banner406
banner396
02 Aralık 2014 Salı 11:16
Cumhurbaşkanının Eğitim Şurasında Yaptığı Konuşma
19. Milli Eğitim Şurasında ilk konuşmayı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı gerçekleştirdi. Bakan Avcı'nın ardından sözü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan aldı.

Erdoğan '' Şurada eğitimin muhtevası istişare edileceğini ifade etti. Erdoğan eğitimin muhtevasından ziyade öğretmen niteliğinin önemli olduğunu ifade etti. Bizler öğretmenlerimizin eseriyiz. Onlar bizi bugüne taşıdı diyerek eğitimde öğretmenin ne kadar önemli oduğunu vurguladı. Öğretim programları ve haftalık ders içerikleri ile eğitimin kalitesinin arttırılmasının hedefleneceğini belirten Erdoğan, Şurada Türkiyede 3 milyon öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı öğrencilerin kendilerini güvende hissedeceği bir eğitim ortamının olmasını gerektiğini belirtti.
Okul güvenliği ile ilgili tatmin edici kararlar alınması gerektiğini ifade etti.


OKUL VE DERSLİKLERİN DURUMU

Eğitimde 100 yılın telafisinin yapıldığı bir dönemde olduğumuzu belirten Erdoğan, yünetime geldikleri günden bu yana eğitim seferberliği başlattıklarını ifade etti. Hükümeti aldığımız ana kadar duraklama dönemi yaşandı. Örneğin; 2002 yılında Türkiyede 346 bin derslik vardı. Tamamı da Cumhuriyet yıllarında yapılmış değildi. Bir çoğu Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine intikal etmişti. 202 de hükümete geldikten sonra bugüne kadar 235 bin derslik inşa edildiğini ifade eden Erdoğan, 12 yılda yapılan derslik sayısının 79 yılda yapılanın 3/' sinden fazla olduğunu belirtti. Hala derslik ihtiyacı olduğunu söyleyen Erdoğan çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, Cumhuriyetten ilk yıllarında başlatılan bir eğitim seferberliğinden sonra eğitimin duraklama dönemine girdiğini bu duraklamanın olmaması durumunda şu an okulların sınıfların daha iyi bir halde olabileceğini belirtti. 2002 yılından bu yana eğitimde yaşanan gelişmelere değinen Erdoğan, 2002 yılından önce öğretmen sayısının çok yetersiz olduğunu, sınıfların bilgisayarla tanışmadığını ifade etti.  Şura olduğu için bir takım rakamlara değinmek de fayda olduğunu gören Cumhurbaşkanı,  12 yıl önce 11 bin anaokulu vardı,  12 yılda 15 bin yeni anaokulu açıldı. 76 üniversite vardı 2002 den sonra 99 üniversite açıldı. Toplamda 175 üniversite oldu. 12 yılda eğitime kazandırılan bilgisayar sayısı 1 milyon. FATİH projesi ile 3 bin 657 etkileşimli tahta, çok fonksiyonlu yazıcı ve 737 bin tablet öğrencilere dağıtıldı. İlave olarak 10 milyon tablet daha dağıtılacak.

ÖĞRETMEN SAYISI

Öğretmen sayısında yaşanan gelişmeyi görmemek mümkün değil. Şu anda 852 bin öğretmen görev yapmaktadır. 459 bini 12 yılda göreve başladı. Burası önemli. 12 yıl önce göreve geldiğimizde çok ciddi bi ihmal vardı. Önce bu yöne odaklandık. Bütçenin yarısı bu yöne aktarıldı. Kadronun yarısı eğitime verildi. Çünkü 4 tane yapı taşı var ve bunlar önemli: 1 eğitim 2 sağlık 3 adalet 4 emniyet.

