banner406
banner396
11 Eylül 2015 Cuma 13:37
ANADOLU LİSELERİNDEN TEMEL LİSELERE “GÖÇ”

 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk zili bayram sonrası 28 Eylül’de çalacak.

 

Kocaeli’de yaklaşık 340 bin öğrenci ve 17 bin 500 öğretmen ders başı yapacak.

PKK’lı teröristlerin karakol basıp, yol kesip, son 52 günde 115 asker ve polisimizi şehit ettiği Doğu ve Güneydoğu’da okullar ne olacak?

 

HDP’li başkanların görev yaptığı, milletvekillerinin TBMM’de temsil edildiği bu illerde okullar açılacak mı?

Okullar açılsa bile kendisini yeterince güvende hissedemeyen öğretmenler derse girecek mi?

 

PKK teröristleri; Sokaklarda eylem yapan,  polis ve askere taş atan öğrencilerin okula gitmelerine, derslere girmelerine izin verecek mi?

Güvenliğimizi korumakla görevli polisin ve askerin yeterince güvencede olmadığı bu bölgelerde okulları kim koruyacak, on binlerce öğretmenin güvenliğini kim sağlayacak?

 

Polis ve asker şehit haberleriyle kahrolduğumuz, üzüldüğümüz yetmezmiş gibi okulların açılacağı 28 Eylül’den sonra “şehit öğretmen” haberleri de mi duymaya başlayacağız?

Türkiye’nin büyük bölümünden şehit haberleri gelirken, kan ve göz yaşı sel olup akarken, baba ocaklarına ateş düşerken, ana yürekleri evlat acısıyla yanıp tutuşurken Kocaelililer olarak şanslıyız.

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in aldığı önlemler sayesinde öğretmenler ve öğrenciler korkusuzca, güven ortamında okullarına gidecek, derslerine girecek.

İlk, orta ve liselerde tablo bu iken toplumsal olayların piminin çekildiği, eylemlerin odak noktası olduğu üniversitelerin açılmasıyla birlikte yaşanacakları düşünmek bile istemiyorum!

 

ÖZEL TEMEL LİSELER

1 Kasım seçim sonuçlarını etkilemek için belli çevrelerce bilinçli olarak yaratılan “terör” demokrasiyi, özgürlükleri, ekonomiyi doğrudan etkiliyor.

28 Eylül’de okulların açılmasıyla, eğitimde yaşanacak belirsizlik, kararsızlık, haksız uygulamalar öğrenci ve velilerini “terör” kadar olmasa da karamsarlığa itecek.

 

En çok da lise ve üniversiteye girişte sistem değişikliği yapmadan Fethullah Gülen Cemaati ve Hizmet Hareketini cezalandırmak amacıyla kapatılan dershanelerde TEOG ve LYS’ye hazırlanan öğrenciler mağdur olacak.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin umudu, dershaneler 1 Eylül’de kapatıldı.

  

Türkiye genelinde 1.463 dershaneden 32’si Kocaeli’de olmak üzere 1.221’i “Özel Temel Lise”ye dönüştü.

Aralarında üniversitelere öğrenci yetiştiren Gümüş, Final, Kültür, Uğur, Sınav, Kavram gibi köklü ve başarılı dershaneler 1 Eylül’den sonra faaliyetlerine “Özel Temel Lise” olarak devam ediyor.

 

Bakanlığın dönüşüm onayı vermediği çoğu cemaata yakın olarak bilinen dershaneler ise kapısına kilit vurdu.

7 ay önce bugünlerde 8 Mart’ta, bugün gelinen noktaya dikkat çekmiş, özel temel liselerin “Hem okul hem dershane” eğitimi vereceğini yazmıştım.

 

Milli eğitim bakanlığı açıklamalarına, müfredat ve ders saatlerine baktığımızda “Özel Temel Liseler” diploma vermenin ötesinde öğrencileri üniversiteye hazırlayacak.

Haftanın 3 günü müfredata yönelik dersler anlatılacak, 2 günü üniversite sınavına hazırlık kursları verilecek.

