banner406
banner396
24 Nisan 2015 Cuma 10:08
9. Öğretmen Sempozyumu: Yeni dönem, yeni öğretmen, yeni nesil
 25-26 Nisan tarihlerinde Küçükçekmece’de bulunan Bilim Koleji’nin konferans salonunda, “Yeni dönem, yeni öğretmen, yeni nesil” başlığıyla 9. Öğretmen Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyum, Anadolu Platformu, Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Öğrenci Birliği, Eğitim-Bir-Sen, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi, Ensar Vakfı ve Bilim Koleji’yle birlikte düzenleniyor.

İşte sempozyumla ilgili yapılan o açıklama:

Ülkemizde son yüzyılda yaşanan, kendisi olmaktan vazgeçen ama bir türlü başkası da olamayan bir milletin hazin modernleşme macerasında sona doğru yaklaşıyoruz. Nihayet yüz yıl sonra Türkiye, savunma psikolojisinden çıkarak istemediği halde kendisine dayatılan değişim sürecine itiraz ediyor ve yeniden kendisi olmak için mücadele veriyor. Milletimiz bir çıkış yolu bulma çabasında ve bu anlamda Türkiye tarihsel bir fırsatın eşiğinde bulunuyor.

Eğitim, gelecek tahayyülü olan tüm devletlerin en çok önem verdikleri konudur. Türkiye’de son yıllarda başta ekonomi olmak üzere, altyapı, sağlık, ulaşım, iletişim, teknoloji ve sanayileşme gibi birçok konuda yaşanan olumlu gelişmelerin aynı paralelde eğitim konusunda da yaşandığını söylemek oldukça zor.

Hiç kuşkusuz ülkemizin en önemli sorunu hala eğitim konusudur ve bunun için atılması gereken köklü ve kalıcı çözüm adımları hep ertelenmiştir. Bunun farkında olan Anadolu Platformu tarihsel kırılma sürecinde eğitim konusuna dikkatleri çekmeye devam ediyor. Değişik illerde ve farklı paydaşlarla bugüne kadar her yıl düzenli olarak toplantılar yaptı, sempozyumlar düzenledi. Bundan önce sekiz Öğretmen Sempozyumu düzenleyerek bu sorunun tartışılmasında ve çözüm yolları aranmasında öncü bir rol üstlendi.

Bu bilinçten hareketle bu yıl da Anadolu Platformu, Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Öğrenci Birliği, Eğitim-Bir-Sen, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi, Ensar Vakfı ve Bilim Koleji’yle birlikte ‘’Yeni Dönem, Yeni Öğretmen, Yeni Nesil’’konulu 9. Öğretmen Sempozyumunu 25-26 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirecektir.

Yarını inşa edecek ve değer eksenli bir eğitim sistemi oluşturmanın ıstırabını duyan, Türkiye’nin değişik illerinden gelen 700 kişiden oluşan gönüllü eğitimcilerimiz, iki gün boyunca İstanbul’da bir araya gelecek ve eğitimde Yeni Türkiye’yi geleceğe taşıyacak yeni dönemi, yeni öğretmen profilini ve yeni nesli konuşacaktır.

Program kapsamında çeşitli üniversitelerde görev yapan ve alanında uzman öğretim üyelerimiz ile eğitim konusunda sözü olan aydınlarımızın ve eğitimcilerimizin katılacağı sempozyum, panel, sunum, forum ve atölye çalışmaları yapılacaktır.

Sempozyuma 25 Nisan Cumartesi günü saat 09:30’da açılış, sinevizyon gösterimi, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in ‘’Eğitimde Sistem Arayışı’’ başlıklı açılış semineri ve selamlama konuşmalarıyla başlanacaktır.

Açılıştan sonra yapılacak olan üç oturumun konu başlıkları aşağıdaki gibidir:

“Yeni Dönem” üst başlığını taşıyan 1. Oturumun moderatörlüğünü MEB Müsteşarı Yusuf Tekin üstleniyor.

Bu oturumda Doç. Dr. Süleyman Doğan “Cumhuriyetten Günümüze Eğitimin Serencamı”,

Prof. Dr. Hasan Ayık “İdeolojik Eğitimden Yeni Paradigmaya Doğru Eğitim”,

Mehmet Irmak “Değişen Türkiye’de Yeni Eğitim” başlıklı sunumlarını yapacaklar.

“Yeni Öğretmen” üst başlıklı 2. Oturumun moderatörü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız.

Bu oturumda Esra Erdoğan Albayrak “Medeniyet Tasavvurunda Öğretmen ve Okulun Yeri”,

Yrd. Doç. Dr. Şeyma Altın “Öğretmenin Yeterliliği”,

Prof. Dr. Muhittin Ataman “Toplumsal Duyarlılık ve Eğitimci” başlıklı sunumları yapacaklar.

‘’Yeni Nesil’’ üst başlıklı 3. Oturumun moderatörü ise Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi.

Bu oturumda Yrd. Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman “Yeni Neslin Dilini Anlama”,

Ahmet Taşkesen “Akademik Başarı Kıskacından Yeni Nesle”,

Menşure Özhazar “Bir Eğitim Modeli Olarak EKE”,

Mehmet Dinç “Yaşam Becerileri Eğitimi” başlıklı sunumları yapacaklar.

Sempozyumun birinci günü “Bireyin ve Toplumun Eğitiminde Barış”, “Geçmişle Geleceği Bir Arada Yaşama Kültürü”, “İmam Hatip Okullarında Nitelik Arayışı”, “Zorunlu Eğitimden Alternatif Modellere” ve “Eğitimde Sivil Toplumun Etkisi ve Görevleri” başlıklı atölye çalışmalarıyla son bulacaktır.

Sempozyumun ikinci gününün ilk programında Prof. Dr. Halil Ekşi’nin ‘’Ahlak ve Erdem Eğitimi’’ başlıklı sunumu yer alıyor.

Daha sonra yapılacak forumda ise;

Hüseyin Özhazar ‘’Yeni Dönemde Eğitime Dair Sözlerimiz’’,

Yrd. Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman ‘’Yeni Dönemde Yeni Nesle Dair Sözlerimiz’’

Gökhan Erenoğlu ‘’Yeni Dönemde Öğretmen Yetiştirmeye Dair Sözlerimiz’’ başlıklı sunumlarını yapacaklar.

YER: BİLİM KOLEJİ KONFERANS SALONU

Ataköy Halkalı Merkez Mah. Lale Şehir Konakları Yanı. Tel: 212-698 24 24

Küçükçekmece / İSTANBUL

Haber 10

Son Güncelleme: 24.04.2015 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 2015-04-24 10:30:27

Öğretmenin huzurunu kacirarak (3 yıl kesintisiz sigorta rotasyon adaylık süreci vs.) Hiçbir şeyi düzeltEmezsiniz bir öğretmen yılda en az 300 öğrenci ile etkileşim halinde buna aileleride ekle gerisini varın hesap edin...öğretmen nekadar mutlu toplumda o kadar ister kabul edin ister etmeyin

Avatar
3 yıl sıgorta zulmu 2015-04-24 19:59:23

eş durumunda 3 yıl sıgorta sartını getırmeye calısanlarla en az 3 cocuk yapın dıyenler aynı kısıler 3 yıl eslerı bırbırınden ayrı tutup nasıl cocuk yaptırmayı planlıyor bu zıhnıyet acıklasınlar 3 yıl sıgorta sartı aıle butunlugune vurulmus bı darbedır bu zulum kabul edılemez bunun ıcın tum ogretmenler bırlesıp bıseyler yapmalıdır