banner406
13 Eylül 2015 Pazar 22:24
Devletin Özel Okullara Teşvik Halleri
 MEB tarafından son 2 yıldır, özel okula kayıt yaptıran öğrencilerden teşvik yardımı için başvuru yapanlara, belirlenen kriterler çerçevesinde teşvik yardımı yapılmaktadır. Teşvik yardımı için belirlenen kriterler, mevzuatında yazılı olmakla birlikte bu yardımı alanlara bakıldığında, bu kriterlere pek uyulmadığı görülmektedir. Hatta buna ilişkin velilerden bize gelen mesajlar da incelendiğinde, görülecektir ki, teşvik yardımı üzerinde şüpheli bulutlar dolaşarak bu yardımlara gölge düşürmektedir. Bu şüphelerin giderilmesi için malum yazılı açıklamalardan ziyade; bundan sonraki yıllarda şüphe uyandırmayacak teşvik yardımları yapılması elzemdir. Velilerimizin çoğu lafa değil, sonuca bakmaktadır. Unutulmamalıdır ki, sonuç; adaletin, eşitliğin ve çifte standart yapılmadığının belgesidir. Bir velimizden bize gelen bir mesajı olduğu gibi aşağıya alarak, özel okula teşvik yardım sonuçlarına dair kuşkunun, 2 yılda ne boyutlara ulaştığını, sizlerin dikkatine sunmak isterim:
‘’Sabah moralim düzeldi (!) Okul teşviğine başvurmuştum ilimizde Turizm Petrol İnşaat İthalat sektörünün devlerinden birinin çocuğuna okul desteği çıkmış ula Ali Dedim Sen ondan çok daha zenginsin ki (!) çıkmadı şöyleee balkonda çayımı yudumladım...’’

Yukarıdaki mesajın dikkate alınması, teşvik yardımları üzerindeki şaibenin ortadan kaldırılması için şarttır. Yoksa, bu yardımların üzerine gölge düşer. Bu gölgenin altında, bu yardımların ömrü de kısalır. Benden söylemesi.

Diğer tarafta ise velilerden çoğunun, yukarıdaki bahse ilişkin dert yandığı durum, özel okula gidenlerin zaten zengin kimselerin çocukları olduğu, fakir kimselerin çocuklarının ise sittinsene yardım çıksa dahi ödenmesi gereken belli bir miktar fark olduğu müddetçe özel okullara gidemeyeceğine ilişkindir. En basit şekilde hesaplama yaptığımızda, fakir ya da orta ya da sabit gelirli kimselerin çocukları için bu yardımların koltuk değneği işlevi görmediği açıkça görülecektir. Özel okulların yıllık ücretleri ortada iken, yardımlar devede kulaktır. Ayrıca, sabit ya da orta gelirli kimselerin çocuğuna, yukarıda yer verdiğimiz veli mesajından da anlaşılacağı üzere teşvik yardımının çıkacağının da garantisi yoktur. Bu tablo, TÜİK verilerine göre de, özel okul için teşvik yardımından, sabit ve orta gelirli ya da düşük gelirli kimselerin yararlanmadığını bize göstermektedir. Bu ortaya koyulmuş olunan durum ise Türkiye’de hala zengine kol kanat gerildiğinin göstergesi değil de nedir? 100 zengin çocuğuna verilecek olan teşvik yardımı, belki de 1 ya da daha fazla fakir çocuğunun bir özel okulda tam burslu okumasının önünü açacaktır. Malumunuzdur ki, parasız eğitim denerek, üniversitelerde 1.öğretim için alınan harçlar tamamen kaldırılmıştır. Bu uygulamalar, tepeden başlayarak aşağıya doğru uzanıp gelebilir. Eğer ki, MEB başarılı fakir öğrencilerini, özel okula tam burslu olarak gönderirse, o zaman yardımların bir manası olacaktır. Ya da kapsam başarılı köy çocukları olarak da belirlenebilir.

