banner374
10 Şubat 2015 Salı 13:01
Eğitimde Gelen Bir, Giden Beş

 ÖĞ-DER Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı hakkında değerlendirmeler yaptı.

 
2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarısının başlamasıyla, geleceğin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerin ve büyük fedakârlıklarla hizmet veren öğretmenlerimizin heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyoruz. ÖĞ-DER olarak yeni atanan öğretmenlerimize de hayırlı olsun diyoruz.
 
Yeni bir döneme girerken 330 bin öğretmen adayı kapı da atama beklerken yine ihtiyacı karşılayabilecek sayıda öğretmen atamasının yapılmadığını üzülerek görüyoruz. Sadece Erzurum'da 2 bin dolayında öğretmen ihtiyacı varken 300 civarında öğretmen atamasının yapılması düşündürücüdür. Bakanlığımız, eğitimin temel öznesi olan öğretmen ihtiyacını karşılamadan okullarımızdan, ilçe Milli Eğitimlerden nasıl başarı bekleyebiliyor. Maalesef okullarda dersler yine ders ücretli öğretmen yolu ile portatif yöntemle çözülecek.  
 
Bunun yanında her 6 ayda bir farklı gerekçelerle yüzlerce öğretmenin yer değiştirdiği ve şehri terk ettiği bir ilde istenilen eğitim standardı nasıl yakalanabilir. Bir okulda 6 ayda bir kadro sürekli yenileniyorsa o okuldan, okulun idarecisinden, öğrencisinden nasıl başarı beklenebilir. Şehrimizden giden öğretmen sayısı şehrimize mazeret tayini dolayısıyla gelen öğretmen sayısından 5 kat fazladır. Öğretmenlerin doğuyu terk etmesinin önüne geçilmelidir. Köylerde görev yapan öğretmenlerimizin lojman ihtiyacı okullarında malzeme ve ısınma sorunu had safhadadır. Bu yüzden çoğu ilçemizde ve köylerde öğretmenler barınamamaktadır. 93 Harbinden kalmış baraka evlerde yeni atanan öğretmenlerin kalabileceğini kimse beklemesin. Köy okullarının çok ciddi sorunu olan altyapı, ısınma ve lojman ihtiyacı acilen çözülmelidir.  
 
ÖĞ-DER olarak 2014 - 2015 dönemi 2. yarıyılının, başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiamıza, halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz.
 
Abdullah İKİNCİ
ÖĞ-DER
(ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ)
ERZURUM ŞUBE BAŞKANI
banner182
Son Güncelleme: 10.02.2015 13:00
Anahtar Kelimeler:
EğitimdeGelenBirGidenBes
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol