banner406
banner396
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:44
Açık Öğretim Lisesi ders seçimi işlemleri Cuma günü sona erecek
 Ortaöğrenimine Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde devam eden öğrenciler için AÖL ders seçimi dönemi başladı. Açık Öğretim Lisesi III. Dönem kayıt yenileme işlemlerinin de başladığı 26 Nisan 2016 Salı günü başlayan AÖL ders seçimi işlemleri, yine kayıt yenileme işleminde olduğu gibi 5 Mayıs 2016 Perşembe günü saat  
18.00'da sona erecek. AÖL ders seçimi yapacak olanların merak ettiği sorulara haberimizde yanıt vermeye ve kafalardaki soru işaretlerini gidermeye çalıştı.

III. DÖNEM AÖL KAYIT YENİLEME ZAMANINI KAÇIRMAYIN

Açık Öğretim Lisesi için III. dönem kayıt yenileme işlemleri başladı. Ortaöğrenimine devam eden öğrencilerin bu devamlılığı sağlayabilmek adına öncelikle kayıt yenileme işlemlerini 5 Mayıs saat 18.00'a kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor. Peki kayıt yenileme için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle 18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Kayıt yenileme işlemi ders seçme işlemi ile aynı süre zarfında gerçekleştirilir ve her iki işlemi yapmak zorunludur. Bu işlemleri gerçekleştirmeyen adaylar III. dönem sınavlarına giremez

KAYIT YENİLEME ÜCRETİNİ ÖDEMEYİ UNUTMAYIN

Açık Öğretim Lisesi'ne devam edecek öğrenciler, her yıl belirtilen Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ödemek zorundadır. Bu yıl 35 TL olan kayıt yenileme ücretinin 30 TL'sini adaylar T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası'nın şubelerine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırıp, dekontu muhafaza etmek durumundadır. Kalan 5 TL'yi ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir. Yapılan bu ödemeler sistemde görünecektir. Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ve donuk olanların kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı II. Döneminden  

itibaren Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılmaya başlanmıştır. Kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılan öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, diploma veya resmi yazı vb. almak için müracaat ettiklerinde kendilerinden 5TL Kayıt Yenileme katılım bedeli alınacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

AÖL ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif vey donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitemesini bekleyecekler. Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır.

DERS SEÇME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Açık Öğretim Lisesi için gerekli ödemeleri yapan öğrencilerin durumu sistemde 'Aktif' hale geldiğinde öğrenciler sisteme girerek hangi derslerden sınava gireceklerini seçebilirler. Burada yapılan seçimlerin sorumluluğu tamamen öğrenciye aittir.

KAYIT YENİLEME ÜCRETLERİ KİMLERDEN ALINMAZ?

1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olanların eş ve çocukları ile aynı mücadelede gazi olanların eş ve çocukları;
b) Terörle mücadelede görevini yaparken şehit düşenlerin eş ve çocukları ile aynı mücadelede gazi olanların eş ve çocukları;
c) Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklal Madalyası verilmiş olanlar,
d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden, durumlarını belgelendirmek şartıyla Yeni Kayıt, Kayıt Yenileme ücreti alınmayacaktır.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine "aslı gibidir" ibaresi yazılarak öğrenci dosyasına konulacaktır. Bu belgeler, istenildiğinde Açık Öğretim Lisesine gönderilmek üzere öğrencinin dosyasında muhafaza edilecektir.

Şehit ve gazilerimizin eş ve çocukları, evlendikleri takdirde "Katılım Bedeli" ödemek zorundadırlar. Ayrıca Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Katılım Bedeli, her yıl Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu hesaplarına ayrı ayrı yatırılır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.