banner374
21 Mart 2015 Cumartesi 11:07
Fen ve Matematik Öğretemiyoruz

 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 1 milyon 986 bin 995 adaydan, 207 bini iki yıllık üniversitelere girebilmek için gerekli olan 140 puan barajını aşamadı. 4 yıllık lisans programlarında okumak ve ikinci sınava girebilmek için gerekli olan 180 puan barajını da tam 618 bin aday geçemedi. Testlerdeki en düşük doğru ortalamalarında ise tablo değişmedi. Yine fen ve matematik en düşük doğru cevap verilen dersler oldu.

Matematik ve fendeki bu tablo uluslararası ölçektekinin yansımasına paralel. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2012 sonuçlarına göre, 65 ülke arasında Türkiye'deki öğrenciler,matematikte 44, fende ise 43. sırada.

15 yaşındaki öğrencilerin katıldığı PISA'da, Türkiye, matematik ve fen puanlarını bir miktar yükseltse de, 2003 yılından bu yana bir üst ya da alt sıra dışında konumu değişmedi.

Bu tablonun pek çok nedeni var. Al Jazeera Türk eğitim uzmanlarına fen ve matematikteki başarısızlığın nedenlerini sordu.

Eğitim Reformu Girişimi Politika Analisti Işıl Oral, tablonun eğitimdeki nitelik sorununu ortaya çıkardığı görüşünde. Oral, sadece fen ve matematik değil diğer testlerdeki sonuçların da parlak olmadığını söylüyor:

Sebep: Öğretmen, müfredat, sınav baskısı

"Okullarda çocuklara gerekli becerileri kazandıramıyorsak performans gösterememeleri de normal. Pek çok sebebi var. Öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerindeki eğitimde nitelik sorunu var. Bu öğretmenin niteliğine de yansıyor. Çok kalabalık sınıflarda okuyanlar yeterince iyi öğrenemiyor. Müfredatta diğer bir sebep. Sorgulatarak öğretemiyoruz. Çocukların matematik ve fen konusunda meraklarını uyandıracak bir eğitim genel olarak verilemiyor. Formül ezberliyor çocuklar. Soru tahtaya yazılıyor. Öğrencilerden çözen çözüyor, çözemeyen için konu geçmiş oluyor. Didaktik bir model uygulanıyor genelde. Fen dersinin uygulamalı öğretilmesi gerekiyor. Bunu ne derece yapabiliyoruz ? Anadolu liselerinde bile uygulamalı gösterilmiyor. Bir de öğrencinin sınav stresi var. Öğrenci zevk alarak yapmıyor, görev olarak görüyor bu dersleri."

Oral, Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasının yolunun da eğitimden geçtiğini vurguluyor. Oral "Ekonomik güç olmayı, yüksek teknolojiyi hedefleyen Türkiye'de bir gece yatacağız ertesi gün yüksek teknolojimizi olacak diye bir şey yok. Bunun yolu eğitimden geçiyor. Güney Kore eğitimi akılcı yöntemlerle değiştirerek atağa kalktı" diyor.

"Motivasyonda birinci başarıda gerideyiz "

New York ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Selçuk Şirin, uzun zamandır uluslararası öğrenci değerlendirme programlarının sonuçları ve Türkiye'deki durumla ilgili çalışmalar yapıyor. Şirin, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması'na göre (TIMSS) Türkiye'deki öğrenciler matematik öğrenme motivasyonunda 44 ülke arasında birinci.

Katma değeri yüksek ekonominin yolu fen ve matematik

Öğrencilerin üniversiteye gitme konusunda da beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Şirin şöyle konuşuyor:

"Sıkıntı; matematiği ve fen dersini öğrenmeyi ulusal davaya dönüştürememiş olmamız. Dünyanın her yerinde bu dersleri öğretme sorunu var. Obama bunun için kampanya başlattı mesela. Finlandiya, Vietnam, Güney Kore'nin başarısının altında da eğitim var. Türkiye'de en son 'Matematik ve feni nasıl öğretmeliyiz?' diye bir tartışma oldu. Türkiye'de 40 soruyu doğru yapan öğrenciler de var. Çocuklara iyi matematik öğreten okullar, öğretmenler var. Ama yeterli seviyede değil. Katma değeri yüksek ekonominin alt yapısı matematik ve fen becerisi. YGS gerçek anlamda becerileri ölçmüyor ama onda bile başarı düşük. Türkiye'deki öğrencilerin sadece yüzde 2'si yaratıcı beceriye sahip. Böyle giderse orta gelir tuzağını aşamayacağız. Eğer irade varsa bir yol bulunur."

Umay Aktaş Salman / Al Jazeera

banner182
Son Güncelleme: 21.03.2015 11:10
Anahtar Kelimeler:
FenMatematikÖğretemiyoruz
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ücretli mat öğretmeni 2 yıl önce

ücretli öğretmen ile tabi öğretilemez . işimize konsantre olamıyoruz kiiiiiiii

Avatar
HACER BOLAT 2 yıl önce

alan deği̇şi̇kli̇ği̇ gi̇bi̇ bakanliğin i̇şleri̇ yüğrüsün di̇ye yaptiğimiz çalişmalarin sonuçlari süper...aği̇ti̇mde geri̇ ataklar yapiyoruz

Avatar
sebeb 2 yıl önce

valla benım ucretli yaptıgım okulda matematik hocaları iktisat mezunu gelde şaşırma

Avatar
HACER BOLAT 2 yıl önce

bu sonuç i̇çi̇n sabirsizlaniyordumm ..ni̇hayett geldi̇ sonuçlar süper

Avatar
fenci 2 yıl önce

2012'de al fenci diye 3500 sınıfçıyı sonuçları 10 yıl sonra görürsün eksilere inecek o netler.

Avatar
kınıyorum 2 yıl önce

mesajlarımı yayınlamayan bu siteyi kınıyorum.

Avatar
ömer öğretmen 2 yıl önce

sorun öğğretmen niteliği müfredat sınav baskısı değil. tek sorun sistem. öğrenciyi ne yapın ne edin geçirin sistemi bu sonucu doğuruyor.

Avatar
ömer öğretmen 2 yıl önce

sınav baskısı eskiden yok muydu? daha çoktu. ücretliler yok muydu? daha çoktu. ama eskiden bu kadar öğrenciyi geçirin sistemi yoktu. öğrenci dersten geçmek için çabalardı. ya en azından kopya çekmeye çalışırdı. şimdi ise öğrenci dersten bırakılamayacağını biliyor. tek sıkıntı bu. ve bu gittikçe daha belirgin bir hal alıcak bu 12 yıllık zorunlu eğitim olduğu sürece.