banner406
banner396
06 Nisan 2015 Pazartesi 09:43
Boş Kontenjanlar İçin Yeni Yöntem
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Danıştay'ın puan üstünlüğüne göre liselere yapılan nakillerle ilgili yürütmeyi durdurma kararına ilişkin, "Biz itiraz ediyoruz ve diyoruz ki; bazı zorunlu haller var. 'Çocuğun babası asker' diyelim, şimdi 'baban asker olmasaydı tayin olmasaydı' diyecek halimiz yok. Dolayısıyla bu durumda olan çocuklar için biz böyle bir uygulamayı yapıyoruz, yapıyorduk. Danıştay'a savunmamızda bu da var" dedi.

Liselerde ara sınıflarda daha önce taban puana sahip olmayan öğrencinin naklinin yapılamadığını dile getiren Bakan Avcı, bu durumun ailesi tayin olan çocuklar için sorun yarattığını söyledi.

Bu nedenle tedbir için ara sınıflara nakillerde taban puanı şartı aramadıklarını bildiren Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Aynı okuldaki kontenjan için müracaat edenleri puan üstünlüğüne göre alma yöntemine başvurduk. Yani 'taban puana bakmadan puan üstünlüğüne göre alalım' dedik. Bu suistimale müsait bir uygulama mıdır? Evet, müsaittir. Onu da kabul edelim. Bir yerden bir sorunu çözerken bir suistimal kapısını da aralamış gibi oluyor muyuz? Olabilir, çünkü çocuk Eskişehir'de, Çankırı'da, İstanbul'da A semtinde düşük puanla öğrenci alan bir liseye girmiş, B semtinde daha yüksek puanlı bir lisede kontenjan açığı olduğunu duymuş, halbuki geçen sene sınavda orayı tutturamamış ama ara sınıfta buraya geçmek istiyor. Böyle şeyler olur mu? Olur." 

"Danıştay'ın kararına uyuyoruz"

Danıştay'ın puan üstünlüğüne göre liselere yapılan nakillerle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ancak esastan kararın henüz verilmediğini ifade eden Bakan Avcı, "Danıştay'ın kararına uyuyoruz" dedi.

Bunun için e-okul sisteminde gerekli düzenlemeleri yaptıklarını bildiren Bakan Avcı, "25 Mart'tan itibaren nakille gelmek isteyen çocuklarda Danıştay'ın istediği gibi taban puan şartını arıyoruz artık. Eğer bu karar esastan aynı doğrultuda çıkarsa o zaman önümüzdeki yıl nakiller, taban puanı şartı ve müracaat edenlerin arasında puan üstünlüğüne göre yapılacak demektir. Buna uyacağız" diye konuştu.

Nakille yerleşenler müktesep hakkına sahip
Bakan Avcı, daha önce taban puanı şartı aranmadan yapılan nakillerde, çocuklara "seni buraya aldık ama puanın yetmiyordu, eski okuluna döneceksin" denemeyeceğini belirterek, "Çünkü, bu bir müktesep haktır. Zaten ders yılının da sonuna geliyoruz. Bu çocukları mağdur edecek bir karar olmaz. Onlar, okullarına devam edecekler. Ama bundan nakil yaptırmak isteyen öğrenciler gitmek istedikleri okulun taban puanına sahip değillerse o nakil yapılamayacak" dedi.

 "Belki Danıştay farklı bir karar verecek"

"Velisinin tayini sebebiyle gittiği yerde puanına uygun okul yoksa ne yapılacak" sorusuna karşılık da Bakan Avcı, şu açıklamalarda bulundu: "Biz de Danıştay'a onu soruyoruz zaten. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz de ona itiraz ediyoruz ve diyoruz ki; bazı zorunlu haller var. Çocuğun babası asker. Şimdi 'baban asker olmasaydı, tayin olmasaydı' diyecek halimizi yok. Çocuğun babası Konya'da görev yaparken onu almışsın Van'a tayin etmişsin veya Van'da görev yaparken almışsın Eskişehir'e tayin etmişsin. Şimdi çocuk da onunla beraber geliyor. Burada zorunlu bir durum var. Çocuk keyfinden dolayı gelmiyor buraya. Dolayısıyla bu durumda olan çocuklar için biz böyle bir uygulamayı yapıyoruz, yapıyorduk. Danıştay'a savunmamızda bu da var.

