banner406
banner396
12 Temmuz 2016 Salı 15:05
Adalet Meslek Lisesine 'ELEKTRİKÇİ' Müdür
 Yanılmışım. Milli eğitimde adil davranılması, hak ve hukukunun gözetilmesi, sosyal barışın sağlanması için bakanların değil zihniyetin değişmesi gerekiyor.
Son müdür mülakatında verilen puanlarda vali ve il milli eğitim müdürünün önlerine konan listeyi onaylayarak “noter” görevi yaptıklarına bir kez daha tanık oldum.

Mülakatlarda verilen puanların sorumlusu herkes tarafından bilinirken aynı isimlerde ısrar edilerek haksızlığa prim verilmesini yakından gördüm.

Okullarda sosyal barışın bozulmasına, kuruma olan güvenin yitirilmesine neden olan kişilerin görev dağılım değişikliğini yapmak bu kadar zor mu?

Değiştirmek için daha kaç kişinin mağdur olması, kurumun yıpratan yargı kararının gelmesi beklenecek?

KAYRILAN TORPİLLİ MÜDÜRLER

Müdür görevlendirmelerinin performans, deneyim, liyakat değil de sendika rozeti, dini ve dünya görüşü dikkate alınarak yapılması torpil ve adam kayırma iddialarını da beraberinde getiriyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. Geçtiğimiz günlerde yapılan mülakat puanlarına ve kimlerin kayırılarak hangi okullara müdür atandıklarına bakmak yeterli.

Körfez Yavuz Selim İlköğretim Okulu müdürü iken 2014’te Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürü olarak görevlendirilen Murat Şendoğan’a 98 puan verilerek Körfez Petkim Ortaokul Müdürü yapıldı.

Sosyal Bilgiler öğretmeni olan Şendoğan’ın liseye müdür olamayacağını milli eğitim geç de olsa anladı ve olması gereken yere gönderdi.

Bir başka kayrılan, kollanan isim Mehmet Aktaş. Zonguldak’ta endüstri meslek lisesi müdürü iken Türk Eğitim Sen üyesi olan, Kartepe Fevziye Tezcan Endüstri MTAL makine öğretmenliğine atanmasının ardından Eğitim Bir Sen’e geçen Mehmet hocanın ataması kendisi içinde sürpriz oldu.

Mülakatta 97.2 puan verilen Mehmet hoca, belli ki sendika değiştirdiği için Kocaeli’nin en popüler okulu İzmit Endüstri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine müdür yapılarak ödüllendirildi!

Mehmet Aktaş’ın ataması, bir yıldır müdür vekili olarak görev yaptığı okula asaleten atanmayı bekleyen İbrahim Demirtaş’ın branşı olmayan, okutacak dersi bulunmayan Yıldırım Adalet MTAL müdürlüğüne gönderilmesi de sürpriz oldu.

93.4 puan verilen İbrahim hocayı tanımam ama herkes meslek lisesinde başarılı olmasına rağmen başka lisede görevlendirilerek haksızlık edildiğini, koltuğuna oturacağı İbrahim Yıldırım’ın mağdur edildiğini konuşuyor.

ADALET LİSESİNE ‘ELEKTRİKÇİ ‘

 MEB İkinci İl Dışı Yer Değiştirmeyi Yapmayacak! Neden Mi?
Gelelim asıl konumuz; Adalet Anadolu Meslek Lisesi ve değen müdürlerine. Yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğü müdürlük görevini başarı ile yürüten İbrahim Yıldırım’ı övecek değilim.

İbrahim hocanın başarısını, okulu ve öğrencileri için özverili çalışmasını, performansını, liyakatını milli eğitim müdüründen öğrencilerinin staj yaptığı adliyedeki savcılar, hakimler, avukatlar dahil cümle alem biliyor.Türk eğitim Sen’den istifa ederek Eğitim Bir Sen’e geçen Mehmet Aktaş’ı ödüllendirmek için Yıldırım MTAL müdürlüğüne gönderilen İbrahim Demirtaş’ı eleştirecek de değilim.

Ama yönetmeliğin 5-c maddesinde, “Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibariyle öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak, görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutacağı ders bulunmak” yazısını okurlarla paylaşmak benim görevim.

Elektrik öğretmeni İbrahim Demirtaş’ın meslek öğretmeni olması nedeniyle artı 5 puan verilerek aylık karşılığı okutacağı dersi olmayan bir liseye müdür yapılmasını yazmazsam okura saygısızlık ederim.

Elektrikten başka derse girme şansı olmayan İbrahim Demirtaş’ın 66 saat adalet, 42 saat matematik, 42 saat edebiyat, 24 saat ingilizce, 22 saat büro yönetimi, 21’er saat coğrafya ve beden eğitimi 15’er saat tarih, bilişim teknolojisi ve din kültür ahlak bilgisi, 8’er saat kimya, fizik ve felsefe, 2’şer saat görsel tasarım ve sağlık bilgisi dersi olan Adalet Anadolu Meslek Lisesinde hangi derse gireceğini sormazsam, sorgulamazsam yanlış yaparım.

Biliyorum Mehmet Altaş’ı ödüllendirmek için İbrahim Demirtaş’ı Adalet MTAL’ne gönderenler çıkıp, “İbrahim hoca norm’da olmasa da programa haftada bir saat mesleki gelişim dersi koyar ve aylık karşılığı okutacak kuralını yerine getirmiş olur” diyebilir.

Yapmayın Allah aşkına! Böyle ciddi, etik, vicdani ve hukuki bir konuyu hafife alamayın.

Hataları, torpilleri, adam kayırmaları normal göstermek için “Ben yaptım oldu” diyerek sıradan bir atama gibi düşünmeyin.

Yanlışı, “minareyi çalan kılıfına uydurur” örneği ile savunamaya kalkmayın. Endüstri meslek liselerinde elektrik öğretmenliği yapan, atölyelerde çalışan, asıl yeri İzmit Endüstri MTAL olması gereken İbrahim Demirtaş hocama haksızlık ettiğinizi görün.

Körfez Orhangazi Anadolu Lisesine müdür olan İbrahim Yıldırım hocam okul değişikliği ile bir şey kaybetmedi aksine çok şey kazandı.

Ama Yıldırım Adalet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri çok şey kaybetti, bundan sonra da kaybetmeye devam edecek. Benden söylemesi.

************************

Galip ATAMAN / Belirtiyorum.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALP-EREN 2016-07-12 17:00:35

mesleki gelişim dersine girebilir.

Avatar
Veli Kasap 2016-07-12 22:17:29

bi̇r saat derse gi̇rebi̇li̇r di̇ye o okula müdür olarak atayip bi̇r de i̇lave 5 puan vermek doğruysa di̇ğer i̇ller ni̇ye yapmadi bi̇rtek kocaeli̇ i̇li̇ mi̇ doğru yapiyor..