27 Ekim 2016 Perşembe 20:02
FETÖ, ABD'de 146 sözleşmeli okul işletiyor
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecine ilişkin sürecin uzamasının Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere etki yaptığını belirterek, "241 kişinin katline sebep olan, 2 bin 194 kişinin yaralanmasına neden olan bir kişinin serbestçe dolaşmasını ve terör örgütünü dost bir ülkeden yönetmesini biz Türkiye olarak kabullenemiyoruz ve anlamakta zorlanıyoruz." dedi.

Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Washington'da yaptığı görüşmeye ilişkin Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde Türk ve yabancı gazetecilerle basın toplantısı düzenledi.

Bozdağ, kendisiyle birlikte Washington'a TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, komisyon üyeleri AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan ve MHP Milletvekili İsmail Faruk Aksu'nun da Washington'a geldiğini söyledi.

Lynch ile görüşmesinde terörle etkin ve netice alıcı bir mücadele için uluslararası samimi dayanışmanın önemini ABD-Türkiye arasındaki işbirliğinin sürdürülmesinin çok büyük önemi taşıdığını karşılıklı ifade ettiklerini dile getiren Bozdağ, "Fetullahçı terör örgütünün yapısı ve işleyişi hakkındaki görüşlerimizi sayın bakana iletme imkanı bulduk." diye konuştu.

Bozdağ, terörist Fetullah Gülen ve onun talimatıyla hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ mensubu askerler ve onlara katılan çok az sayıdaki askerler tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe teşebbüsü hakkında olan biteni Amerikalı muhatabına ilettiklerini ifade ederek, şöyle dedi:

"Fetullahçı terör örgütünün kurucusu ve yöneticisi, pek çok suçun faili Gülen'in iadesi için aramızdaki ikili iade anlaşması çerçevesinde yaptıklarımızı aktardık. Hukuki süreç tamamlanana kadar iade maksadıyla tutuklanması, darbe teşebbüsüyle ilgili anlaşmanın 10. maddesi gereği geçici tutuklanması ve Gülen'in ABD'de terör örgütünü fiilen yönetmemesi için adımların atılması konusunda Türkiye'nin beklentilerini aktardık."

Türk halkı ile Türkiye devleti için Gülen'in iadesinin ve tutuklanmasının veya geçici tutuklanmasının, faaliyetlerinin sonlandırılmasının ne kadar önem taşıdığını birinci elden Loretta Lynch'e aktardıklarını vurgulayan Bozdağ, tarafların karşılıklı birbirini anlaması bakımından görüşmenin faydalı geçtiğini belirtti.

İade sürecinin anlaşma çerçevesinde işletilmesinin hukuki süreçten sonra sonlandırılacağını hatırlatan Bozdağ, "Türkiye, yargısal sürecin ve hukukun göz ardı edilmesini değil, yargısal sürecin işletilerek iade sürecinin sonlandırılmasını istemektedir." diye konuştu.

- "Obama ve ailesine suikast girişimi olsa"

"ABD'nin saygın basın mensupları aracılığıyla şunu iletmek isterim" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Obama'ya ve ailesine suikast girişimi olsa, Beyaz Saray ve Kongre bombalanmış olsa, halkın üzerine savaş uçaklarından bomba atılmış olsa, tank sürülmüş olsa, silahlarla halk ayrım gözetmeksizin taransa, 241 sivil ABD vatandaşı ölmüş, 2 bin 194 kişi yaralanmış olsa, bütün bu eylemleri yapan teröristlerin sevk ve idare edicisi kişi de Türkiye'de bulunmuş olsa, ABD halkı ve ABD böyle bir teröristin serbest hareket etmesinde hangi duyguya sahip olursa Türk halkı da aynı duyguya sahiptir. Bizi ABD'nin böyle düşünmesini değerlendirmesini istiyoruz."