Sonuç; “Özel Temel Lise”de okuyacak öğrenciler hem lise öğrenimi görecek hem üniversite sınavlarına dershane sistemiyle hazırlanacak.

 

ANADOLU LİSELERİ BOŞALIYOR

Dershanelerin kapatılması, merdiven altı kurs ücretlerinin uçuk ve astronomik olması, kursa dönüşen dershanelerin sadece 3 alanda kurs açılmasına izin verilmesi, Anadolu liselerinde üniversiteye hazırlık kurslarının yeterli olmaması nedeniyle öğrenciler de velileri de çaresiz, şaşkın, kararsız.

 

Çocuklarını iyi bir üniversitede okuyabilecek puanı aldıracak lise arayışına giren veliler, “Özel Temel Liselere” can simidi gibi yapıştı.

 

Anadolu liselerine yüksek puanla giren öğrenciler de mezuniyet sonrası istihdam yaratacak üniversitelere girmenin adresinin “Özel Temel Liselere” olduğunu görmüş olacaklar ki 3 yıl okudukları devlet okullarından, öğretmenlerinden, arkadaşlarından ayrılmaya başladı.

 

Yıllardır yazmaktan kalemimde mürekkep, söylemekten dilimde tüy bitiren nitelikli lise dediğimiz “marka lise” Kocaeli’de açılmadığı için temel liselere yalnız Anadolu Liselerinden değil fen liselerinden de geçişler devam ediyor.

 

Son günlerde yaşananlar, önceki yıllarda müdürlerinin çok övündüğü, havalarından ve tafralarından yanlarından geçilmediği Anadolu Liselerinin başarısının sun’i olduğunu ortaya koydu.

Şampiyon öğrenciler yetiştirmekle övünen devlet okullarındaki başarının sahiplerinin okullardan çok üniversite sınavlarına hazırlayan dershaneler olduğu görüldü.

 

2 BİN 310 ÖĞRENCİ NAKİL İSTEDİ

Devlet okullarındaki eğitim sisteminin sınav kazandırmak yerine ezbere dayalı olduğunu öğrenciler de biliyor.

Üniversite sınavlarında özel okul öğrencileriyle yarışa girebilmek için kapatılan dershanelerin faydalarını velileri de kabul ediyor.

 

Anadolu Liselerinde, dershaneler olmadan, takviye kurs almadan üniversiteye hazırlanılamayacağını, beklenen puanın alamayacağını gören öğrenciler ve velileri soluğu dershanelerden dönüşen, dershane eğitimi verecek olan “Özel Temel Liseler”de aldı.

 

Bugüne kadar devlet liselerinden “Özel Temel Liseler”e nakil için başvuran öğrenci sayısı 2 bin 310’u buldu.

Bu sayının önümüzdeki günlerde artacağı, 3 bini geçeceği tahmin ediliyor.

 

Çoğunluğu, ilk kez üniversite sınavlarına girecek 12. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu “Özel Temel Liselere” nakil alan öğrencilerin sayısı yadsınamayacak kadar fazla.

Özel okulların, kamuoyunda “başarılı lise” imajı yaratmak için devlet liselerindeki sayıları 3-5’i geçmeyen çalışkan öğrencileri ücretsiz okutmak vaadiyle aldıklarını biliyorduk.

 

Ama bu sefer ki farklı bir şey. Bazı Anadolu Liselerini boşaltacak kadar öğrencilerin “Özel Temel Liseler”e nakil alarak gitmesi düşündürücü.

Hangi okuldan kaç öğrencinin hangi “Özel Temel Lise”ye gittiği tam olarak bilinmiyor.

 

Ama “Özel Temel Lise”ye nakil alarak ayrılan öğrencilerin okuduğu okullar arasında Anadolu Öğretmen Lisesi iken fen lisesine dönüştürülen Muammer Dereli, Şehit Özcak Kan, Gölcük Fen Liseleri 12. sınıf öğrencileri var. Sayıları öyle 5-10 değil.

 

LYS devlet liseleri sıralamasında ilk sırayı almasıyla övündüğümüz, guru duyduğumuz Kocaeli Anadolu Lisesi dahil tüm Anadolu Liseleri var.

