banner406
banner396
09 Aralık 2015 Çarşamba 09:59
Bakan AVCI: Veliler Bildirsin Gereğini Yapalım
 Zaten velilerin yerli yersiz şikayetlerinden bunalmış olan eğitim camiası şimdi de Bakan Nabi AVCI’nın bu çıkışı ile şok oldu. Bu üslubu daha çok eski Bakan Ömer DİNÇER döneminde duymuş olan ve o dönemi hatırlamak bile istemeyen, ayrıca Nabi AVCI’nın yapıcı üslubuna alışmış olan eğitim camiası böylesi bir üslupla yine şok oldu. Zira devlet büyüklerinin bu tür üslupları yüzünden veliler okulları çalışamaz hale sokarken, eğitimin de bundan ne denli zar gördüğü bilinmektedir.
Ayrıca bu soruya cevap verirken “zorunlu seçmeli ders yoktur, seçmeli ders var” demiş olması da gerçek durumla örtüşmemektedir.  Zira her öğrencinin üç ders seçmeli ders seçmesi  zorunludur. Öğrencinin ben herhangi bir ders seçmek istemiyorum deme şansı yoktur. Bu durumda kaçınılmaz olarak üç ders zorunlu seçmeli olmaktadır. Oysa eğitim camiasının da arzusu seçmeli derslerin tamamen isteğe bağlı olması, arzu etmeyen öğrencinin hiç seçmeli ders seçmeyebileceği şeklinde düzenleme yapılmasının daha doğru olacağını düşünmektedir.

AA’nın haberine göre TBMM'de bazı muhalefet milletvekillerinin sözlü sorularına cevap veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sadece Kur'an-ı Kerim veya Siyeri Nebi dersleriyle ilgili değil, tüm seçmeli derslerle ilgili olarak okul yöneticilerinin velilere ve öğrencilere farklı gerekçelerle "O dersin öğretmeni yok" veya "O derse yeterince talep yok" diyerek velileri ve öğrencileri yönlendirmeye çalıştıklarının bilgisinin kendilerine de geldiğini söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın, "Seçmeli, zorunlu ders olarak Kuran-ı Kerim ve Hazreti Muhammed, Peygamber Efendimiz'in Hayatı konuları seçmeli oldu. Fakat okullarda 'yeterli sayıda öğrenci yok' diye diğer branşlara beden eğitimi, müzik, resim gibi branşlara başvuran öğrencileri zorunlu olarak bu derslere alıyorlar" şeklindeki eleştirisine cevap veren Bakan Avcı, "zorunlu seçmeli yok, seçmeli dersler var. Evet, Türkiye genelinde bazı okullarımızda, sadece Kur'an-ı Kerim veya Siyeri Nebi dersleriyle ilgili olarak değil, bütün diğer seçmeli derslerle ilgili olarak yöneticilerin kendi tercihlerini velilere ve öğrencilere değişik gerekçelerle, ya 'o dersin öğretmeni yok' veya 'o derse yeterince talep yok' diyerek velilerin ve öğrencilerin tercihlerini yönlendirmeye çalıştıklarına dair bilgiler geliyor. Hemen hemen her dersle ilgili, dediğim gibi, yöneticinin, müdürün, müdür yardımcısının veya konuyla ilgili öğretmen arkadaşların kendi tercihlerini empoze etme yönünde bazı şeyleri olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili uyarılarımızı yapıyoruz" dedi.
 
Herhangi bir derste öğretmen sıkıntısı varsa, o seçmeli dersi seçmek konusunda öğretmen eksiği gerekçe olarak gösterilmesi durumunda velilerin kendilerine başvurmalarını isteyen Bakan Avcı, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne veya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 'ben çocuğumun şu dersi almasını istiyorum, oysa filanca okulda bu dersin öğretmeni olmadığı gerekçesiyle bu ders açılmıyor' veya 'yeterince öğrenci müracaatı olmadığı için bu ders açılmıyor' gibi bize bilgi vermeleri halinde biz bu gerekçelerin sağlıklı olup olmadığını, bazıları da hakikaten doğru olabilir, sağlıklı bir gerekçe mi yoksa yöneticinin kişisel tercihlerinden mi kaynaklandığını araştırıp gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Dolayısıyla, bu konuda bir hassasiyetimiz var ama bu vesileyle bu hassasiyetimizi bir kere daha buradan duyurmuş olalım. Eğer somut olarak 'şu filanca okulda şöyle bir uygulama oldu ve dolayısıyla, çocuğumuz istediği seçmeli dersi değil, okul yönetiminin tavsiye ettiği bir başka dersi seçmek zorunda kaldı kendi isteği hilafına' gibi bir bilgi varsa, o bilgiyi benimle paylaşırsanız ben gereğini araştırır, yaparım" diye konuştu. Anadolu Ajansı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ogretmen 2015-12-09 14:16:49

Iyi de bi ogretmen olarak soyluyorum. Zorla sectirilmesin dersler hakli bu konuda idare ye yakin olan ogretmenin dersi seçiliyor baskiyla hemde

Avatar
veli 2015-12-09 15:05:08

bence velilerin şikayeti nereye kadar çözüm olur ki tüm okullar için iyi bir düzenleme yapmak gerekir

Avatar
ad 2015-12-09 10:25:12

bu daha başlangıç

Avatar
tarafsız 2015-12-09 13:56:42

sayın bakanım çocuklar sadece beden eğitimi seçmek istiyor. sizce tüm sınıflar sadece beden eğitimini seçmesi ne kadar mantıklı. ayrıca bahsettiğimiz çocuklar ortaokul öğrencileri seçim yapmakta ne kadar sağlıklı olurlar bilemiyorum. naçizane fikrim.

Avatar
ALMANCA 2015-12-09 18:15:46

sayın bakanım çocukların ailelerin en çok istedikleri seçmeli derslerin başında almanca geliyor fakat ne hikmetse açık çok az gösteriliyor bu konuda pek çok okul müdürüne güvenimiz sarsılıyor lütfen bu konuya el atılsın şubatta en azından 500 almanca öğretmeni atanmalıdır. böylece hem aileler, öğrenciler hem de biz mağdur olmayız

Avatar
ada aksoy 2015-12-09 18:41:32

velilerde akıl olsa eğitimdeki ciddi sorunları bildirir