Buna rağmen Danıştay, esastan da 'hayır hangi şartlar altında olursa olsun taban puan şartını arayacaksın, taban puanı tutmayan çocukların da nakillerine izin vermeyeceksin' derse, o zaman o çocuklar önümüzdeki dönem muhtemelen tekrar mahkemeye gidecekler. Belki Danıştay o zaman farklı bir karar verecek. Çünkü öyle örnekler de var. Yani bugün bu konuda böyle karar veren bir mahkeme, yarın başka bir konuda, aynı konuda bir farklı şey...Bizim öyle örneklerimiz de var."

"Boş kontenjanlarımızın doldurulması için bir yöntem..."

Açıklamalarının üzerine, "Babası asker olan kızımız geldi Eskişehir'e, Samsun'dan Trabzon'dan da diğer askerlerin kızları geldiler. Toplamda 5 oldular. Sizin de boş 3 yeriniz vardı. 5'inin de taban puanı tutmuyordu. 3 kişilik yer boş mu kalacak'' sorusu yöneltilen Bakan Avcı, ''Evet boş kalacak'' dedi.
''Boş kalacak ve ben de 5 öğrenci olarak dışarıda bekleyeceğim'' denilmesi üzerine de Bakan Avcı, ''Evet. Bizim Danıştay'a yaptığımız itirazlardan bir tanesi de bu. Biz bunu aynı zamanda okullarımızdaki boş kontenjanlarımızın doldurulması için de bir yöntem olarak görüyoruz. Ara sınıflarda boş kontenjan var. Mesela 5 kişilik kontenjan var. Tamam; girişte taban puanı tutmamış ama neticede ona yakın bir puanla o çocuk oraya ara sınıftan geçebilir mi? Bizce geçebilmeliydi. Onun için bu uygulamayı başlatmıştık. Hem atıl kapasiteleri boş kontenjanları değerlendiren, hem de zorunlu çocuk gelmiş ne yapalım şimdi? Ama Danıştay'ın bu kararıyla şu anda o durumdayız" görüşünü dile getirdi.

Maarif Vakfı'nın mevzuatını yeni Meclis görüşecek

Maarif Vakfı'nın kuruluş çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Bakan Avcı, yurtdışında okul açma şartlarının ülkeden ülkeye mevzuat nedeniyle farklılık gösterdiğini anlattı.

Yurtdışında, çok farklı yöntemlerle kurulmuş eğitim kurumlarının bulunduğunu, bazı ülkelerde okul açılmasına izin verilmediğinden Türkçe Eğitim Merkezleri açıldığını dile getiren Bakan Avcı, "Bunlarla ilgili bazı ülkelerde, Gülen örgütünün kurduğu iddia edilen veya kurduğu, işlettiği okullar var. Bunlar zamanında, hatta bizzat Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti temsilcileri, elçilikleri tarafından da o ülke otoritelerine referans verilerek açılmış okullar. Yani bir anlamda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kefaletiyle, tezkiyesiyle açılabilmiş ve faaliyetlerini sürdüren okullar" değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ve başka ülkelere ziyaretlerinde, bu okulların gündeme geldiğini anımsatan Bakan Avcı, "Cumhurbaşkanı da 'benim artık bunlara güvenim kalmadı, bunlar Türkiye'de bunları yaptılar, burada da benzer şeyler olduğuna dair duyumlar varsa onları da paylaşın. Onun için biz kefil değiliz' dedi. 'O zaman ortada bir kurum var, burada öğrenciler var, sürüp gitmekte olan eğitim faaliyeti var. O zaman gelin bunları devralın, Millî Eğitim Bakanlığınız gelsin bunları devralsın, onlar yapsınlar o zaman' diyen otoriteler var. Bütün bu talepleri karşılamak için Millî Eğitim Bakanlığı olarak gidip bunları alabilir miyiz? Alabiliriz" şeklinde konuştu.

Bakan Avcı, Bakanlar Kurulu'nda bu eğitim faaliyetini daha sivil bir yapılanmayla sürdürmenin doğru olacağı kanaatinin uzun uzun tartışıldığını anlattı. Hazırlanan tasarıda da ülkenin durumuna göre, kurulacak Maarif Vakfı'nın şirketler, alt vakıflar kurabilmesine, vakıflarla işbirliği yapabilmesine, eğitim kurumlarıyla veya resmi kurumlarla protokollerle eğitim faaliyetleri yürütülmesine imkan sağlanacağını açıklayan Bakan Avcı, bu dönem Meclis çalışmalarının yoğunluğuna işaret ederek, "Önümüzdeki yasama yılında, ekimde..." dedi.

Vakfın kuruluş, envanter çalışmalarının ülkelerin koşullarına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Avcı, "O çalışmalar da dosyalarda hazırlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde vakıf bu çerçevede faaliyetlerine başlayacak" diye konuştu.

