30 Kasım 2017 Perşembe 22:58
Annenin Eğitim Düzeyi Başarıyı Artırıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ileriye dönük eğitim politikalarının geliştirilmesinde kullanılması planlanan ve öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi amacıyla 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla hazırlanan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi'nin verilerinden oluşan ilk raporun sonuçları belli oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yürütülen projenin ilk araştırması ABİDE 2016, geçen yıl nisan ve mayısta 81 il 495 ilçede bin 299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı.

Ögrencilerin zihinsel becerilerinin ortaya konulması ve onların basarılarıyla iliskili ogrenci, ogretmen ve okul ozelliklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan araştırmada, Turkce, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler olmak üzere 4 dersten çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yer aldı.

Araştırmayla, temel eğitimde olan öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri günlük yaşamda kullanma becerileri ile üst düzey zihinsel yeteneklere sahip olma düzeyleri belirlendi.

Araştırmada, her dersten 51 soruya yer verildi. Bunlardan 27'si, pilot uygulamada denenen ve madde istatistikleri ortaya konulmus, ogrencilerin degerlendirilmesinde kullanılan esas sorudan seçildi.

Öğrencilerin 4 dersten yeterlik düzeyi ölçüldü

ABİDE 2016 raporundaki 4 derse ilişkin başarı düzeyleri, 2018 uygulamasında ve daha sonraki periyotlarda referans alınacak. İlerleme ya da gerileme olup olmadığı, 2016 puanıyla karşılaştırılarak yorumlanacak.

Araştırmada, 4 dersten ayrı ayrı temel altı, temel, orta, orta ustu ve ileri olmak üzere 5 yeterlik düzeyi ölçüldü.

Sonuçlar PISA ve TIMSS ile örtüşüyor

ABIDE arastırması kapsamında elde edilen bulgular incelendiginde, genel olarak Turkiye'nin katıldığı uluslararası durum belirleme calısmalarındaki (PISA ve TIMSS) sonuclarla ortustugu goruldü.

Araştırmada, ogrencilerin egitim hedefleri yukseldikce, ABIDE'de degerlendirme yapılan alanlardaki puanlarının da arttıgı sonucuna ulasıldı. Eğitim hedefi, yükseköğrenime (lisans, yüksek lisans, doktora) devam etmek olan öğrencilerin başarılarının, hedefi liseyi bitirmek olan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu görüldü.

TIMSS 2011 ve PISA 2015 uygulamasına katılan Turk ogrencilerin de egitim beklentileri yukseldikce, PISA ve TIMSS puanlarının arttıgı ortaya konulmuştu.

Başarı ile pozitif yönlü ilişkili durumlar

Tum alanlar icin ogrencilerin sosyoekonomik durumları, anne egitim duzeyi, evdeki kitap sayısı, egitim hedefi, okula yonelik tutum ve aile ilgisi gibi ogrenci ozellikleri ile ogrenci basarısı arasında pozitif yonlu iliski bulundu. Aynı durum ogretmenin kıdemi, mevcut okulda calısma suresi, mesleki yeterlik algısı ve mesleki doyum gibi ogretmen ozellikleri icin de gecerli oldu.

Annenin eğitim düzeyi başarıyı artırıyor

ABİDE 2016 raporunda, öğrencilerin annelerinin eğitim düzeyi arttıkça, öğrenci başarısının da yükseldiği görüldü. Annesi üniversite ya da yüksek lisans ve doktora mezunu öğrencilerin akademik başarılarının, diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Aile baskısı başarısızlığa götürüyor

Raporda, ailelerin akademik çalışmalarla ilgili öğrencilere uyguladıkları baskının başarıyı olumsuz, onları desteklemesinin ise olumlu etkilediği sonucuna ulaşıldı. Ailelerin öğrencilere başarı konusunda baskı yapmasının da başarısızlığı getirdiği ortaya çıktı.

Başarıda, ev ödevi için makul süre önemli

Öğrencilerin ev ödevi için ayırdıkları süre arttıkça başarılarının düşme eğilimi gösterdiği sonucuna ulaşılması, araştırmada dikkati çekti.

Ev ödevi için çok fazla zaman ayıran ya da öğretmeni daha fazla ev ödevi veren öğrencilerin başarılarının, buna makul bir süre ayıran ya da öğretmeni makul düzeyde ev ödevi verenlerin başarısından daha düşük olduğu görüldü.

Başarıda öğretmenin kıdemi daha önemli

Raporda, öğretmenlerin aldıkları akademik eğitim düzeyinden ziyade kıdemlerinin, ögrenci basarısında daha etkili oldugu bulgusuna ulaşıldı.

Çalışmada, öğretmenlerin aynı okulda çalışma süreleri arttıkça, öğrencilerin başarılarının yükseldiği sonucu ortaya çıktı. Ayrıca öğretmenlerin, belli bir okulda çalışma süreleri arttıkça buraya bağlılıklarının arttığı, öğrencileri ve okulun özelliklerini daha iyi tanıyabildikleri tespit edildi.

Anahtar Kelimeler:
AnneEğitimöğrenci
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.