banner406
banner396
13 Nisan 2016 Çarşamba 11:39
Eğitimde devrim: Ders saati, ders sayısı azalıyor
Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde yeni bir döneme geçiyor. Ders sayısının ve saatinin azalacağı yeni dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'nın en önemli çalışma konularından birinin müfredat olacağını duyuran MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, müfredatla ilgili olarak eleştirilerin ortadan kalkacağı, hepsinin cevabını bulacağı yeni bir müfredat sürecinin Bakan Nabi Avcı'nın talimatlarıyla başladığını açıkladı.

MÜFREDAT SADELEŞTİRİLECEK

Öğrencilere ağır gelen müfredatın sadeleştireceğini açıklayan Tekin şöyle konuştu: "Bu süreç, öğrenciler, öğretmenler, il, ilçe yöneticileri, Talim ve Terbiye Kurulu ve akademisyenlerle bu konuda nasıl bir adım atmamız gerektiği, yol haritamızın nasıl olacağı tartışılıyor. Temel hedefimiz müfredatımızı basitleştirmek, hacmini daraltmak, bilgiden çok analiz yeteneklerini geliştirecek bir müfredata kavuşturmak."

Tekin, ilgili genel müdürlüklerin kendi bünyesindeki okulların müfredat analizlerini yaptığını söyledi. Bu çalışmaların ardından müfredatta yapılacak yenileme sürecine ilişkin çalıştaylara başlanacağını bildiren Tekin, ardından Talim ve Terbiye Kurulu'nun onayına sunularak yürürlüğe konulacağını belirtti.

HAFTALIK DERS SAATLERİ ÇOK FAZLA

Müfredat çalışmalarında kabaca üç önemli husus üzerinde durulduğunu kaydeden Tekin, "Bir tanesi, haftalık ders saatlerinin çok fazla olduğunu hepimiz eleştiriyoruz. İkincisi ders sayısı itibarıyla bir yığılma var. Üçüncüsü de derslerin içerikleri çok ağır. Dolayısıyla çocuklarımıza elinde çok hacimli ders kitapları vermek durumundayız. Bu üç eleştiriyi ortadan kaldıracak yeni bir müfredat süreci ortaya çıkacak. Çalıştaylar neticesinde ortaya çıkacak tablo Sayın Bakanımıza arz edilecek ve talimatları doğrultusunda gerekli adımları atacağız" şeklinde konuştu.

"4+4+4'LE OKULLAŞMA YÜZDE 90'LARA ULAŞTI"

4+4+4 sisteminin 4 yılına ilişkin önemli sonuçlar elde edildiğini savunan Tekin, "4+4+4 sayesinde okullaşma oranı nihayet Avrupa ortalamalarına doğru seyrediyor. Kanun yürürlüğe girdiği zaman Avrupa ülkelerinde ortalama 10 yıl eğitim söz konusuydu. Türkiye'deki bir çocuk ortalama 6,1 yıl eğitim kurumlarımızda bulunmaktaydı. 4+4+4 sonrası Avrupa Birliği rakamlarına yaklaşma eğiliminde. Türkiye'de ortalama okullaşma oranının yüzde 90'lara yaklaştığı görülüyor" diye konuştu ve sistemin kararlılıkla süreceğini kaydetti.

MESLEKİ DERSLERE SEKTÖRÜN ELİ DEĞECEK

Türkiye Futbol Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen ve Fatih Terim'in koordine ettiği Futbol Lisesi modeline değinen Tekin, "Diğer konularda da benzeri adımlar atacağız. Meslek lisesinin akademik derslerini biz, kalan kısımlardaki mesleki dersleri de sektörün yönlendireceği bir sistem oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili uzun zamandır çalışmalarımız devam ediyor. Güzel sanatlar liselerinin de her bir güzel sanat dalıyla ilgili mesleklerinde yetkin olan kişiler tarafından eğitim verilen bir projeksiyona kavuşmasını arzu ediyoruz" dedi.

