banner406
banner396
06 Ağustos 2015 Perşembe 09:55
Dershane yerine 3 derslikli kurs
 MEB'in yeni yönetmeliğe göre, temel liseler sadece hafta sonları ve sadece mezunlara olmak kaydıyla kendi belirleyeceği üç dersten kurs verebilecek. Dönüşüm ruhsatı almayan ya da hala dönüşmeyen kurumlar ise, yeni bir statüde yine üç dersten 'bağımsız kurs' olarak hizmete başlayabilecek.
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dershanelerin kapatılmasını düzenleyen yasayı iptalinin ardından Milli eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerin geleceği ile ilgili yeni yol haritasını belirledi. Yeni yönetmeliğe göre; bundan böyle temel liseler sadece hafta sonları ve sadece mezunlara yönelik olmak kaydıyla kendi belirleyeceği üç dersten kurs verebilecek. Dönüşüm ruhsatı almayan ya da dönüşüm için henüz başvurmamış kurumlar ise, yeni bir statüde yine üç dersten "bağımsız kurs" olarak hizmete başlayabilecek. Temel lise ya da bağımsız kurs olmayı kabul etmeyen kurumlar ise 1 Eylül'de tamamen kapanmış olacak. Üniversite sınavında 11 dersten soru sorulduğu göz önünde bulundurulduğunda, öğrenciler ve mezunları, farklı derslerden kurs alabilmek için kurumdan kuruma koştukları bir dönem bekliyor.
AYM, 14 Temmuz'da dershanelerin kapatılmasını düzenleyen yasayı iptal etmiş, davanın taraflarından olan MEB de dahil tüm Türkiye, kararın gerekçelerini 10 gün sonra Resmi gazete'de yayımlanınca öğrenmişti. AYM'nin hangi maddeleri iptal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından, MEB'de yürütülen hummalı yeni yol haritası çalışmaları tamamlandı. Bakan Nabi Avcı'nın "idari düzenleme" yapılacak dediği değişikliğin ayrıntılarına Milliyet ulaştı. Hem dönüşen hem de dönüşmeyen kurumları "kurtarması" planlanan yeni düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

YENİ TANIM

- AYM kararı ile iptal edilen "dershane yasası" olmasına rağmen, yasadan çıkarılan "dershane" tanımının yarattığı yasal boşluk nedeniyle, bakanlık yeni düzenlemeyi yalnızca yönetmelik üzerinden yaptı.

- Yasadan çıkarılan "dershane" tanımı, yasa değişikliğine gidilmediği için özel öğretim kurumları yönetmeliğinde yine yer almadı. Yönetmeliğin "tanımlar" bölümüne yeni bir "kurslar" tanımı eklendi. Buna göre isteyen kurumlar kendi belirledikleri 3 dersten öğrencilere "takviye" niteliğinde kurs verebilecek.

- Dönüşen ve dönüşmeyen kurumlar için 2 ayrı yol haritası belirlendi. Yasanın ardından bakanlığın dönüşüm programına başvuran ve gerekli denetimlerden geçtikten sonra dönüşüm ruhsatı almaya hak kazanan, bina, ekipman vs. gibi düzenlemelerini de yeni yasaya göre yapan kurumlardan yalnızca temel liselere, kurs verme hakkı tanındı. Buna göre, isteyen temel liseler, sadece hafta sonları ve sadece mezunlara yönelik olmak üzere kendi belirleyeceği üç dersten kurs verebilecek. Bu kurumlardan "sınava öğrenci hazırlama" amacı gütmemesi istenecek ancak mezunların yararlanacağı bu kurslar fiilen üniversiteye hazırlık eğitimi verebilecek.

ÖĞRENCİYE EZİYET

- Üç ders sınırlaması ise bu kurumları tercih edecek adaylar için yeni bir eziyet olacak. Çünkü üniversite sınavında her adayın cevaplamakla yükümlü olduğu testler farklı da olsa, LYS'de soru sorulan ders sayısı 11. Bu durumda bir mezun matematik, fizik, kimya dersleri için bir temel lisenin hafta sonu kurslarına gidecekken, örneğin biyoloji, Türk Dili, yabancı dil için başka bir kursa gitmek zorunda kalacak. Hangi kurumların hangi derslerle ilgili kurs açmak isteyeceği de başka bir muaama olacak.

Temel liselerin bu süreçte daha çok öğrencinin tercih edeceği matematik, geometri, yabancı dil gibi kurslara yoğunlaşması bekleniyor.

- Temel liseler, bu süreçte normal lise öğrencisi kaydı almaya ve bu öğrencilere temel lise hizmeti vermeye de devam edecek.

DÖNÜŞMEYEN DERSHANE BAĞIMSIZ KURS OLACAK

- Dönüşüm ruhsatı almamış ya da hiç başvuruda bulunmamış kurumlar için de benzer bir formül üzerinden düzenleme yapılacak. Buna göre henüz dönüşmemiş dershaneler yine bir kuruma dönüşmeye zorlanacak. Bu dershaneler 1 Eylül'e kadar ya temel liseye dönüşüp hafta sonları "kurs" verme avantajından yararlanacak ya da sadece "3 ders kursu" olarak yeni bir statüde hizmet vermeye başlayacak. Dönüşüm programına bu şartlar altında girmeyi kabul etmeyen dershaneler ise 1 Eylül itibarıyla kapanmış olacak.