Yardımcı kitap konusunda gerekli işlemleri yapılıyor

Özellikle, "paralel yapıya" ait yayınevlerinin kaynak kitap ve yaprak test pazarındaki payının yüksek olduğunun ve bazı müdür ve öğretmenlerin öğrencileri kaynak kitap almaya zorladığı iddiaları bulunduğunun anımsatılması ve bu konudaki çalışmalarının sorulması üzerine Bakan Avcı, kaynak kitap meselesinin pedagojik olmaktan çok ticari bir konu haline geldiğini söyledi.

Kaynak kitap sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü ifade eden Bakan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Özellikle paralel yapının bu konularda ciddi bir
çaba, örgütlenme içerisinde olduğunu bunun da üstelik çok da yasal olmayan, kılıfına uydurma ihtiyacı bile duymadan mesela bandrolsüz yayınları pazarlayarak yaptıklarına dair duyumlar geliyor bize de. Bunlarla ilgili gerekli soruşturmaları yapıyoruz. Öğretmenlerin veya yöneticilerin sadece belli bir yayın grubuna ilişkin değil herhangi bir şekilde öğrencilerine herhangi bir yayınevinin yardımcı kitaplarını almaya zorladıklarına dair bir duyum aldığımızda gerekli işlemleri yapıyoruz. Bunu daha da sıklaştıracağız. Öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz bu konuda daha fazla uyarıldı."

Öğretmenler kitap tavsiye etme zorunluluğundan kurtulacak

Pedagojik amaçlarla öğretmenleri kitap tavsiye etme zorunluluğundan kurtarmak için de tedbirler aldıklarını anlatan Bakan Avcı, bu kapsamda, 8'inci sınıf öğrencileri için kazanım testleri hazırladıklarını ve takviye kursları düzenlediklerini belirtti.

Takviye kurslarından, 2 milyonun üzerinde öğrencinin yararlandığını ve buralarda 100 binin üzerinde öğretmenin gönüllü düşük ücretlerle çalıştığını dile getiren Bakan Avcı, bu öğretmenlere teşekkür etti.

Buralarda görev alan öğretmenlerin talebi olmamasına rağmen onlara daha fazla ücret vermeyi istediklerini belirten Bakan Avcı, "Bunu yapamıyoruz ama bu kurslara katılan öğretmenlerimizin, hizmet puanlarına, paramız yoksa da onları taltif edecek ve kendi branşlarındaki öğretmenlerle yarıştıkları her ortamda onlar bir puan, bir iki adım önde gidecekler" diye konuştu.

 "Dedelik, diplomalarla erişilebilecek makam değil"
"Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesinin temelini attınız. Bu okulda hangi program uygulanacak? Normal lise mi, imam hatip lisesi mi yoksa meslek lisesi programı mı?" şeklindeki soruya karşılık da Bakan Avcı, buranın bir Alevi lisesi olmadığını, proje okulu olduğunu ve uluslararası bir nitelik kazanmasını da öngördüklerini belirtti.

Özel okul açmak isteyenlerin müfredatını ve derslerini Talim Terbiye Kurulunun incelendiğini ve uygunluğuna karar verdiğini ifade eden Bakan Avcı, bu okulda da ders programının bir tür pilot program olduğunu, devletin asgari müfredatının yanında Alevi ve Bektaşi kültürünün temel değerleri ve usullerinin de okutulacağını söyledi.

"Bu okuldan, cemevlerine dedeler ve babalar yetiştirilecek" denildiğini anlatan Bakan Avcı, "Alevi camiası, kimlerin, hangi vasıfları taşıyanların, hangi niteliklere sahip olmaları halinde dedelik yapabileceğini çok iyi bilirler. Dedelik böyle bir takım seküler, okullardan alınan, diplomalarla erişilebilecek bir makam değildir" dedi.

 "İmam hatip okullarında imam yetiştiriliyor, buradan da dede yetiştirilecek" denildiğini aktaran Bakan Avcı, imam hatip okulunu bitirmiş olmanın imam olmak için yeterliği olmadığını, buralardan mezunların ilahiyat fakültelerine gittiklerini anlattı. "Nasıl imam hatip okulları imam yetiştirmiyorsa burası da dede falan yetiştirecek değil" diyen Bakan Avcı, "Buralarda eğitim gören öğrenciler arasında diğer özellikleri itibarıyla dedelik yapmaya ilgili camianın münasip gördüğü gençler olursa, okullarını bitirdikten sonra, istiyorlarsa ve o cemaat ve camia da kendilerini dede olarak tanıyorsa, dedelik de yapabilirler. Ama biz 'dede yetiştiriyoruz' deme hakkına sahip değiliz" şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 06.04.2015 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.