Bozdağ, FETÖ'nün yapısı, işleyişi, faaliyetleri ve hedefleri itibariyle sadece Türkiye için değil faaliyette bulunduğu tüm ülkeler için de kamu düzenini bölücü bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:

"Çünkü bu örgütün yapısı diğer terör örgütlerinin yapısına hiç benzememektedir. İşleyişi de farklı. Bir görünen gerçek var, bir de görünmeyen ama asıl gerçek var. Bu örgüt çok kendini gizleyen ve faaliyette bulunduğu kişilere topluma devlete ülkeye karşı onların arzu ettiği şekilde görünen ve onlara karşı kendini gizleyen ama gerçek faaliyetleriyle görünümünün çok dışında olan bir örgüt."

Örgütün eğitim, din gibi toplumu yakından ilgilendiren konular ile ailelerin zaaf noktası çocuklar üzerinden yaklaştığını aktaran Bozdağ, çocukların örgütün ideolojisi doğrultusunda eğitilip beyinlerinin yıkandığını, sonra da devletin içine yerleştirildiğini söyledi.

Bozdağ, buradaki hedefi güçlü bir altyapı oluşturmak, sonra karar vericileri etkilemek, halkla ilişkiler faaliyeti oluşturmak ve her alanda etkili olmak şeklinde tanımlayarak, "Bunun için de suç işlemesi gerektiğinde suçları çok cesur şekilde işlemekten çekinmemektedirler." ifadesini kullandı.

- Genelkurmay Başkanının dinlenmesi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan'ın ifadelerini örnek gösteren Bozdağ, Türkkan'ın Akar'ın odasına her gün dinleme cihazı yerleştirdiğini, sonra bunları örgütün yöneticilerine ilettiğini, bunların Gülen'e ulaştırıldığını anlattığını hatırlattı.

Bozdağ, "Din ve eğitimle ilgilendiğini söyleyen bir kişinin ve etrafındakilerin Genelkurmay Başkanını dinlemelerini dini daha iyi anlamalarına mı, eğitimi daha iyi yapmalarına mı yardımcı oluyor, bunu sizin takdirlerinize bırakıyorum." sözlerine yer verdi.

- ABD vergi mükelleflerinin parası

FETÖ'nün ABD'de 146 sözleşmeli okul işlettiğini dile getiren Bozdağ, vatandaşların verdiği vergilerden oluşan eyalet bütçelerinden her yıl okullara 500 milyon dolar civarında para aktarıldığını söyledi. Bozdağ, "Amerikan vergi mükelleflerinin verdiği paralardan oluşan bu aktarım ne kadar amacı doğrultusunda kullanılmaktadır. Bunun incelenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum." dedi.

Türkiye'de örgüte para aktarıldığına ilişkin çok sayıda veri bulunduğunu ifade eden Bozdağ, "Türkiye'de, ABD'de ve faaliyette bulunduğu ülkelerde kara para aklama üzerine dünyada başka ülke var mı bilmiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bozdağ, Türkiye'nin söylediklerinin doğruluğunun örgütün ABD'deki faaliyetlerinin Amerikan makamlarınca incelenmesi sonucu çok kısa sürede anlaşılacağını vurguladı. Bozdağ, "ABD yetkili makamları ve savcıları bu konuları mercek altına aldığında kısa bir araştırmadan sonra bizim söylediklerimizin ABD'deki gerçeklerin yüzde 10'una bile tekabül etmediğini göreceklerdir." açıklamasını yaptı.

- "Türkiye olarak kabullenemiyoruz"

"Gülen'in iade sürecinin uzaması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere de etki yapmaktadır" ifadesini kullanan Bozdağ, "241 kişinin katline sebep olan, 2 bin 194 kişinin yaralanmasına neden olan bir kişinin serbestçe dolaşmasını ve terör örgütünü dost bir ülkeden yönetmesini biz Türkiye olarak kabullenemiyoruz ve anlamakta zorlanıyoruz." diye konuştu.

ABD halkı ve ABD için Usame bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türk vatandaşları ve devleti için Fetullah Gülen'in aynı anlamı taşıdığını vurgulayan Bozdağ, "Biz ABD'nin terör örgütü kurucusu ve yöneticisi terörist Fetullah Gülen'e ABD dostluğunu feda etmeyeceğine olan inancımızı koruyoruz." açıklamasında bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.