"YURT İZNİ VARSA DENETİM YAPMIYORUZ"

"MEB'den izin alınarak özel kişi ve kurumlarca açılmış 4 bin 700'ün üzerinde yükseköğretim ve ortaöğretim yurdu var. Bunların denetimi MEB'e bağlı. MEB'den açılış izni almış, bakanlığın standartlarına uygunluğu tespit edilmiş yurtları denetliyoruz. Bunun dışında, değişik bakanlıklardan, belediyelerden, valiliklerden alınan izinlerle kurulmuş apart, konukevi gibi yerler bizden yurt olarak izin alınmadığı için, başvurusu bulunmadığı için denetim yapmıyoruz. Sadece öğrenci yurtları ve pansiyonlarla ilgili denetimleri yapıyoruz."

KURSLARIN İZNİ 5 DERSE ÇIKTI

Danıştay'ın özel öğretim kurumlarına ilişkin genelgedeki "en fazla 3 bilim grubunda kurs açılabileceği" düzenlemesinin yürütmesini durdurmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle özel öğretim kurumlarının 5 bilim grubunda kurs açabilmesine imkan sağlandı. Yönetmelik değişikliğine göre, özel öğretim kursları, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe grubu olarak belirlenen bilim gruplarından en fazla 5 bilim grubunda eğitim verebilecek. Önceki yönetmelikte en fazla 3 bilim grubunda eğitim verilebileceğine yönelik düzenleme bulunuyordu.

Haber 7
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen açığı 2016-04-13 13:32:12

buda öğretmen açığı kapanacak demek...

Avatar
gjfj 2016-04-13 17:09:58

Bazı branşlarda Öğretmen açığı kapanabilir. Zaten ağustosta atamaolmayabilir demişti Nabi avcı. bilişim en şanslı branş olacaktır. Her kademede getirilmesi gerek.yeğitekin düzenlediği Böte bölüm başkanları toplantısında söylemişler her kademede olacak diye. Nabi avcıda demişti her kademede bilişim yayılacak demişti. Ben olsam İngilizce'de, bedenden, dindenvb. kırpıp acil ve gelecekte milyarlar kazandıracak kodlama dersine yatırım yapardım. Yazılım yatırım yapmazsak yakında g20 dende çıkacaz.

Misafir Avatar
kodlama önemli 2016-04-13 23:58:32 @gjfj

Aynen hocam. Biran evvel bu dersler kademede konmalı.avrupada ve çoğu ülkede Bu ders her kademede kondu. yazılım kodlama derslerinden kaçış yok.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Kiya 2016-04-13 22:10:21

Beden eğitimi zaten 2 saat,neyini kırpmayı düşünüyorsun acaba?

Avatar
ALPEREN 2016-04-14 08:13:49

GERCEKTEN OKULLARDA DERS SAATİ COK MFAZLA KIRPILACAK O KADAR COK DERS VARKİ.. BİRAZDA COCCUKLARIN KENDIISINE ZAMAN AYIRMASI GEREKIYOR.......MESLEK LİSELERİNDE 6 SAAT İNGİLİZCE VAR ..HANGİ LİSE ÖĞRENCİSİ İNGİLİZCE BİLİYOR .YİNE MESLEK LİSESİNDE FELSEFE DERSİ VAR ..AMA COKDA ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKDİGİ SÖYLENEMEZ....BEDEN EGİTİMİ FELSEFE İNGİLİZCE GİBİ DERSLER KALDIRILABILIR YADA AZALTILABILIR.

Avatar
zafer 2016-04-13 22:57:51

zaten dinden kırpıldığı için bu hale gelmedik mi sayın arkadaşım. daha neyini kırpıyorsun. ortada ahlakın a sı kalmamış

Avatar
Branşçı muallime 2016-04-14 03:10:56

Seçmeli dersleri kaldırın gitsin , bi işe yaradıkları yok zaten !

Avatar
mrt 2016-04-13 11:58:18

444+ad%C4%B1+gibi+d%C3%B6rty%C3%BCz+k%C4%B1rk+d%C3%B6rt+l%C3%BCk+bir+hatayd%C4%B1+egitim+berbat+oldu..Evimizin+dibindeki+okula+%C3%A7ocugumuzu+g%C3%B6nderemiyoruz...