AYNI BİNA MÜMKÜN

- Bağımsız kurslar için de üç ders seçme hakkı kurumların kendilerine bırakılacak ancak bu kurumlarda sadece mezunlara değil, tüm lise öğrencilerine yönelik hizmet verilebilecek. Bu düzenleme ile örneğin aynı ya da farklı kurumların, farklı ruhsatlarla üçer dersten kurslar açarak tek binada bir nevi dershane hizmeti vermesi gündeme gelebilecek.

KOTA ARTIRILDI

- Yeni düzenleme ile temel liselerin 12. sınıflarına ayrılan öğrenci kotası da artırıldı. Temel liselerin 12. sınıfları için daha önce yüzde 30'luk bir kota belirlenmişti. Yani örneğin 500 kontenjanlı bir temel lise, bu öğrencilerin yalnızca 150'sini 12. sınıfa kabul edebiliyordu. Bu oran yeni yönetmelik değişikliği ile yüzde 40'a çıkarıldı. Yeni sistemde 500 kontenjanlı bir kurum, lise son sınıfa 200 öğrenci kaydı alabilecek.
Son Güncelleme: 06.08.2015 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dershane öğretmeni 2015-08-06 11:35:32

Kurtarılmaya çalışılan hep dershane patronları,neden dershane öğretmenleri için hiçbir çalışma yapılmıyor. Patronumuz bizi istifaya zorladı milli eğitime başvuru yaptık diye biz deneyimli öğretmenleri kapı dışarı etti
Güya patronlar hafta sonu mezunları almak için dershane öğretmenlerinin maduriyetini kullanarak isteklerini kabul ettirdi ancak bizi geçen hafta ihtiyacımız yok diyerek istifaya zorladı ve tazminat hakkımızı da yoketti
Sayın bakan biz madur olan dershane öğretmenlerini neden görmezlikten geliyor bu durumda biz hakkımızı artık mahkeme yoluyla arAyacağız binlerce dershane öğretmeni mahkeme yoluna gitmeye hazırlanıyor

Avatar
esra 2015-08-06 10:58:12

Dersane ogretmenleri temel liselerde calissn ne diye disardan ogretmen arayisina giriyolar.ayrica temel liseler h.sonu kurs verecekse ne anladik dersane donusumunden bu cok sacma.bu ogretmenlere bi nefes aldirin.Kurum h.sonu kurslar icin zorlayacak ogretmenin hic mi tatili olmayacak bunun icin ek odenekte tanimazlar uc kurus maasa aynen devam.mantigini anlamadim.

Avatar
eğitimci 2015-08-06 12:22:08

eğitimci birini koyun artık eğitimin başına.......deneme tahtası olduk ülke olarak

Avatar
mezun 2015-08-06 10:12:24

böyle saçma bir yönetmelik olamaz...
mezunlar ne olacak ?
lys sadece 3 dersten mi sorular var ?
saçmalamayın da artık , dershaneleri rahat bırakın.
60 000 dershane öğretmeni var.onlara acıyın biraz.

Avatar
aslı 2015-08-06 12:48:13

Hiçbir dershane patronu biz altı yıl şartı tutan öğretmenlere gelin tekrar sizi işe alıcaz demedi
Siz meb i tercih ettiniz artık sizinle çalışmıyoruz diye intikam aldılar ve istifaya zorladılar
Binlerce şartı tutan deneyimli dershane öğretmeni açıkta kaldı
Kimimizin kredi borçları kimimiz ev geçindirme derdinde
Bakanlık neden bizimle ilgili bir çalışma yapmıyor insan hakları mahkemesine dava yoluna gidecek binlerce öğretmen maddi manevi tazminat davaları açılacak bunun altından nasıl kalkacak bakanlık
Çok mu zor bizim mağduriyetimizi gidermek dershane patronları bizim üzerimizden prim yaparak güya dershane öğretmenlerini tekrar işe alacaz diyerek istedikleri gibi yön veriyorlar bakanlığa süreç onların istediği gibi işliyor neden bizim sesimizi kimse duymuyor
Biz bir umutla meb e başvurmakla hata yapmışız meb e güvenmekle hata yapmışız

Avatar
kurs 2015-08-06 11:46:39

e teogda da altı ders var bu durum okul kursları içinde mi geçerli

Avatar
Salih Cevher 2015-08-06 13:50:23

meb, üç ders sınırlaması ile neyi amaçlıyor? öyleyse üniversite seçme sınavında da üç dersden soru sorulsun, nedir bu Allah aşkına ya?

Avatar
Sevgi 2015-08-06 15:01:08

böyle saçma uygulama hiçbir ülkede yok...öğrenciler mahvoldu;binbir zorlukla girdikleri anadolu liselerini bırakmak zorunda kaldı. lise arkadaşı kavramı ortadan kalktı.velilerin keseleri boşaldı.dersane öğretmenleri işsiz kaldı. ama ne mi oldu? ....bi düşünelim bakalım kimin mağduriyeti giderildi........