20 Kasım 2017 Pazartesi 21:27
Ders Saati Süresi,  Elbette Kısaltılmalı

Bence yerinde ve zamanı gelmiş bir talep içeren görüş.

Zira; eğitim sistemini hem az hem öz hale getirmeliyiz.

Böylece, eğitim-öğretim alanı ve düzeni  daha anlaşılır ve rahatlatılmış kılınabilir.

Rutin  ders zamanları dışında öğrenciyi kendiliğinden okula çekebilecek doğal zamanlar yaratabilmeliyiz.

Bu bağlamda,  180 günlük ders yılı süresi de  kısaltılıp hem bu süreden hem de tatil dönemlerinden alınarak, doğal zamanlar düzenlenebilir.

 Bu doğal  zamanlar,  öğrencinin ilgilerini, zevklerini  ve yeteneklerini çekebilmeli  okula.

Ancak böyle bir düzenleme ile çocuklarımız okullarda kendilerini bulabilir. Yoksa, çocuklarımız yetenekleriyle ve ilgileriyle birlikte körelerek koybolur gider.

Okullar ile aslolan ve amaçlanan,  bireyin kendini gerçekleştirebilmesinin önünü açmak ve zeminini hazırlamaktır. Bu ise bireyin yeteneklerini ve ilgilerini keşfedebilmekle olabilir. Tabi, buna dönük ihtiyaçlarını karşılayabilmek de önemlidir.

Ne yazıktır ki, öğrencilerimiz, ders saati süresi 40 dakika,  günlük ders saati  7 saat, haftalık 35 saate tekabül ediyor, destekleme ve yetiştirme kurs ders saatleri hariç elbette,  olmasına karşın  okullarda kendilerini bulamamaktadırlar.

40 Dakikalık ders saatleri içinde öğrenim hayatları boyunca  kendilerini fellik fellik arayıp da bulamayan birçok insanın hikayesi var elimde. Hepsi, kayıp aslında. Kim bilir içlerinde nice yazar, nice bilim adamı, nice ressam, nice sanatçı vardı ve hepsi  avcumuzun içinden kayıp  gitti. Ülkemize artı değer katabilecek birçok insan.

Ama eğitim-öğretim sistemimiz, özellikle ilgiye ve yeteneğe odaklanmayan haliyle  bu kimseleri bulup  ortaya çıkaramamış. Yani yetersiz, eksik kalmış ve kusurlu davranmış. Hal böyle olunca, bu insanlar,  kendilerini öğrenim hayatları boyunca 40 dakikalık ders saatleri içinde ve bina /bahçe duvarları arasında bulamamışlardır. Kendi ellerimizle, göz göre göre, bile bile değil de nedir bunun adı? İşte ihmalkarlık, umursamazlık ve göz yumma bunun munis adı...

İşte bu nedenlerden dolayıdır ki, okullardan soğuyan nesiller ile karşı karşıyayız.

Bu bakımdan,  40 dakikalık ders saatini kısaltmadan evvel ortaokullarda günlük 7 ders saatini de azaltmalıyız.

Çocuklarımızı, ders saatleri içinde dört duvar arasında, dinlenme sürelerinde ise istinat duvarları  içinde  mahkum etmemeliyiz.

Unutulmamalıdır ki, disipline edeceğim derken, ölçüyü kaçırmak, çocuklarımızın yeteneklerine ve ilgilerine ihanettir.

Onların ilgilerini ve yeteneklerini esas alacak ders saati süresi, günlük ders saati sayısı ve  ders yılı süresini bir an önce  belirlemeliyiz ve  eğitim-öğretim ortamlarını  buna  göre inşa etme vakti geldi de geçiyor.

Temelden başlayarak tüm okullara yayacak şekilde bunları yaparsak, eğitim-öğretimde sadede geliriz.

Ve sadede geldiğimiz noktada,  eğitim-öğretimin az ve öz olması için uğraşırız.

Biliniz ki, sade-anlaşılır/az-öz olan eğitim-öğretimin,  verimi ve kalitesi yüksektir.

Çocuklarımızın, halihazırdaki eğitim-öğretim ortamı ve düzeni  içinde her bakımdan açılmaları çok güç, çünkü önlerinde bir dolu engel var. Aşabilmeleri için de herkesin eşit imkanı ve fırsatı yok.

O zaman devrimsel diyebileceğimiz, temelden tepeye doğru yayılan reformları hayata geçirmemiz gerekiyor.

Bence ders saati süresinin kısaltılması da bunlardan biridir.

Ve yanına haftalık ders saatini, ders yılı süresini de  koyarsak,  eğitim-öğretimde sadelik ve anlaşılırlık için kısaltma ve azaltma çalışmalarını uyum içinde yürütebiliriz.

Saygılar.

Yusuf SEVİNGEN

Anahtar Kelimeler:
Ders SüresiDers Saati
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2017-11-20 22:08:11

Öğretmenler arasında oylama yapılsın.40 dk olarak kalmalıdır sonucu çıkar.Mutfakta olan öğretmenler onlara sorulmalıdır.

Avatar
Uğur hoca 2017-11-20 22:37:37

Hocam yeteneklere ayrılacak sürelerden bahsetmişssiniz.Bu konuda kesinlikle katılıyorum.Fakat MÜZİK,BEDEN ve RESİM derslerinin 5.Sınıflardan kaldırıldığından haberiniz yok herhalde)))

Avatar
misafir 2017-11-20 22:50:08

ders saati süresi 30 dk olsun. i̇lkokul öğleden sonra okula değil, sosyal etkinlik derslerine katılsın...ya da sosyal aktivite merkezleri kurulsun, oralara gitsin...görsel sanatlar, müzik, beden derslerini tam teşekküllü okullarda alsın...

Avatar
ali 2017-11-20 22:54:27

Bos konusmus yok ders saati aztilsin yom zaman kisaltilsin

Avatar
İlkokullar 2017-11-20 23:24:37

Özellikle 5 ders olmalı ve bir sınıf öğretmeni 6 farklı bıranşta nasıl kaliteli öğretim yapcak süperman mi bu insan

Avatar
Ayşe 2017-11-20 23:42:30

Bu işin sonu öğretmen atamasi olmamasına dayanır yine

Avatar
40 dk eziyet gibi 2017-11-21 05:14:36

Hem öğrenci hem öğretmen için 40 dk çok çok uzun.... Anlat anlat bitmiyor...