banner406
banner396
23 Mart 2015 Pazartesi 19:43
Eğitim Yöneticiliği Ve Akılcılaşma
   Bu terim bizi “ okul yönetiminin akılcılaşma sürecinin bir parçası mıdır? Sorusunu ele almamızı gerektiriyor. Örgüt olarak okulun etkililiği  büyük bir ölçüde akılcı bir biçimde yönetilmesine bağlıdır. En başta söylenmesi gereken okullarımız akılcı bir biçimde yönetilmiyor.

    Halen sıcaklığını koruyan okul yöneticilerinin atanma hususunun ele alınması gerekiyor. Atanma biçimi bütün boyutlarıyla görülüyor. Çünkü, okul yöneticiliği bir formasyon gerektiriyor. Bazı ülkelerde, eğitim yöneticiliği eğitimi almış kişilerin okul yöneticiğine atandığı bilinen bir gerçektir. Ancak, ülkemizde okul yöneticilerinin atanmasında nepotizm olduğu, ülkemizde yakın geçmişte olduğu görüldü. Akla uymayan bir seçim sistemi ile siyasi iktidara yakın isimler atandı.

     Bu yönde görülen bir zafiyet, okul yönetimini etkisizleştiriyor. Okul yönetimi bir uzmanlık işidir. İnsan doğası, yönetim süreçleri, iş  doyumu, liderlik vb. konuları bilmeksizin okul yöneticiliği yapılabilir mi? Tabii ki bunları bilmek bir formasyon gerektiriyor.

     Ülkemizde yönetim süreçlerinin önemi ve uygulanması konusunda yetersiz okul yöneticileri bulunuyor. Zaten, nepotizm uğruna atanan okul yöneticilerinden bu yönde bilgi sahibi olmaları da beklenemez.    

    Oysa, okulu amaçları doğrultusunda yaşatmak (insan ve madde kaynaklarını eşgüdümlemek) kolay bir süreç değildir. Bu nedenle, mevcut okul müdürlerinin okullar akılcı bir biçimde yönetmeleri kuşku götürmektedir.

   Bu nedenle, okulların akılcı bir biçimde yönetilmesi eğitim yöneticiliği eğitimini zorunlu kılıyor. Lisans  ve yüksek lisans düzeyinde eğitim yöneticiliği eğitimi zorunludur. Yine, okul müdürleri akılcı bir biçimde okulları  yönetmesi için eğitim yöneticiliği eğitim almış  kişiler arasında gerçek bir seçimle seçilmelidir.      

      Emekli Akademisyen Hasan Güneş hgunes0202@gmail.com

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 23.03.2015 19:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.