibarettir. Bu nedenle öğretmenlerimizin yaptığı sınavlar sonucu oluşacak puanlar ile merkezden yapılacak sınavları ayrı tutmak ve önceden de var olan okullar arası farklılıkları dikkate almamak mümkün değil.
TEOG 1.sınava ve 1.mazeret sınavına giren çocuklar arasında esas sınava girenler aleyhine puan adaletsizliği olduğu malum. Bu puan eşitsizliği tercihler başlamadan giderilecek mi? Yoksa geçen seneki SBS gibi 1.5 sene sonra mı (erken!) adalet tecelli edecek? Zaten devlet okulunda 1 puan için dahi mücadele eden çocuk özel okuldaki çocuğun hazır tam puanıyla mücadele ediyor.
- Mazeret sınavları, ortak sınavlara çeşitli makul gerekçelerle giremeyen öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için getirilmiş yeni bir uygulama. Mazeret sınavları ile ortak sınavlar birbirinden bağımsız iki ayrı sınav olarak düzenlenmiş ve bu sınavların uygulanması, değerlendirilmesi ve iptal olan sorularla ilgili uygulanacak prosedür sene başında yayınlanan sınav kılavuzu ve yönergesinde detaylı olarak açıklandı. İptal olan sorulara ilişkin hüküm bu kılavuz ve yönergeye uygun bir şekilde verilmiştir.
B grubunda kaç tercih yapılacak?
-Çocukların okul türü itibariyle bir dayatma ile karşı karşıya kalmamaları için en az dört tercih yapmalarını ve bu tercihlerini sıralamalarını istiyor bakanlık. 
Tercihlerin yaz aylarında yapılacağı göz önünde bulundurulursa birçok ailenin tatilde olacağı kuvvetle muhtemeldir. Ailelerin yerleştirme tercihlerini kendi okullarında yapmaları gibi bir zorunluluk var mı?
-Öncelikle bu konuda veliler ve öğrenciler müsterih olsun. Tercih işlemleri internet üzerinden gerçekleştirileceğinden bu konunun aileler üzerinde sorun oluşturacağını Bakanlık öngörmüyor. Ancak internete erişim imkânı olmayan öğrenciler ya da veliler il, ilçe, okul gibi herhangi bir sınırlama olmaksızın istedikleri bir ortaokul müdürlüğünden yerleştirme tercihlerini yapabileceklerdir. Velilerimizin ve öğrencilerimizin tercihlerini herhangi bir sorun yaşamadan kolaylıkla tamamlayabileceklerdir.
Tercihler sonunda kalan boş kontenjanlar nasıl doldurulacak?
- Hazırlık veya 9. sınıfa kesin kayıt yaptırmış öğrenciler açık kontenjan bulunması halinde kontenjan açığı bulunan okula nakil talebinde bulunacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlayacak nakil süreci Eylül ayı boyunca taban puanına bakılmaksızın puan üstünlüğü esas alınarak devam edecek.
Sınava girmeyen engelli öğrenciler nasıl yerleştirilecek?
- Öncelikle dezavantajlı özel eğitim öğrencilerinin eğitimlerini sorunsuz devam etmeleri adına sağladığımız kolaylıkları yerleştirme işlemlerinde de devam ettireceğiz. Genel ilköğretimi tamamlayan ve sınava katılmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, raporu, engel durumu ve öğrencinin ikamet ettiği yer dikkate alınarak Anadolu Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerine komisyonlar aracılığıyla kontenjanlar doğrultusunda yerleştirilecek.
Öğrenciler merak ettikleri soruların cevaplarını nereden öğrenecek?
- Dileyen herkes, Bakanlığın internet sitesinden ve oges.meb.gov.tr adresinden ulaşabileceklerdir.

Öğrenciler, hem koleji hem de devlet okulunu kazanabilir
Millî Eğitim Bakanlığı bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde bazı değişiklikler yaptı.

Başarı değerlendirmesini anlık bir performanstan çok sürece yayarak ölçmeyi amaçlayan Bakanlık, öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf başarılarını dikkate alarak bir üst kademeye yerleşmelerini hedefliyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin parçalarından biri olan öğrencilerin 8’inci sınıfta 6 dersten girdikleri yazılılardan bir tanesinin merkezi olarak daha denetimli şekilde yapılmasını amaçlayan Ortak Sınavlar Uygulaması, Kasım ve Nisan ayında yapıldı. Şimdi sırada öğrencilerin bir üst kademeye yerleştirilmesi işlemleri var. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması doğrultusunda yerleştirme işlemlerinde de revizyona gitti. Uzun süreden beri devam eden çalışmaların detaylarını Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerine sorduk. Onlar, Hürriyet okurları için yanıtladı.
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin yerleştirme dönemi bu yıl ilk kez yapılıyor. Adaylar öncelikle okul adlarından oluşan 15 tercihli A grubu listesini, burada bir liseye yerleşemeyenler için okul türlerini içeren 6 tercihli B grubu listesini dolduracak. Hiçbir yere yerleşemeyen adayları ise Bakanlık en yakın yerde boş kontenjanı olan okula yerleştirecek. Velilerin endişesi ise istemediği okula yerleşme ihtimali. 