DERSHANE KONUSU

12 yılda eğitimde çok köklü reformlar gerçekleştirdik. Gerek muhtevada gerek programda gerekse ölçme ve değerlendirmede ciddi değişimler oldu. Eğitimde reform yapmak çok zor oldu. Dershane gibi eğitimin ruhuna ters bir duruma neşter attık saldırıya uğradık. Dershaneyi kaldırarak öğrenci öğretmen ve veli lehine adım attık. Dershanenin varlığı öğretmene saygısızlıktır. Çünkü okulda öğretmen dersi anlatacak öğrenci de çıkıp sizin anlattığınız ders yeterli değil ben dershaneye gidip para verecem demek öğretmen saygısızlıktır. Diyen Erdoğan, göreve geldiklerinde sınavların okul müfredatına göre değil dershane müfredatına göre yapıldığnı ifade etti. Sınavların bu yönde yapılmasının büyük kazanç sağladığını ve o çarka müdahele ettikleri için büyük saldırıya uğradıklarını ifade eden Erdoğan, Anadolu'da bir çok insanın trktörünü tarlasını satarak dershaneye para verdiğini, annelerin kolundaki bileziği satarak dershane parasını ödedeğini söyledi. Bir çok yerdede bu örnekle karşılaştığını ifade eden Erdoğan, yolunu kesen anneleri 'Okullar niye var, dershane niye var' sorusunu sordukları ve haklı olduklarını söyledi. Bu zülmü kaldırmak istedik . Kirli tezgahları bulunanlar,  paragözler ve ihanet eden şebekeler ortaya çıktı diyen Erdoğan,  para uğruna ülkeyi ateşe attılar, darbe girişimine maruz kaldık. İftiralara ithamlara maruz kaldık. Boyun eğmedik ve halkımızında desteğiyle bu oyunu bozduk. dedi.

ÜCRETSİZ KURSLAR

Dershaneleri bitirmekte kararlı olduklarını ifade eden Erdoğan, hafta sonu kurslarıyla öğrencilere ücretsiz olarak ders verileceğine de dağindi. Kararlı mücadelemiz devam edecek. Dershane bitecek diyen Erdoğan, eğitimde bir çok yasağı da kaldırdıklarını ifade etti. Özellikle, başörtüsü,  katsayı, belli dillere yasak ve bazı derslere kısıt(Kuran ve Siyeri Nebi) konusunda ciddi adımlar tarak bu yasakları kaldırdıklarını ifade eden Erdoğan, çok dirençle karşılaştık .Engelleri aşarak bu adımları attık. Eğitimi tamda olması gerektiği gibi hale getirdik. dedi

Milli Eğitim Şurası ile ilgili yeni gelişmeler olduğunda tekrar karşınızda olacağız.

Abdullah KARADAŞ
MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Son Güncelleme: 02.12.2014 11:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şems ve kamer 2014-12-02 12:01:13

sn özal çankaya ya çıkarken memurlara yüzde 100 zam yapmıştı.bu dönem de 15 20 iyilişme yapılabilirdi.gece 3 te vekile zam,hakim e ,savcı ya zam öğretmene yok.önce adalet....

Avatar
sayın 2014-12-02 12:28:42

sayın cumhurbaşkanım idareci ve şube müdürlüğü atama süreçleri de bence camiamız için ciddi bir problem olmuş her geçen gün sevenleriniz sizlere kırılmaktadır. takdir edersiniz ki insan en çok sevdiğine en çok kırılır. saygılarımla

Avatar
ali ece 2014-12-02 12:29:27

şimdiki teog da öğrenciler yine yarış atı konumunda.ayrıca öğrencilerin özgüveni o kadar yüksekki öğretmenlere istediği açıdan bakabiliyor.babaları da dahil.ayrıca anneler bileziğini yine satacak bu sistemde.Anlayacağınız erdoğan yine edebiyat yapmış.Yemek isteyenlere afiyet olsun

Avatar
türkçe 2014-12-02 12:46:29

eğitim şart ve en önemli si anadili öğrenmek

Avatar
türkçe 2014-12-02 12:46:29

eğitim şart ve en önemli si anadili öğrenmek

Avatar
sosyalciiiiiii 2014-12-02 13:06:11

sayın cumhurbaşkanım biz tarihin önemini ve alnacak dersleri anlatığımız için bu derste önemli artık bizim bölümdeki yığılmayı görsünler ve bizi atasınlar en az 5000 istiyoruz. çok mağdur edildik...

Avatar
adalet 2014-12-02 16:39:00

sınıf öğretmenliğine 7500 kadro verilsin adalet sağlamak istenirse anketlere bakın .branşta bence açık çok az.zorunlu ders saati 30 olursa branşa ihtiyaçta olmaz...(alancı)

Avatar
alanlar daralmasın 2014-12-02 16:42:44

sınıf öğretmenliğine 7500 kadro verilsin adalet sağlamak istenirse anketlere bakın .branşta bence açık çok az.zorunlu ders saati 30 olursa branşa ihtiyaçta olmaz...hem 2015 te mezun olacakları da düşünmeliyiz yeni mezun olacakların alanlarını daraltmayalım(alancı)