banner406
banner396
17 Mayıs 2016 Salı 12:55
Bu Ders Tüm Kademelerde Zorunlu Mu Oluyor?

 İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında eğitim sistemimizde örgün eğitimin her kademesinde Bilgisayar bilimlerine yer verilmemesi büyük bir eksiklik. Bu eksiklik uluslararası araştırma sonuçlarına da yansıyor. Daha önce bilgisayar derslerinin ve bilgisayar öğretmenlerinin önemini TBMM’ye taşıyan MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topçu bu kez  bilgisayar bilimleri dersinin tüm eğitim kademelerinde zorunlu olması için kanun teklifi verdi.  Bu kanun teklifi yasalaşırsa tüm eğitim kademelerinde bilgisayar bilimleri dersi zorunlu olacak.Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zuhal Topçu, bilgisayar bilimleri dersinin tüm eğitim kademelerinde zorunlu olması için hazırladığı kanun teklifini, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na sundu. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile; bilgisayar bilimleri öğretiminin ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullarda zorunlu ders olarak okutulması öngörülüyor.

“GELECEĞİMİZ İÇİN ‘BİLGİSAYAR DERSLERİ’ ZORUNLU OLMALI”
Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:
Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 2. maddesinde Türk Milli Eğitiminin genel amaçları arasında, ” Türk milletinin  bütün fertlerini hayata hazırlamak bulunmaktadır. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 13. maddesinde ise “Her derece ve türdeki ders programları ve eğitim metotlarıyla ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirilir.” Ayrıca ” bilgi ve teknoloji üretmek ve kültürümüzü geliştirmekle görevli eğitim kurumları gereğince donatılıp güçlendirilir; bu yöndeki çalışmalar maddi ve manevi bakımından teşvik edilir ve desteklenir” denmiştir.
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında Bilgisayar bilimlerinin opsiyonel değil temel bir beceri olduğu bilinirken, öğrencileri hayata hazırlamak amacıyla geliştirdiğimiz eğitim sistemimizde örgün eğitimin her kademesinde bilişim eğitimine yer verilmemesinin büyük bir eksiklik olduğu görülmektedir.
Günümüzde teknolojinin bilinçli kullanımı ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretimi ülkelerin kalkınması açısından çok önemli hale gelmişken devletimizin de tüm bireylere temel eğitimden bilişim teknolojilerine yönelik bilgi ve becerileri kazandırması, geliştirmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapması son derece önemlidir.
PISA raporunda ise bilgisayar üzerinde problem çözme becerilerinde, Türkiye 44 ülkenin katıldığı değerlendirmede 34. sırada bulunmakta olup OECD ortalamasının yaklaşık 50 puan altındadır.
Raporda ayrıca “okullara sadece teknolojik araç-gereçleri doldurmak yeterli olamamaktadır” denmektedir. Bu değerlendirmeler ışığında ülkemizde üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmuş binlerce bilişim teknolojileri öğretmeni yıllardır bilişim eğitimi verilmesi hasretiyle yetkililere seslerini duyurmaya çalışırken TBMM bu öğretmenlerimizin önünü açarak yetişmiş iş gücümüzü kullanmamız, ülkemizin avantajlı duruma gelmesini sağlayabilir.


Bilgisayar okuryazarlığı, kod okuryazarlığı gibi birçok beceri ilkokuldan itibaren her kademede zorunlu bir ders ile verilerek çocuklara kazandırılmalıdır. Uzmanlarında sıklıkla dile getirdiği gibi kodlama eğitimiyle amaç, bütün çocukları geleceğin ihtiyacı olan bilişim mesleklerine hazırlarken ve yönlendirirken diğer çocuklarımızı da bilgisayar biliminin onlara kazandıracağı problem çözme ve sistematik düşünme gibi yeteneklerle diğer meslek alanlarında da  bu yetenekleri kullanmalarına olanak sağlamak olacaktır. Nasıl ki okuma yazma eğitimini okullarda herkesi yazar yapmak için vermiyorsak bilgisayar bilimi eğitimini de herkesi bilgisayar programcısı yapmak için vermeyeceğiz. Onları çağın gereklerine göre hazırlamak için vermeliyiz.
Sonuç olarak bu kapsamda bilgisayar bilimleri öğretiminin ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullarda okutulan zorunlu dersler arasında yer alması için verdiğimiz bu kanun teklifinin aynı zamanda ülkemizin yüksek teknoloji üretebilmesi ve kalkınabilmesi için de çok önemli olduğunun anlaşılması ile birlikte 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda düzenleme yapılması büyük önem arz etmektedir.


“BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ ATANMALI”
Topçu, Nisan ayında TBMM’de yaptığı konuşmada da Bilgisayar Dersleri’nin önemine dikkat çekmişti. Mecliste CHP’nin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında verdiği önerge konuşulurken söz alan Topçu, Bilgisayar Dersleri’nin önemini vurgulayarak Bilgisayar öğretmenlerinin atanması gerektiğine dikkat çekmişti.

Kaynak: Sözcü/Eğitim
Son Güncelleme: 17.05.2016 13:15
Anahtar Kelimeler:
ZorunluDersBilgisayar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilişimci 2016-05-17 14:32:51

gelecek bilişimde. her kademede zorunlu bilişim eğitimi şart.

Avatar
erkan 2016-05-17 15:02:53

ihşAllah zorunlu olur.

Avatar
ne çekiyor isek 2016-05-17 15:15:46

ne çekiyor isek bilgisay bilenlerden çekiyoruz gençlerde bilgisayar bilmeyen yok ki bilgisayarı nasıl iyi kullanmayı bilmeyen çok bence bilgisayar yerine nasıl bir üst kademeye atlatırızı düşünmek gerek. kodlama dersleri gibi balık vermek yerine tutmayı öğretelim. 3 yaşındaki çocuklarda biliyor bilgisayar bilimlerini

Avatar
bilisim 2016-05-17 18:05:20

Bilgisayari bilmek oyun oynamak sosyal hesep kullanmak degil.. kod yazmayi ogrenen cocuga balik tutmayi ogretmis olacagiz zaten.. bilmeden yorum yapmayin oynadiginiz oyun ya da suan kullandiginiz bu web sayfasi kodlama ile meydana geliyor .. bilgisayarsiz yapay zekasiz gelisim olmaz. Tibbi makinelerde de kodlama var robotlarla ameliyat yapiliyor bunu hangimiz yapabiliyoruz suan ancak ithal ediyor