Tercihler 31 Temmuz-8 Ağustos’ta
Tercihler öğrenci ya da veli tarafından https:e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek. 
Tercihler okul tercih kodlarına göre yapılacak. Öğrenciler A grubu ve okul türlerine göre olacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 tercih alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.
Okul tercih kodlarına göre oluşturulacak A grubu tercih işlemleri, Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http:oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayınlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre öğrenci velisi tarafından 31 Temmuz-08 Ağustos 2014 tarihleri arasında en fazla 15 tercih olmak üzere yapılacak. Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde ise, en az 4 okul türü zorunlu olarak seçilecek.
Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Elektronik ortamda tercihlerin hatasız, eksiksiz olarak e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. Tercih listesinde öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak. Bir nüshası ise imza karşılığı veliye verilecek.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak. Tercih başvurusu bir kez yapılacığı için başvuru işleminden sonra değiştirilmeyecek.
Öğrenci aynı anda hem özel okulu hem de devlet okulunu kazanabilir mi?
Sisteme dahil olan özel okulların tam burslu öğrenci kontenjlarına yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında yapılacak. Bunun dışında özel okullar için tercih listesi oluşturulmayacak, okula bireysel başvuru yapılacak. Bu durumda özel okula kayıt yaptırılsa bile e-okul üzerinde “tercih yapmak istiyorum” seçeneğini işaretlemek en doğrusu. Eğer öğrenci devlet okulları için yaptığı tercih listesinden bir okula yerleştirilirse ve bu okula devam etmek isterlerse özel okuldan kaydını alabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçmiş yıllardaki tercih işlemlerinde ciddi değişiklikler yapıldı. Öğrenci ve veliler tüm bu değişiklikleri iyi anlamalı ve tercihlerini de bunlara göre şekillendirmeli. Geçmiş yıllarda tercih listeleri en fazla 12 okuldan oluşurken bu sene tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak. Tercihleri içeren 15 adet  A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren 6 adet B grubu olmak üzere iki grupta alınacak.

Kontenjan ve yüzdelik dilim açıklanacak
Resmî Fen Liselerine ve Özel Fen Liselerine hazırlık sınıfları bu yıl açılacak mı? 
2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren resmî ve özel tüm Fen Liselerinde hazırlık sınıfı uygulanmayacak.
25 Ağustostan itibaren öğrencilerin her nakil döneminde yer değiştirme hakkı olduğu söyleniyor. Öğrenci nakilleri konusunda bir tahdit getirilecek mi?
Nakil işlemleri Eylül ayı boyunca okulların taban puanları dikkate alınmaksızın puan üstünlüğü esas alınarak okulların kontenjan durumlarına göre haftalık periyotlarla devam edecek. Ekim ayından itibaren yapılacak nakil işlemlerinde ise Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan okul taban puanları esas alınacak.
Öğrenci karasız kalıp herhangi bir dönemde daha düşük puanlı da olsa kaydını aldığı eski resmî okuluna dönebilecek mi?
Nakil işlemleri, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yer alan nakil şartlarına göre yapılacaktır. Bu şartları haiz öğrenciler bu prosedürü işleterek istedikleri okula gidebilecek.
Sıralama ve yüzdelik dilim açıklanmadığı takdirde tercih listesi neye göre yapılacak?
Okulların kontenjanları ve öğrencilerin yüzdelik dilimleri tercih aşamasında yayınlanacak.
B grubundan okul tercihi oluşturulurken ikamet adresi mi baz alınacak?
Öğrenciler, B grubu tür önceliğini içeren tercih başvurularına göre ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirilecektir. Bu yerleştirmede öğrencinin B grubu tercih başvurusundaki önceliğini belirttiği okul türü sırasıyla dikkate alınarak ikametine göre yerleştirme işlemi yapılacak. 
Tercihlerinde yerleşemeyen öğrencilerin durumu ne olacak?
Bu 15 tercihi içinde bir okula yerleşemeyen ya da hiç başvurumu yapmayanlar için ikinci bir aşama söz konusu değil. Bakanlık, toplam öğrenci sayısı içinde çok az bir grubu kapsayacağını düşünüyor. Bu gruptakiler tercih formunda B kategorisinde yar alan okul türlerinden birini seçecek. 
Eylül’den sonra nakil işlemleri nasıl yürüyecek?
Eylül’de nakiller olacak. Ekim ayı itibaryıla yapılacak nakillerde ise EYlül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacak.
Okul üzerinden tercih listesi oluşturduktan sonra herhangi bir ortaokula onaylatmak gerekiyor mu?
Tercihler öğrenci/veli tarafından, https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için; okul müdürlüğü, tercih işlemlerini, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacak (08 Ağustos 2014 saat 17:00’ye kadar).
Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

BUNLARA DİKKAT!
Tercihleri yaparken 4 Temmuz’da http:www.meb.gov.tr adresinden yayınlanan okul listesinden 15 okul seçilebilecek
Bu 15 okul seçiminde il, ilçe, okul türü sınırlaması olmayacak.
Okul seçimi yapılırken veliler temmuz ayını okul incelemesine ayırmalı.
Öğrencilerin mesleki yatkınlığına ve gelecek planlarına uygun tercihler yapılmalı.

Nuran ÇAKMAKÇI / HÜRRİYET


Son Güncelleme: 18.06.2014 16:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.