Sayıları mı? 24 Kasım Anadolu Lisesinden 150, Atılım Anadolu Lisesinden 100, Cahit Elginkan Anadolu Lisesinden 60, Kocaeli Anadolu Lisesinden 50, Muammer Dereli Fen Lisesinden 30, Şehit Özcan Kan Fen Lisesinden 25, Gölcük fen Lisesinden 20, diğer Anadolu liselerinden 25 ile 100 arası çoğu 12. sınıfta okuyan bugün itibariyle 2 bin 310 öğrenci nakil alarak “Özel Temel Lise”ye ön kayıt yaptırdı.

 

Devlet liselerinden nakil alanların adresleri, gittikleri liselerse çoğunlukla Final,

Uğur, Gümüş, Kültür Özel Temel Liseler.

 

Üniversite sınavlarına hazırlanmak, üniversiteye girişte yüksek puan alabilmek için işi şansa bırakmak istemeyen öğrencilerin devlet liselerinden dershane eğitimi verecek “Özel Temel Lise”ye geçmekte hani haksız da değiller.

 

Devlet liselerinde derslerin bayram sonrası 28 Eylül’de başlaması açıklanırken verecek “Özel Temel Liselerde” bugünlerde üniversite hazırlık kursları veriliyor olması öğrencilerin nakil almakla ne kadar isabetli davrandıklarını gösteriyor.

 

Kaldı ki, öğrenci velilerinin ödeyeceği özel okul ücretinin 3 bin 220 lirasını milli eğitim bakanlığı “Eğitim ve Öğretim Desteği” adı altında öğrenci adına kayıt yaptırdığı “Özel Temel Liseye” ödeyecek.

Dershanelerin kapatılması sonrası ortaya çıkan boşluğu dolduran  “Özel Temel Liseler” uygulamadan memnun.

 

Bakanlığın verdiği kontenjanları devlet liselerinden nakillerle dolduran “Özel Temel Lise” yöneticileri nakil yoluyla kazandıkları Anadolu liselerinin başarılı öğrencilerine üniversite kazandıracak eğitim vererek dershanelerin kapatılmasını arattırmayacakları için mutlular.

 

Anadolu liselerine aldıkları yüksek puanlarla yıllar önce kayıt yaptıran öğrenciler de üniversiteye “Özel Temel Lise”de hazırlanacaklarından sevinçliler.

Dershanelerin kapatılması, Özel Temel Liselerin dershane gibi eğitim verecek olması, her geçen gün yara alan eğitim sisteminin toplumdaki eşitsizliği daha da derinleştiriyor.

 

Milli eğitim yöneticileri bu tabloyu görüp, gerekli önlemleri almaz ise gelecek yıllarda Özel Temel Liselere nakiller artarken güven yitiren devlet liselerinde öğrenci kalmayacağından boşalacak.

Galip ATAMAN / Mavi Kocaeli
Son Güncelleme: 11.09.2015 13:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan 2015-09-11 15:53:18

dershaneleri kapatınca eşitsizlik ortadan kalkacaktı. velinin cebi rahatlayacaktı. şimdi veli özel okula para ödeyecek. dersaneye 1000 lira veriyordum. özel okul olunca %50 + 1000 lira indirimli olarak 3.000 lira ödedim. cebim bayağı rahatladı.

Avatar
Ümit Karakuş 2015-09-11 14:39:11

Yazı bu eşitsizlik tablosunu eleştirmekten çok özel okulların reklamını yapma amacını tasiyor

Avatar
faruk gürcan 2015-09-11 17:45:29

bu uygulama yurt capinsa isim yapmis okullardan ogrenci kaybina ve oradaki ogretmenlerin norm fazlasi olmasina neden olmustur

Avatar
öğr 2015-09-11 18:55:47

temel liselerde zaman kaybı yok sebebi beden.eğ.,müzik,resim gibi derslerin olmaması 12. sınıf öğrencisi bu derslere vakit ayırmak istemiyor anadolu liseleri bu hakkı tanıdığında kaçışta azalacaktır.