banner406
banner396
21 Ekim 2015 Çarşamba 19:10
Eğitimde Fatih Projesi'ne uluslararası ilgi
 14-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenen fuara 7 bin 100 civarında yayınevi ile 100'ü aşkın ülke katıldı. 5 gün süren fuar; ilk 3 gün sektör temsilcilerine, son 2 gün tüm ziyaretçilere açıktı. 9 bin 900 gazetecinin takip ettiği fuarın dünyanın farklı ülkelerinden 275 bin 791 ziyaretçisi oldu.
Fuarda Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü olarak 4.2 nolu Classrooms of the Future (Geleceğin Sınıfları) holünde Eğitimde Fatih Projesi ve EBA'nın tanıtıldığı stant yoğun ziyaretçi akınına uğradı. Frankfurt Başkonsolusu M.Mustafa ÇELİK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU, Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sekreteri Dr. Sait YALAZAY ,Frankfurt Kültür ve Turizm Bakanlığı Ataşesi Osman ŞAHİN, Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan DAĞLI standı ziyaret edenler arasındaydı. Frankfurt Başkonsolu M.Mustafa ÇELİK, EBA portalini çok beğendiğini ve konsosluğun sitesinde EBA portalinin linkini kullanmak istediklerini belirtti.THY Frankfurt Genel Müdürü Mehmet AKALIN'DA THY'NİN Medya uygulamalarında EBA içeriklerinin kullanılması ve THY'nin medya uygulamalarının da EBA'da yer alması konusunda görüşmeler yapılmasının yararlı olacağını ifade etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden e-içerik sağlayan firmalar, kurum ve kuruluşlar proje hakkında detaylı bilgi aldılar. Bu ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Hindistan, İspanya, Endonezya, Suudi Arabistan, İran, İsrail, Peru, Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Malezya, Kore, Çin, Vietnam, Macaristan Nijerya'dan gelen e-içerik üreticisi yayınevleri kendi içeriklerinin EBA'da yayınlanması için işbirliği teklifinde bulundular. Discovery ve BBC de kendi içeriklerinin EBA'da yayınlanması için nasıl bir işbirliği yapabilecekleri konusunda Türkiye'yi ziyaret etmek istediklerini belirttiler.

Suudi Arabistan, Endonezya ve Japonya'dan gelen bazı şirketler, Eğitimde FATİH Projesi'ni çok beğendiklerini belirterek projenin tamamını kendi ülkelerinde uygulayabilmek için Türkiye ile nasıl bir işbirliği yapabilecekleri konusunda ayrıntıları görüşmek üzere ülkemize gelmek istediklerini söylediler.

Çin'den gelen bir firma ise EBA'yı inceledikten sonra EBA portalini satın alıp, Çince'ye çevirmek istediği talebinde bulundu.

Peru ve Kore'den gelen bazı firmalar etkileşimli tahta ve tablet arasında koordinasyonu sağlayan V-Sınıf uygulama programını satın almak veya bu konu hakkında ortak bir çalışma yapmak istediklerini belirttiler.

Almanca-Türkçe e-içerikleri de EBA'da yer almalı

Almanya'daki Alman öğretmenler Türk öğrencilerin Almanca öğreniminde çok büyük problemlerinin olduğunu, Almanya'da ilkokul 4. sınıfta dil barajı olması sebebiyle Türk öğrencilerine Almanca'yı daha hızlı ve etkili öğretebilmek için Almanca-Türkçe eğitim materyallerinin, e-içeriklerinin de EBA'da yer almasının çok faydalı olacağını belirttiler.

Almancayı çok iyi bilmedikleri için fen ve meslek dersleri alanında da Türk öğrencilerin zorlandıklarını ifade ettiler. EBA portalinde bu konular ile ilgili içerikleri inceleyen Alman öğretmenler EBA'daki fizik, biyoloji ve matematik içeriklerinin bu konuda oldukça faydalı olacağı,Türk öğrencilerini EBA'ya yönlendireceklerini söylediler.

Yoğun talepte bulunulan bir diğer konu da Türkçe öğretimi ile ilgili içerikler oldu. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan çocuklarının Türkçeyi daha iyi öğrenmesi için bu konuda çok yoğun talep geldi. Ayrıca gerek Alman vatandaşlarından gerekse dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçiler de Türkçe öğrenmek istediklerini EBA'da bu konuyla ilgili materyallerin olmasını istediklerini belirttiler.

Talep edilen bir başka konu da Almanca-Türkçe, özellikle mesleki eğitim alanındaki ders içeriklerinin de EBA'da yer alması oldu.

Almanya'daki Türk öğretmenlerimiz ise, Almanya'daki Türk öğrencilerin bir çok açıdan zorluk yaşadığını, EBA'nın bu öğrenciler için çok iyi bir çözüm olabileceğini söylediler. Ayrıca Eğitimde FATİH Projesi ve EBA'nın oldukça gurur verici bir proje olduğunu ifade ettiler.

Fuarın tüm ziyaretçilere açık olduğu son 2 gün Almanya'da yaşayan Türkler standımıza akın etti. Özellikle ortaokul ve lise öğrencileri ile Almanya'daki eğitim fakültelerinde okuyan Türk öğrenciler projeye yoğun ilgi gösterdiler.

Frankfurt Kitap Fuarı'nda dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçiler Eğitimde FATİH Projesi'nin ve EBA'nın sayısal verilerini öğrendiklerinde büyük bir hayranlık duydular ve Türkiye'nin büyük bir projeye imza atmış olduğunu söylediler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hacer 2015-10-22 11:43:46

yazık oldu fatih projesine, bilişim öğretmenlerinin kontrolünde olmayınca olacağı ancak isminin kalması