Eğer ki, devletimiz özel okula teşviklerde adaleti, eşitliği ve standardı tutturamayacağız diye düşünüyor ise, bu durumda çıkar yolu vardır. O da, devletimizin, A‘dan Z’ye devlet okullarını standarda kavuşturması ile mümkün olacaktır. Ödeneksizlikten kıvranan ve el açan okulların, standarda kavuşması adına yapılacak harcamalar için okul aile birliği hesaplarına, okulun mevcudu, büyüklüğü ve diğer özellikleri birlikte göz önüne alınarak, öğrenci başına belirlenmiş bir miktar yollanmalıdır. Devletin kendi okuluna yapmadığı teşvik, bazı okullarda okuyan öğrenciler için kayıp yıllar oluyor. Bu kayıp yılların, ileriki öğrenim dönemlerinde onlar için belki de telafisi olmayacak. Devlet, kendi okullarını iyileştirmek için ayıracağı para ile kırsaldan şehire uzanan tüm okullarında öğrenim gören öğrencilere, iyi bir gelecek vaat eder noktaya gelecektir. Yoksa, geçmişten geleceğe giden yolda, fakir kimselerin çocukları için yine umut en büyük destek olacaktır. Bir şairin dediği gibi,

Umut

Fakirin ekmeği

Ye Mehmet ye

Ye Mehmet ye...

İşte, MEB sürekli gelişen ve değişen bir Dünya’da, umudu ne zamana kadar fakire yedirebilir?

MEB, fakir ve muhtaç kimselerin çocuklarına, fakir ve muhtaç bazı okullarına ne zaman maddi ve manevi desteğini seferber edecektir?

Fevç fevç, ülkemizin en ücra yerlerine gidebilen ve devleti orada temsil eden öğretmenler, nefer ise; devletimiz eğitim öğretim seferberliğini, maddi ve manevi olarak başlatmak için neyi beklemektedir? Seferberlik perspektifi ile iş yapılması, iyi bilinmelidir ki, eğitim ordusuna ruh aşılar ve eğitim ordusunu kamçılar... M. Kemal için eğitim ordusu, irfan ordusuydu ve irfan ordusu zaferlerin kalıcılığı anlamını taşıyordu. Şöyle ki;

‘’Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.’’ (M. KEMAL ATATÜRK)

 

Netice olarak, diyebiliriz ki;

1-      Özel okula teşvik, devlet okuluna şüphe ile bakılmasına da yol açıyor. Devlet okulu yetersiz mi de devlet, özel okula teşvik yapıyor gibi dedikoduların ayyuka çıkmasına neden oluyor.

2-      Devletin özel okullara olan teşviki, eğitim öğretim alanının ticarileşmesinin önünü açıyor, bilgi üreten değil, bilgi ile devlete ya da iyi bir işe kapağı atan bireyler yaratıyor.

3-      Bilgi üretimine değil, sınav kazandırmaya odaklı bacasız fabrikalar inşa ediliyor.

4-      Eğitim öğretim sığlaşıyor, daralıyor, beyinler yüzeyde kalıyor, derinlemesine iş yapamıyor.

5-      Devlet, sosyal yardımlarda olduğu gibi teşvik yardımlarında da, ihtiyacı olan ile olmayanı doğru bir şekilde tespit edemiyor. Yine garabet ve ironik hatta fıkra gibi durumların altına imza koyuyor.

Bu gidişle devletimizin, bu eğitim öğretim yardımında da dikiş tutturamayacağı, zengine kantarın topuzunu kaçıracağı açık bir biçimde görülmektedir.

NOT: ÖZEL OKUL TEŞVİK YARDIMI İÇİN AYRILAN PARANIN SUYU SIKILSA, O SIKILAN SU BİLE OKULLARIN KENDİ SULARINDA (YAĞINDA) KAVRULMASI İÇİN YETER DE ARTAR BİLE... AMA HAL BÖYLE İKEN BİLE, KÖR GÖZE PARMAK GEREK...

 

Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 13.09.2015 22:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğru söz 2015-09-14 00:05:35

teşekkürler, yaşanan gerçeğin küçük bir bölümünü anlatmışsınız...

Avatar
Hüseyin 2015-09-13 22:50:21

yazınızın her cümlesine katılıyorum. fakir yine fakir zengine her kapıaçık. özele gönderen zaten zengin fakir nasıl karnımı doyururumun derdinde yardımların yarısını meb ayırsa öğrencilere huzurlu bir ortam sağlanır