banner406
banner396
11 Şubat 2015 Çarşamba 23:25
Danıştay, 'Atatürk köşesi' olmamasını iptal etti

 Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği'ndeki Atatürk köşesine ilişkin düzenlemenin "eksik" olduğu gerekçesiyle açılan iptal davasını kabul ederek, söz konusu yönetmelik maddesini oy çokluğuyla iptal etti.

Eğitim İş Sendikası, önceki düzenlemede bulunan, Atatürk köşesinde Atatürk büstü, fotoğrafı, Gençliğe Hitabe, İstiklal Marşı ve Atatürk'e ilişkin özdeyişlerin yer alması gerektiğine ilişkin ifadelerin kaldırıldığı gerekçesiyle yeni düzenlemenin iptali için Danıştayda dava açtı.

Milli Eğitim Bakanlığının savunmasında ise Talim ve Terbiye Dairesi Başkanlığının Atatürk Köşeleri Hakkındaki Genelgesi'nde, bütün ilk ve orta dereceli okullar ve öğretim kurumlarında Atatürk köşelerinin önemine uygun şekilde kurulması ve hassasiyetle düzenlenmesinin istendiği, Atatürk köşesine ilişkin uygulamanın standartlaşmış hale geldiği, ayrıca, Kurum Tanıtım Yönetmeliği'nde Atatürk köşesine ilişkin düzenlemeye yer verildiği belirtildi.

Danıştay 8. Dairesi, MEB Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği'ndeki söz konusu düzenlemeyi iptal etti.

Kararda, önceki düzenlemede, "Kurumlarda yönetimin bulunduğu binanın girişinde, kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulur. Atatürk köşesinde, zeminden belli yükseklikte hazırlanan bir kaide üzerine Atatürk'ün büstü konulur. Atatürk'ün fotoğrafı, ayaklı kaidede Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi uygun biçimde asılır. Atatürk köşesinde madalyon, gravür, fotoğraf, Atatürk'ün eğitimle ilgili özdeyişleri ile kitap, tablo ve levhalara yer verilebilir" kuralına yer verildiği hatırlatıldı.

İptali istenen düzenlemede ise "Kurumlarda yönetimin bulunduğu binanın girişinde, kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulur" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

Her kurumda kendi görev alanlarını ilgilendiren kanun ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkarılan yönetmeliklere göre hareket edildiği anlatılan kararda, söz konusu düzenlemedeki ifadelerin, "sadeleştirme, bürokrasiyi azaltma" gerekçesiyle kaldırılmasının isabetsiz bulunduğu kaydedildi.

Kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Anayasamızın başlangıç kısmında ve 1739 sayılı Kanun'da belirtilen amaçlar doğrultusunda, Türk Devleti'ni ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, Türk milletinin bütün fertlerinin, Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı olarak yetiştirilmesi milli eğitim sistemimizin temel amacıdır. Bu amacın gerçekleştirilmesi bağlamında yaygın eğitim faaliyetinin, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda evrensel hukuka, demokrasi ve insan haklarına uygun ve bir bütünlük içinde yerine getirilmesi ekseninde yaygın eğitim kurumlarında yer alacak olan Atatürk köşesinin bu amaç ile bütünlük taşıyacak nitelik ve içerikte olması gerektiği kabul edilmelidir. Bu durumda, davaya konu yönetmelik maddesiyle Atatürk köşesinin Türk milli eğitiminin amaçları doğrultusunda Atatürk ilke ve inkılaplarını yansıtacak ve anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenmemesinin, Anayasaya ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'na dayanan Türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu anlaşılmıştır."

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, yaptığı açıklamada, söz konusu kuralla, Atatürk köşelerinin gerekliğine ilişkin düzenlemenin işlevsiz kılındığını öne sürerek, ilgili yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla dava açtıklarını anımsattı. Demir, Dairenin ilk aşamada yürütmenin durdurulması taleplerini kabul ettiğini, belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının, bu kararın kaldırılması için İdari Dava Daireleri Kuruluna yaptığı başvurunun reddedildiğini anlatan Demir, Dairenin, kısa süre önce davayı esastan görüştüğünü ve kendilerini haklı bulduğunu bildirdi.
Son Güncelleme: 11.02.2015 23:27
Anahtar Kelimeler:
DanıştayAtatürkKöşesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.