banner406
banner396
18 Mayıs 2015 Pazartesi 01:05
Eğitim İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
 Mit #1: Öğretmen, Bir Çocuğun Eğitimi Üzerindeki En Önemli Etkiye Sahiptir.
Öğretmenler tabii ki aşırı derecede önemlidir. İyi öğretmenler başarı üzerinde belirgin bir fark yaratırlar. Fakat araştırmalar, bir öğrencinin akademik başarısının yüzde 30’undan daha azının okullara ve öğretmenlere atfedilebileceğini söylüyor. Bu konudaki en anlamlı etkiyi öğrencinin sosyoekonomik durumu yaratıyor. Bunu, öğrencinin yaşadığı mahalle ya da bölge, ev ortamının psikolojik niteliği ve sağlanan fiziksel sağlık desteği takip ediyor. Başka etkenler de bulunuyor, ancak sonuç olarak öğretmenler, öğrenci başarısını artırmada diğer dış faktörlere göre çok daha az güce sahip.

Mit #2: Ev Ödevi Başarıyı Artırır.

Bunun doğru olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. Finlandiya’da öğrenciler, çok az ya da hiç ödevle ve daha kısa okul saatleriyle daha başarılı oluyorlar. Burada daha önemli olan faktör, öğrencilerin okul günü boyunca neler deneyimledikleri. Buna bir örnek olan proje-tabanlı öğrenme, gün boyunca öğrencilerin yaptıkları üzerine yoğunlaşır. Eğer öğrenciler okuldan sonra da ekstra şeyler yapmak isterlerse, bu onların seçimidir. Bazen ödev vermenin güzel amaçları olabilir, fakat ödevlerin öğrencinin başarısını artırmaya yardımcı olduğu yanılsaması yanlıştır.

Mit #3: Sınıfın Büyüklüğü Önemli Değildir.

Ortalama bir lisede, bir öğretmen her gün yaklaşık 100-150 öğrenciden sorumludur. Öğrenciler kaçınılmaz olarak bu karma grubun içerisinde kaybolurlar. Araştırma sonuçları, öğrenci sayısını azaltmanın nitelikli bir pedagojik etki yarattığını gösteriyor. Araştırmalara göre ilkokul sınıflarındaki öğrenci sayısında azaltma yapıldığında oluşan ekstra bireysel dikkat ve öğretim, öğrencilerin liseden daha yüksek derecelerle mezun olmasını sağlıyor. Varlıklı aileler çoğunlukla küçük sınıfları olan özel okulları ya da devlet okullarını seçiyor. Daha kalabalık sınıfların yoksul öğrencileri olumsuz bir şekilde etklediği hiç de şaşırtıcı değil. Dolayısıyla, sınıf büyüklüğünü azaltmak daha çok öğrenmeyle sonuçlanmaktadır.

Mit #4: Başarılı Bir Program Her Yerde İşe Yarar.

Bir okulda başarılı olan bir programın başka bir yere taşındığında da iyi işlemesi gerektiği görüşüne karşı olan pek çok araştırma bulunuyor. Programlar, okulun karakterine uygun olmalıdır. Ülke çapında popülerleşen eğitim yaklaşımları mükemmel olsalar da bazı okullar için pek de uygun olmayabilir. Bir program, sınıfın ya da okulun kendine özgü ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Okul hakkında yapılan dikkatli bir ihtiyaç değerlendirmesi ve derinlemesine bir inceleme, bir programı benimseyip benimsememek gerektiğini belirler, programın başka yerdeki başarısını değil.

Mit #5: Sıfır Toleranslı İlkeler Okulları Daha Güvenli Yapar.

Bu bence en yanlış ve zarar verici mitlerden biridir. Bu ilkelerin yıkıcı bir şekilde uygulanabileceğine dair, astım atağı geçiren arkadaşıyla spreyini paylaştığı için okuldan uzaklaştırılan iki öğrenciyi de içeren sayısız örnekler verilebilir. En önemlisi sıfır toleranslı ilkelerin, okul şiddetini azaltacağına dair herhangi bir kanıt olmaması. Bunun aksine, uzaklaştırma ve okuldan atmanın öğrencilerin akademik hayatları üzerinde geniş kapsamlı bir etki bıraktığına ve kişisel yaşamlarında onları başarısızlığa hazırladığına dair araştırmalar mevcut.

Mit #6: Paranın Önemi Yoktur.

Araştırmalar açıktır: Yeterli kaynaklara sahip okullarla, yeterli kaynaklara sahip olmayan okullar karşılaştırıldığında, başarı sonuçlarının kaynak açısından daha zengin okullarda belirgin bir şekilde daha yüksek olduğu görülür.

 

Kaynak : Eğitimpedia.com
Son Güncelleme: 18.05.2015 01:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.