banner374
15 Aralık 2014 Pazartesi 20:18
500’den fazla okulda Osmanlıca seçmeli olacak
 Akça, Samsun Meşe Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında dini kaynakların bir çoğunun Osmanlı döneminde yazıldığını belirterek, insanların bu bilgilere ulaşabilmesi için Osmanlıca'yı bilmesi gerektiğini söyledi.
      
"Osmanlıca öğrenmek tarihle barışmaktır" diyen Akça, Osmanlıca öğrenmenin tarihle barışmak anlamına geldiğini belirtti.
      
Akça, bu anlamda ÖZDER üyesi bütün özel okullarda Osmanlıca'nın seçilip okutulması için 2015-2016 yılından itibaren bütün okullarda Osmanlıca'yı okutacaklarını dile getirerek, Osmanlıca'nın içinde büyük bir medeniyet barındıran bir dil olduğunu söyledi.
      
Bu büyük medeniyetin mirasçısı olarak 100 yıl öncesinden habersiz bir neslin yetişmesinin doğru olmadığını düşündüklerini anlatan Akça, şöyle konuştu:
"İlimde, sanatta, edebiyatta bizim tarihi birikimimize ulaşmamız lazım. Bu anlamda da Osmanlıca'nın dil olarak öğretilmesi tavsiye kararı bizi çok heyecanlandırmıştır. Önümüzdeki yıl Türkiye genelinde 500'den fazla üye okullarımızda Osmanlıca'yı kendi kurumlarında seçmeli olarak okutacaklardır. Bununla ilgili resmi prosedürü kendi müfredat programını hazırlayarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ileteceğiz. Buradan onaylarını aldıktan sonra da dil olarak okutacağız."
banner182
Son Güncelleme: 15.12.2014 20:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol