banner406
banner396
15 Ağustos 2016 Pazartesi 10:42
Çocuğun Okul Olgunluğuna Sahip Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
 Bunu ölçmek için uzmanların yaptığı okul olgunluğu testleri mevcut. Ayrıca çocukların okula başlamaları için bir takım becerilerinin gelişmesi gerekmektedir. Öz Bakım Becerileri Gelişmemiş Mi? Okul olgunluğunda çocukların kazanmış olması gereken becerilerin başında öz bakım gelmektedir. Çocuğun tek başına tuvalete gidebilmesi, hijyenik olarak ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi, düğmelerini yardım almadan kapatabilmesi beklenir. Dil gelişimi, çocuğun kendini ifade edebilmesi ihtiyaçlarını söyleyebilmesi okul olgunluğu için önemli bir kriter. İnce Motor Gelişimi Ne Seviyede? İnce motor kaslarının gelişimi özellikle yazı yazmak konusunda önemlidir. Bu kas gruplarının geliştiğini ise, çocuğun özellikle 1 den 10 kadar rakamları ya da kare, daire, dikdörtgen gibi şekilleri doğru şekilde kopya edebilmesinden anlayabiliriz. Okul olgunluğu olan çocukta belli kavramların gelişmiş olması beklenir. Özellikle büyük-küçük, sağ-sol, uzak- yakın vb. Algılama Gelişimi Ne Durumda? En önemlisi ise bu çocukların algılama gelişimlerinin belirli bir düzeyde olması gerekir. Okula başlayacak çocuklar neden sonuç ilişkisi kurabilmeli, içinde aynı anda 3 tane komut bildiren eylemleri yapabilmelidir. Çantanı bırak, defterini al ve yanıma gel gibi.

Okul öncesi dönemde amaç çocuğa bir şeyleri öğretmekten çok öğrenmeye temel oluşturmaktır. O yüzden bu becerilerin olması gerekmeyebilir. Ama temel düzeyde algılama ve dil becerilerinin gelişmiş olması okul öncesi eğitim için şarttır. Okula başlama 72 aydır. Yani 6 yaşı doldurmak gerekiyor. Daha öncesi çok büyük bir risk. Zaten son yıllarda okula gitme yaşının düşürülmesinin çok ciddi sorunlara yol açtığını deneyimledik. Daha Erken Yaşta Başlarsa Ne Gibi Sorunlar Yaşar? Hep çocuk gelişimi için 0-6 yaşın çok önemli olduğundan bahsederiz. Çocuk bu dönemde zihinsel, bedensel, duygusal gelişiminin çok önemli bir kısmını tamamlıyor ve bir diğer aşamaya okul dönemine geçiyor. Bu dönemde çocuğu alıp okula vermek çocuğun gelişimini yarım bırakıyor. Bu durum okulda karşımıza genellikle uyum sorunları olarak çıkıyor. Çocuğun daha ince motor becerileri tamamlanmamışken eline bir kalem tutuşturup yazı yazmasını bekliyoruz. Henüz yaş itibariyle böyle bir gelişime hazır olmayan çocuk pes ediyor, bırakıyor en önemlisi öz güveni zedeleniyor. Oyun döneminde olan bir çocuğu alıp bir sınıfa koyarsanız o çocuk sınıfta da oyun oynamak isteyecektir. Çünkü yazı yazmak, okumayı öğrenmek henüz onun üstünde beceriler. Üstelik bu dönemde çocukta henüz dürtü kontrolü gelişmemiş oluyor. Bu da çocuğun sınıf içinde uyumsuz davranmasına, kurallara uymakta güçlük çekmesine neden olabiliyor. Aynı şekilde bu çocukların odaklanma ve dikkati sürdürme süreleri 7 yaşa göre daha kısadır. Bu da çocuğun “dikkat eksikliği” diye etiketlenmesine sebep olabilmektedir. Bütün bunların toplamı yetişkinlik dönemine kadar uzanan hatta bazen yetişkinlik döneminde karşımıza çıkan psikolojik sorunların temelini oluşturabiliyor. Fiziki Yapısı ve Yaşı Uygun Olsa Bile Çocuk Okula Gitmek İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Bu çok özel ve hassasiyet isteyen bir konu. Çok dikkat edilmeli. Zorlamalar ve cezalar bu tip durumlarda ailelerin ilk başvurduğu yöntem oluyor. Bu da çocuğu daha fazla yıpratıyor hatta zaman zaman çocuk fobik reaksiyonlar sergileyebiliyor. Çocuğun neden okula gitmek istemediği öğrenilmeli, okul hakkındaki tereddütleri anlaşılmalı ve bunları ortan kaldırılmak için çocuğa doğru ve net cevaplar verilmelidir. Bu durumun çözümü doğru iletişimden geçiyor.

Çocuğun korkularını, kaygılarını anlamadan zorlamak sorunu asla çözmeyeceği gibi sorunu daha karmaşık bir halede getirebiliyor. Ciddi gelişim ve zeka geriliği durumlarında okul yerine özel eğitim tercih edilmeli. Çünkü bu tür durumlarda çocuğun öğrenmesini sağlamak için daha özverili olmak birebir çalışmak ve daha da önemlisi daha farklı bir müfredat üzerinden yol almak gerekir. Okula Geç Başlamanın Dezavantajları Var Mı? Hangi durumda okula geç başlandığı önemli. Gelişimsel gerilik ya da ciddi uyum problemleri nedeniyle geç başlanıyorsa tek dezavantaj bu çocukların fiziksel üstünlükleri olabilir. Bu da akran zorbalığına neden olabilir. İleri dönemlerinde yaşıtlarından erken gelişim göstermeye başlayan çocuk için bu uzun vadede daha fazla soruna yol açabilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde fiziksel değişimin akranlarından önce yaşanması çocuk için duygusal bir dezavantaj olabilir.

Normal gelişim gösteren çocuk geç başlıyorsa okula, bilişsel olarak diğerlerinden üstün olması zamanla bu üstünlüğün körelmesine neden olabilir. Ya da çocuğa yapılan etkinlikler çok basit gelebilir ve sıkılabilir. Bu yüzden uyum sorunları sergileyebilir. Okul Öncesi Eğitimin Faydaları Neler? Okul öncesi eğitimin amacı, çocuğun zihinsel, bedensel, duygusal olarak gelişimini sağlamaktır. Okul öncesi eğitim, okula başlamadan önce çocuğa öğrenme temeli, okuma olgunluğu kazandırır.

Froebel’in dediği gibi okul öncesi eğitimin amaçlarından biri de öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Zaten yapılan araştırma sonuçlarına göre okul öncesi eğitim almış çocukların ilkokul uyumları diğer çocuklara göre daha iyidir. Çocuğun yaşıtlarıyla ilişki içinde olması duygusal ve sosyal gelişim açısından çok önemlidir. Yaşıtlarıyla bir arada olan çocukta, ben ve başkası kavramları gelişir. İşbirliği içinde olmayı öğrenir. Toplum kurallarını ve onlara uyum sağlamanın önemini fark eder. classloom blog - 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.