banner406
banner396
24 Temmuz 2015 Cuma 11:15
Anayasa Mahkemesinin Dershane İlişkin Kararı Ne Anlama Geliyor?

 Özel öğretim kurumlarına ilişkin usûl ve esasları düzenleyen 5580 sayılı “Özel Öğretim Kurumları Kanunu”nda 6528 sayılı Kanunla yapılan değişiklikler ile bu değişikliklere ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararları ve Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümeme kuralı çerçevesinde memurunyeri.com olarak konuyu değerlendirdiğimizde şu sonuçlara ulaşılmaktadır:

1- Dershaneler “özel öğretim kurumu” olarak kabul edilmeyecek.

Dershaneler "kurum" olarak kabul edilmeyeceğinden ve kurum olarak öğretim yapılabilmesi için kurum açma izni alınması gerekeceğinden, bir yasal düzenleme yapılmadan dershane adı altında yeni kurum kurulamayacak.

Düzenlemenin son hali: “Kurum: Okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim okulları ile çeşitli kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumlarını,” ifade eder.

“Bir kurumda öğretime başlayabilmek için kurum açma izni alınması zorunludur.”

2- 14 Mart 2014 tarihi itibariyle faal olan dershaneler faaliyetlerine devam edebilecek.

14 Mart 2014 tarihi itibariyle faal olan ve halen kurum olma özelliğini sürdüren dershaneler, faaliyetlerine dershane olarak devam edebilecek.

İptal edilen düzenleme: “Bu maddenin yayımı tarihinde faal olan dershaneler ile bu Kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetleri 1/9/2015 tarihine kadar devam edebilir.”

3- Özel eğitim, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim özel okulları özel okul olarak kabul edilecek.

MEB tarafından dönüşüm programına alınan kurumlardan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar faaliyetleri devam eden ortaöğretim okullarının da okul sayılmasına ilişkin ibare iptal edildi.

Düzenlemenin son hali: “Okul: Özel eğitim, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim özel okulları,” ifade eder.

4- Ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde çeşitli kurslar açılabilecek.

Ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde çeşitli kurslar açılmasına yasak getiren ibare iptal edildi.

Düzenlemenin son hali: “Çeşitli kurslar: kişilerin sosyal, sanatsal, sportif, kültürel ve mesleki alanlarda bilgi, beceri, dil, yetenek ve deneyimlerini geliştirmek, isteklerine göre serbest zamanlarını değerlendirmek amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını,” ifade eder.

5- Öğrencilerin, derslerine çalışmalarına, ödev ve projelerini yapmalarına yardımcı olmak; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütmek üzere öğrenci etüt merkezleri kurulabilecek ve bu merkezlere her yaşta öğrenci devam edebilecek.

Öğrenci etüt eğitim merkezlerine sadece 12 yaş ve altındaki öğrencilerin devam edeceğine ilişkin ibare iptal edildi.

Düzenlemenin son hali: “Öğrenci etüt eğitim merkezi: derslerine çalışmalarına, ödev ve projelerini yapmalarına yardımcı olmak; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütmek üzere kurulan özel öğretim kurumlarını,” ifade eder.

6- Dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olanlar, MEB’in öğretmen kadrolarına atanmayacak.

İptal edilen düzenleme: “Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları hâlinde, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler. Bu fıkraya göre Bakanlıkta istihdam edilenler, ayrıldıkları özel öğretim kurumundan kıdem ve ihbar tazminatı talep edemez.”
Son Güncelleme: 24.07.2015 11:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.