25 Kasım 2014 Salı 10:14
Erken Emeklilik ve Eğitim Sorunları Üzerine
 Ülkemizde, öğretmen sayısı 2015 yılı itibarı ile 900.000'e dayanacak. 400.000 öğretmen adayı da atanmak için sırada bekliyor. Arz talep dengesi göz önünde bulundurulduğunda, üniversiteler her yıl ihtiyacın üç katı öğretmen adayı mezun etmekteler. Aileler çocuklarını okutmak için boğazından, giyiminden, sosyal hayatından kısarak para göndermekte. Çocuğum öğretmen olacak umuduyla türlü sıkıntılara katlanmaktadır. Büyük umutlarla mezun olan gençler KPSS engeline takılmakta, sınava girenlerin ancak % 10 ‘u atanabilmektedir. Devlet kapısında öğretmen olmayı bekleyen yığınlara her yıl 100.000 genç ilave olmaktadır. Çalışan öğretmenler mutlu mudur? Evet demek çok mümkün değil. Emsal kabul edilebilecek memuriyetlerin arasında en düşük ücrete sahipler. Son birkaç yıldır yaratılmaya çalışılan algı ile öğretmenlik sanki yatış mesleği  gibi gösterildi. Ne zaman zam istense maliye bakanımız  “1 TL” hesabı yaptı. Tatil günleri ile ilgili parmak hesapları yapıldı, zeki olmadığı, aldığı ücreti hak etmediği vs. vs.  söylendi. Çok detaya girmek istemiyorum çünkü amacımız üzüm yemek.
Öğretmenlerin evlerinde yazılı hazırlama, yazılı okuma, proje, rehberlik, kulüp, veli ziyareti, e-okul işlemleri vs. onlarca kalem mesele ile ilgili hazırlık yaparlar. Herkes evinde saatlerce televizyon izlerken işini anca gece yarısı bitiren öğretmenim yine de şikayet etmez. 40 dk.lık dersin öğretmenin boğazında yarattığı tahribat, baş ağrısı, tebeşir  tozu ve ispirtolu kalem buharı sonucu kronik üst solunum yolları hastalıkları, fazla ayakta durmak sonucu oluşan varis ve damar yolu hastalıkları, ısınması yetersiz ortamlardaki böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, iki çocuğunu evde avutmaktan aciz velilerin okulun patronuymuş gibi yaptığı psikolojik baskı ve şikayetler, zamane gençliğinin yaptığı saygısızlıklara karşı eli kolu bağlı olması, yetmiyormuş gibi BİMER, Alo 147 gibi şikayetlerle ifadesinin alınması vb. sebep olduğu psikolojik rahatsızlıklar vs. vs.  

Bunca şeyi niye yazdım? Çünkü bu meslek gerçekten “yıpratıcı” bir meslektir.

Acizane Çözüm Önerilerim :

1- YÖK ile koordineli çalışarak ihitiyacın en fazla yüzde on fazlası öğretmen mezun edilmeli, fazla olan bölümleri kapatmalı ya da alınan öğrenci sayısı düşürülmelidir.

2- Öğretmenlik her yönden kariyer meslek haline getirilmeli, doktor, mühendis olmayı düşünen, bizden daha zeki gençler isteyerek bu mesleği seçebilmeli. Tabi bunun için kesenin ağzını biraz açmak gerekir. 

3- Kıdemli öğretmenler aylık gelirleri yarıya düşeceği için emekli olmak istemiyor, kadroların dolu olması nedeniyle gençlere yer açılmıyor. 3600 ek gösterge verilerek  emekli olmak özendirilirse yeni öğretmenlere yer açılır.

4- Yukarda bahsettiğim sebeplerle öğretmenlik gerçekten yıpratıcı bir meslektir.  Polis, asker, basın mensubu gibi mesleklere verilen beş yıla bir yıl yıpranma payı öğretmenlere de verilmeli ve erken emekliliğin önü açılmalıdır. Bir de sağlık sebebi, ticaret vb. nedenlerle emekli olmak isteyip süresi dolmayanlar var. Bunlarda erken emekli olursa çocuklarımız için hayırlı olur.

5- Yetkililerimiz toplumda öğretmenin itibarını zedeleyici eylem ve söylemlerden şiddetle kaçınmalıdır.

6- Her 24 kasımda anlatılan masallara artık öğretmenin karnı tok. Öğretmen somut icraat bekliyor. En azından tutulamayacak vaatler verilmemeli çünkü bizi fena halde incitiyor. Esnafların hadi hocam yine kaptınız zammı diye sırıtmaları, bizi her yıl ekstra zam alıyor zannetmeleri  fevkalade sinirimize dokunuyor.

7- Öğretmenler sürekli tayin, norm kadro fazlası olma, rotasyon, sınav ve eğitim sistemiyle sık sık oynanması vb. nedenlerle çalıştıkları kurumlarda motivasyon bozukluğuna uğramakta , verimleri düşmektedir. Devamlılığı olan bir milli eğitim politikası üretmeli, en az 25 sene bu plan uygulanmalıdır.
                                                                                         
               ÖMER ADALET
             EĞİTİMCİ YAZAR
Son Güncelleme: 25.11.2014 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emeklilik için 2014-11-25 10:25:01

emekliliğe sevketmek için çalıştığı yıl oranında emekli ikramiyesi 6 ay içinde emekliliğe müracaat edenlere fazla ödenir. denilse. yani 30 yıl çalışmışsa emekli ikramiyesi %30 zamlı ödense bir defaya mahsus. bu da bir yöntem

Avatar
öğretmen 2014-11-25 10:31:56

öğretmenleri,siyasilere kapı kulu yapan görevlendirme sistemine yazıklar olsun demekten başka çok şey denirya,3600'ekgöstergeverilerek emeklilik özendireilsin,genç adayların önü açılsın.